arenda pj

Mesaj
Autor
catanal
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iul 02, 2008 11:00 pm

arenda pj

#1 Mesaj de catanal » Mie Oct 14, 2020 7:47 pm

Buna seara , Avem in arenda in lei de la o persoana juridica o suprafata de teren,
Societatea respectiva factureaza arenda cu taxare inversa ,
Am inregistrat la intrari
Mai trebuie sa facturam si noi ?
Unde se declarara in dec 394 ?
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21985
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: arenda pj

#2 Mesaj de tomac » Joi Oct 15, 2020 6:44 pm

Îmi scapă mie ceva: de ce să factureze cu taxare inversă?! E vreo prevedere în codul fiscal care să-i permită asta?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

minum
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: arenda pj

#3 Mesaj de minum » Joi Oct 15, 2020 9:48 pm

Ma intereseaza si pe mine aspectul acesta.
Am gasit undeva acest raspuns:
"In situatia in care si arendatorul si arendasul sunt persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, iar cerealele care constituie plata in natura a arendei fac obiectul taxarii inverse prevazute la art. 331 din Codul fiscal, arendasul va opera urmatoarea inregistrare:
411 = 701
In acest caz, arendatorul datoreaza TVA, prin mecanismul taxarii inverse, operand urmatoarea inregistrare :
4426 = 4427

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 364
Membru din: Joi Sep 05, 2019 7:38 am

Re: arenda pj

#4 Mesaj de ovidiuo » Joi Oct 15, 2020 10:39 pm

@catanal a spus ca arenda este in lei ! .. nu este discutia despre plata arendei in natura !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21985
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: arenda pj

#5 Mesaj de tomac » Vin Oct 16, 2020 11:53 am

Dvs vorbți de plata arendei în natură, dar întrebarea e alta ori nu este formulată corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

catanal
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iul 02, 2008 11:00 pm

Re: arenda pj

#6 Mesaj de catanal » Sâm Oct 17, 2020 1:45 pm

Buna ziua. Imi cer scuze pentru aceasta postare nu am putut sa mai intru in aceste zile de cand am postat intrebarea , intadevar intrebarea a fost gresit formulata pe factura este trecut scutit conform art. 292 alin 2 lit e. am fost intr-o perioada foarte dificila si cred ca nici nu am vazut bine factura
Va multumesc foarte mult

Scrie răspuns