pensie anticipata

Mesaj
Autor
paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

pensie anticipata

#1 Mesaj de paund852 »

administrator de firma pensionat anticipat daca primeste dividende risca sa piarda pensia anticipata?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensie anticipata

#2 Mesaj de pomparaus »

Da

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: pensie anticipata

#3 Mesaj de paund852 »

exista o suma minima?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensie anticipata

#4 Mesaj de pomparaus »

Suspendarea plăţii pensiei anticipate se face începând cu luna următoare celei în care:
• pensionarul şi-a stabilit domiciliul pe teritoriul altui stat, cu care România a încheiat convenţie de reciprocitate în domeniul asigurărilor sociale, dacă potrivit prevederilor acesteia pensia se plăteşte de către celălalt stat;
• pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate, realizează venituri lunare:
a. în baza unui contract individual de muncă;
b. în baza unui raport de serviciu;
c. din activități în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi ca membri cooperatori într-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.
• la cererea pensionarului.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: pensie anticipata

#5 Mesaj de paund852 »

s ar incadra la c?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensie anticipata

#6 Mesaj de pomparaus »

b si c

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: pensie anticipata

#7 Mesaj de moldovanv216 »

Ce venituri se pot cumula

Veniturile din activități independente sunt cele obținute de PFA-uri ori cei care câștigă din drepturi de proprietate intelectuală.

Veniturile din activități independente sunt definite în Codul fiscal drept veniturile obținute de către persoana care dispune de libertatea de alegere a locului și modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru, de libertatea de a desfășura activitatea pentru mai mulți clienți, de către persoana care își asumă riscurile inerente activității, care are personal angajat sau care îndeplinește oricare dintre celelalte criterii din Codul fiscal.

Cei pensionați anticipat pot obține simultan aproape orice alte venituri care nu presupun un raport de muncă (de serviciu), notează avocatnet.ro. Pot obține venituri din: chirii, dividende, jocuri de noroc sau activități agricole. Toate acestea trebuie însă fiscalizate prin declarația unică.

Scrie răspuns