concediu cod 09 suportat de angajator

Mesaj
Autor
strasciuce251
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

concediu cod 09 suportat de angajator

#1 Mesaj de strasciuce251 » Mar Noi 19, 2019 6:18 pm

Concediu codul 09, trebuie suportat de angajator pt ca salariata nu are 6 luni lucrate. Cu sa fac d112? In formular nu exista rubrica asta. Initial am scris ca am sume de recuperat iar cei de la casa de sanatate, mi-au cerut sa rectfic d112!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20761
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu cod 09 suportat de angajator

#2 Mesaj de tomac » Mie Noi 20, 2019 11:36 am

La venituri puneți zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

strasciuce251
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: concediu cod 09 suportat de angajator

#3 Mesaj de strasciuce251 » Mie Noi 20, 2019 12:37 pm

Multumesc mult - mi-a fost de mare ajutor.

strasciuce251
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: concediu cod 09 suportat de angajator

#4 Mesaj de strasciuce251 » Lun Dec 02, 2019 3:55 pm

mai am o problema: daca pun 0 la venituri, e ok cu casa de sanatate, dar pe stat imi apare ca pt zilele respective nu primeste nimic. e corect? (adica acest concediu nu se suporta de angajator?)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20761
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu cod 09 suportat de angajator

#5 Mesaj de tomac » Lun Dec 02, 2019 8:19 pm

Adică e zero, logic. Nu poate fi altfel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

strasciuce251
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: concediu cod 09 suportat de angajator

#6 Mesaj de strasciuce251 » Lun Dec 02, 2019 8:51 pm

Scuze ca insist, dar am inteles corect? Pentru zilele de concediu cu cod 09,daca salariatul nu are 6 luni lucrate, atunci nu este platit nici de angajator, nici de casa de sanatate? si atunci inseamna ca in luna respectiva are un stagiu de cotizare mai mic cu acel numar de zile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20761
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu cod 09 suportat de angajator

#7 Mesaj de tomac » Mar Dec 03, 2019 2:20 pm

Vă rog să mă credeți că nu știu cum să o scriu mai clar de atât. Dacă suma veniturilor este zero și indemnizația este zero, iar dacă indemnizația este zero, atunci va avea zero venituri.
Nu știu ce înțelegeți prin "are un stagiu de cotizare mai mic cu acel numar de zile". Vă referiți la stagiul de cotizare pentru sănătate? Dacă da, așa este, are mai puțin stagiu cu acele zile.
OUG 158/2005 modificată prin acte ulterioare spune la art.3^1
Pentru a beneficia de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, persoanele prevăzute la art. 1 trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:
a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanță de urgență;
b) să prezinte adeverința de la plătitorul de indemnizații din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepția urgențelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;
Așadar pentru a-i fi plătit concediul medical trebuie să îndeplinească cele două condiții.
Mai departe. Art.7
Art. 7. Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) -d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

strasciuce251
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: concediu cod 09 suportat de angajator

#8 Mesaj de strasciuce251 » Mar Dec 03, 2019 3:36 pm

Este foarte logic ceea ce imi spuneti, doar vroiam sa fiu sigura ca am inteles corect, pt ca salariata se cearta cu administratorul pt ca nu ii plateste cele 5 zile de concediu medical si e atat de convinsa ca are dreptate, incat am inceput sa ma indoiesc ca am inteles corect ce mi-ati spus.
Are un stagiu de 5 luni si cateva zile, iar de la Casa de Sanatate i-au spus chiar ei ca daca nu are 6 luni intregi e ca si cum nu ar avea stagiu. Atunci a cerut ca acest concediu sa ii fie decontat de angajator, cu atat mai mult cu cat nu vrea sa apara cu perioade "lipsa" in "cartea de munca".
Multumesc.

Scrie răspuns