Baza de date cu probleme

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
nedelcum831
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 27, 2015 5:16 pm

Baza de date cu probleme

#1 Mesaj de nedelcum831 »

Buna seara ,
Am preluat de curand un client nou care a avut tinuta evidenta contabila tot in saga .Fosta contabila mi-a transmis pe e-mail un fisier rar cu baza de date dar pe care nu o pot restaura.De fiecare data cand incerc sa restaurez baza de date primesc mesajul "baza de date nevalidata". puteti va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez sau unde gresesc?
Va multumesc mult!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Baza de date cu probleme

#2 Mesaj de tobosv790 »

E posibil ca fosta contabila sa nu vrea sa va dea ce vreti. Si, din cate vad la mine, bazele de date sunt cu terminatia .ZIP nu.RAR. Rugati-o sa va lase pe dvs sa faceti salvarea bazei de date a firmei respective. Daca este amabila si bine intentionata nu va avea nimic impotriva. Daca totusi nu se poate va urez spor la treaba la culegerea manuala a datelor...

nedelcum831
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 27, 2015 5:16 pm

Re: Baza de date cu probleme

#3 Mesaj de nedelcum831 »

Multumesc mult ! Chiar nu stiu ce sa zic ! Ma chinui de cateva zile sa o restaurez si nu pot . I-am cerut sa imi mai trimita inca o data baza de date , dar mi-a transmis acelasi fisier .

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Baza de date cu probleme

#4 Mesaj de hucecd »

Poti apela la mine sa te ajut sa rezolvi problema.

hegedusa378
Mesaje: 36
Membru din: Vin Dec 18, 2015 12:04 pm

Re: Baza de date cu probleme

#5 Mesaj de hegedusa378 »

Am acceiasi problema, am preluat un client nou, am preluat baza de date de la contabila anterioara, dar nu inteleg de ce fisierul zip la restaurare am mesajul ca Baza de date nu este valida, moment dupa care programul imi cere Table/DBF, dupa care apare mesajul File 'societ.dbf' does not exist1, dupa care am mesajul de " Fisierul de confirmare nu contine inregistrari". ulterior nu mai pot face nimic pe partitia respectiva, imi dispare un fisier .dbf pe care nu inteleg de unde sa ii iau.
Multumesc anticipat pentru sprijin.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Baza de date cu probleme

#6 Mesaj de hucecd »

Prima oara trebuie aflat daca baza de date este in regula. Daca este in regula problema poate sa apara de la calculatorul tau. Pentru rezolvarea acestor probleme eu sunt de parere ca nu trebuie sa presupunem si trebuie sa vedem excat despre ce este vorba la fata locului si sa rezolvam problema.
Ai varianta sa trimiti baza de date la Saga pe mail pentru a vedea daca este in regula sau sa iei legatura cu mine sa rezolvam problema.

hegedusa378
Mesaje: 36
Membru din: Vin Dec 18, 2015 12:04 pm

Re: Baza de date cu probleme

#7 Mesaj de hegedusa378 »

Multumesc pentru raspuns. Nu stiu cum pot verifica eu baza de date. Calculatorul meu este ok. Eroarea care apare, este numai la aceasta baza de date, restul merg ok. Si este eceeasi eroare pe orice calculator as pune. Cum pot lua legatura cu dvs.?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Baza de date cu probleme

#8 Mesaj de hucecd »


Scrie răspuns