semnatura bilant

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

semnatura bilant

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana care sa semneze bilantul la 31.12.2018 (microentitate) la rubrica ``alta persoana imputernicita``? Angajat cu CIM partial, ``contabil`` COR 331302 , studii superioare economice, este suficient? Daca nu, ce mai este necesar? Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: semnatura bilant

#2 Mesaj de pomparaus »

Conform OMFP 10/2019 sit.fin.la 31.12.2018 pot.fi semnate numai de persoane abilitate potrivit legii:
- dir.ec, contabil-sef sau alta pers.imputernicita sa indeplineasca aceasta functie (potrivit legii) ;
-PF sau juridice, autorizate potrivit legii, membre CECAR.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: semnatura bilant

#3 Mesaj de ciobanum »

Multumesc pentru raspuns. Ma intereseaza ce conditii trebuie sa indeplineasca persoana care semneaza la ``alta persoana imputernicita``. In lege scrie studii superioare economice, salariat cu CIM si sa aiba atributii pentru conducerea contabilitatii. In situatia in care persoana este angajata ``Contabil`` si nu ``director economic``sau ``contabil sef``, cum se procedeaza? Va rog sa ma ajute cineva cu un raspuns. Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: semnatura bilant

#4 Mesaj de pomparaus »

Te incadrezi la pct.2 - contract de prestari servicii cu PF sau juridica autorizata , treci numele acelei persoane in bilant. Restul documentelor sunt semnate de contabil.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: semnatura bilant

#5 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Eu am situatia in care la Economist, studii superioare economice, angajat cu cim neterminat, are in fisa postului sarcina de intocmire bilant contabil
iar directorul economic, studii superioare economice, angajat cu cim neterminat are ca sarcina in fisa postului controlarea si supervizarea intocmirii bilantului contabil.
Pentru respectarea fisei de post economistul intocmeste bilantul...iar dir econ semneaza?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: semnatura bilant

#6 Mesaj de costachet982 »

si la firmele ce nu mai au activitate si nici bani sa plateasca o firma de conta, cine semneaza ?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: semnatura bilant

#7 Mesaj de roncovf »

Cel care intocmeste

Scrie răspuns