Asociere in participatiune SRL - II - jocuri de noroc

Mesaj
Autor
irimescue
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 1:11 pm

Asociere in participatiune SRL - II - jocuri de noroc

#1 Mesaj de irimescue »

Buna ziua .
Va rog sa ma ajutati cu pareri in urmatoarea speta:
O I.I. ce are ca si activiate principala cea de baruri incheie cu un SRL ce este organizator autorizat de jocuri de noroc (pariuri sportive si slotmachines - RIVERBET), un contract de asociere in participatiune.
I.I. este asociat secund, SRL este managerul asocierii.
Lunar in baza unui decont I.I. incaseaza de la SRL in cota parte dupa suportarea pierderilor sume aferente acestei asocieri. Decontul este intocmit de SRL ce calculeaza ponderea pierderilor sau profitului din aceasta activitate la sfarsit de luna.
I.I. se supune impozitului pe venit. Cautand in Codul Fiscal am gasit acest lucru:
„(8) În cazul asocierilor dintre o persoană juridică contribuabil potrivit titlului II - Impozitul pe profit - și o persoană fizică sau orice altă entitate - asociere fără personalitate juridică (indiferent de modalitatea de stabilire a venitului net pentru activitatea desfășurată de persoana fizică) se distribuie un/o venit net/pierdere netă asociatului persoană fizică proporțional cu cota procentuală de participare corespunzătoare contribuției, conform contractului de asociere stabilit pe baza regulilor prevăzute la titlul II. Impozitul datorat de persoana fizică se calculează, se reține și se plătește de către persoana juridică potrivit regulilor prevăzute la titlul II și reprezintă impozit final. Pierderile nu se compensează și nu se reportează potrivit prevederilor titlului IV. Contribuabilul persoană fizică nu are obligații fiscale potrivit titlului IV.”

SI ACEST LUCRU:

„In cazul asocierilor dintre o persoana juridică contribuabil potrivit titlului III - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor - și o persoană fizică sau o entitate - asociere fără personalitate juridică (indiferent de modalitatea de stabilire a venitului net pentru activitatea desfășurată de persoana fizică), pentru impunerea veniturilor distribuite asociatului persoană fizică proporțional cu cota procentuală de participare corespunzătoare contribuției, conform contractului de asociere, se aplică regulile prevăzute la titlul III. Impozitul datorat de persoana fizică se calculează, se reține și se plătește de către persoana juridică potrivit regulilor prevăzute la titlul III și reprezintă impozit final. Pierderile nu se compensează și nu se reportează potrivit prevederilor titlului IV. Contribuabilul persoană fizică nu are obligații fiscale potrivit titlului IV.”


Ce deduc de aici?
Ca I.I. fiind asociata cu SRL ce indiferent de sistemul de impozitare pe care il aplica (micro/profit), nu are obligatii declarative privind acestor venituri rezultate din asocierea in participatiune, ci SRL va trebuie sa calculeze si sa retina in numele acesteia. Ea va declara si calcula impozit prin declaratia unica doar la incasarile din desfasurarea activitatii de bar.

Va rog daca imi puteti confirma/infirma cele de mai sus.
Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Asociere in participatiune SRL - II - jocuri de noroc

#2 Mesaj de tomac »

Textele ar fi valabile dacă asocierea era între o persoană și firmă, nu II și firmă. Adică eu, persoană fizică, fără II, fără PFA, fără cod fiscal, mă asociez cu un SRL pentru ceva și obțin venituri. Alea se impun prin reținere la sursă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

irimescue
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 1:11 pm

Re: Asociere in participatiune SRL - II - jocuri de noroc

#3 Mesaj de irimescue »

tomac scrie:Textele ar fi valabile dacă asocierea era între o persoană și firmă, nu II și firmă. Adică eu, persoană fizică, fără II, fără PFA, fără cod fiscal, mă asociez cu un SRL pentru ceva și obțin venituri. Alea se impun prin reținere la sursă.
Ok. Multumesc mult.
In opinia dvs, in declaratia unica ar trebui cumulate veniturile? sau calculul impozitului trebuie facut separat pe fiecare sursa de venit?
O data pe activitatea de bar si o data pentru cea din asociere?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Asociere in participatiune SRL - II - jocuri de noroc

#4 Mesaj de tomac »

Eu le-aș cumula.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

irimescue
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 1:11 pm

Re: Asociere in participatiune SRL - II - jocuri de noroc

#5 Mesaj de irimescue »

Pana la urma m-am lamurit.
Am avut dreptate si sunt neimpozabile fix in baza prevederilor de mai sus. Si nu se calculeaza cumulat niciodata.
Seara buna!

Scrie răspuns