Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 470
Membru din: Mie Sep 17, 2014 11:49 am

Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#1 Mesaj de vasilec857 » Joi Mar 23, 2017 1:28 pm

Buna ziua,

O SC a fost platitoare de impozit pe profit pana in februarie 2017, perioada in care acorda sponsorizari si facea acte de mecenat.
De la 01 februarie a devenit micro platitoare de impozit venit 1%.
1. Mai poate acorda sponsorizari?
2. Care este limita?
3. Se va scadea din profitul contabil in luna in care se acorda sau la sfarsitul anului?

Aveti idee care este baza legala?

Multumesc anticipat!

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#2 Mesaj de catalin.rusinaru » Joi Mar 23, 2017 1:39 pm

1. Da.
2. Puteti sa donati cat doriti. Deductibilitatea fiscala a cheltuieli nu limiteaza operatiunea economica. In cazul platitorilor de impozit pe veniturile microintreprinderilor nu exista notiunea de cheltuiala deductibila.
3. Se va scade din profitul contabil in luna in care se acorda.

Codul fiscal art. 53

costachet
Mesaje: 37
Membru din: Dum Oct 05, 2008 11:00 pm

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#3 Mesaj de costachet » Vin Mai 24, 2019 2:36 pm

buna ziua
o parere va rog

un C.U.I. ( p.j.) microintreprindere , sponsorizeaza un CNP ( preot- pe el il sponsorizeaza, nu biserica unde slujeste)
face contr de mecenat autentificat la notar, suma este de 10.000 ron

ce facilitate fiscale are, daca are , pana la ce plafon ?
unde gasesc in legislatie aceste info ( deductibilitate, plafon..etc)

mercic..

p.s. am cautat pe forum si nu am gasit ( inca) plafon deductibil fiscal micro....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21086
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#4 Mesaj de tomac » Lun Mai 27, 2019 1:13 pm

Niciuna. Aici aveți detalii https://www.sagasoftware.ro/?p=2338
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

costachet982
Mesaje: 846
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#5 Mesaj de costachet982 » Mie Mai 29, 2019 12:02 pm

mercic..

voisaa565
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 22, 2011 6:19 pm

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#6 Mesaj de voisaa565 » Lun Sep 30, 2019 11:20 am

Va rog o sugestie

ln decl 100 aferenta trim II am dedus 20 % din impozit venit dar nu am virat suma.Pot in baza unui contract de sponsorizare cu data de azi de ex. sa utilizez aceasta suma sau trebuie sa rectific decl100 si virez suma la ANAF?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 9706
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica
Contact:

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#7 Mesaj de septimiuv » Mar Oct 01, 2019 11:33 am

Ori contract cu o dată din septembrie ori rectifici și plătești.

popad70
Mesaje: 2026
Membru din: Mie Apr 11, 2007 11:00 pm

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#8 Mesaj de popad70 » Joi Feb 13, 2020 4:30 pm

O microintreprindere poate face un mecenat cu o persoana fizica pentru activitati sportive (participa la maratoane,triatloane si nu mai stiu ce- interne si internationale)?
1-Daca da, cum se procedeaza :pur si simlu se vireaza banii persoanei fizice in baza contractului de mecenat sau persoana fizica aduce facturi si documete justificative si primeste banii?
2-Exista o limitare a sumei ce face obiectul contractului de mecenat ? (Limitarea aia de 0.5% la cifra de afaceri se refera doar la firmele platitoare de impozit pe profit).
3-Sumele din contractele de mecenat se supun si ele , ca deductibilitate la micro, tot procentului de 20% dim impozitul datorat?
Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21086
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sponsorizare si/sau acte mecenat acordata de micro

#9 Mesaj de tomac » Vin Feb 14, 2020 12:43 pm

1. Da. În baza unui act în formă autentificată. Dar mai există o variantă - persoana fizică să fie recunoscută de un ONG și atunci se poate face act de sponsorizare a ONG cu indicarea faptului că se sponsorizează acea persoană.
2. Nu. În nici o situație nu există o limită a sumei cu care o persoană sponsorizează pe cineva. Limitarea este una pur fiscală - de deducere din impozit, nicidecum ca impunere a unei sume maximale. Dacă o persoană juridică plătitoare de impozit pe profit și are pierdere și vrea să sponsorizeze 100.000 lei o poate face fără probleme. Că nu deduce nimic e o altă poveste.
3. Sumele în baza unui contract de mecenat nu sunt deductibile defel. Nici la micro nici la impozit pe profit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

Scrie răspuns