deducere TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
filipf
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:23 pm
Localitate: Oradea Mare

deducere TVA

#1 Mesaj de filipf »

salutare!
O societate depaseste plafonul de TVA in august si devine platitoare din 01.10.
In luna 09 factureaza... aproape toate contractele de servicii-constructii pe anul curent.
Din luna 10 incep sa curga facturile de achizitii materiale ca sa poata termina lucrarile aferente facturilor emise fara tva.
Intrebare: este deductibil TVA-ul la facturile de cheltuieli aferente veniturilor facturate fara TVA?

bojogt715
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 29, 2016 3:54 pm

Re: deducere TVA

#2 Mesaj de bojogt715 »

eu zic ca da.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deducere TVA

#3 Mesaj de balazse »

Pentru FilipF
Vrei sa zici ca ai facturat in avans servicii? Nu cumva trebuia sa emiti factura de avans?

filipf
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:23 pm
Localitate: Oradea Mare

Re: deducere TVA

#4 Mesaj de filipf »

Au facturat... servicii de constructii finisaje (material+manopera). Toate lucrarile fiind incepute, plata facuta la momentul inceperii lucrarilor conform facturii emise.
Se putea factura si avans si apoi factura finala pe 0, dar... datorita trecerii la TVA, s-a preferat o singura factura finala, inainte de momentul trecerii.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: deducere TVA

#5 Mesaj de pinteae »

Solutia aleasa de voi nu este corecta. In luna 09 trebuia sa emiteti facturi de decontare, pentru partea executata a lucrarilor si facturi de avans pentru partea neexecutata a lucrarilor.
O factura de decontare se intocmeste doar dupa acceptarea situatiilor de lucrari. In acest sent pot ajuta prevederile de la art. 281 alin (7).
Pentru achizitiile din luna octombrie poti deduce TVA, doar ca la data finalizarii lucrarilor ai obligatia colectarii TVA pentru valoarea integrala a lucrarilor contractate.
La art. 280 alin (6) se explica cum se procedeaza in cazul vostru:
(6) În cazul schimbării regimului de impozitare se procedează la regularizare pentru a se aplica
regimul de impozitare în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii pentru cazurile
prevăzute la art. 282 alin. (2) lit. a), numai dacă factura este emisă pentru contravaloarea
parţială a livrării de bunuri ori a prestării de servicii, şi la art. 282 alin. (2) lit. b), dacă a fost
încasat un avans pentru valoarea parţială a livrării de bunuri sau a prestării de servicii, mai puţin
în cazul operaţiunilor pentru care se aplică sistemul TVA la încasare, pentru care se aplică regulile
stabilite la art. 282 alin. (7). Prin excepţie, micile întreprinderi prevăzute la art. 310, care se
înregistrează în scopuri de TVA conform art. 316, procedează la regularizare în vederea aplicării
regimului de impozitare în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii în cazurile
prevăzute la art. 282 alin. (2) lit. a) şi b), pentru facturile emise şi/sau avansurile care au fost
încasate, înainte de înregistrarea în scopuri de TVA, pentru contravaloarea parţială sau integrală a
livrării de bunuri ori a prestării de servicii
.
Eugen Pintea

filipf
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:23 pm
Localitate: Oradea Mare

Re: deducere TVA

#6 Mesaj de filipf »

Multumesc Pintea Eugen.
Eu m-am bazat pe art. 297 al. 4, a
(4) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achizițiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operațiuni:
a) operațiuni taxabile;

Si am pus achizitiile fara deducere TVA, asa fiind normal, necolectand TVA

Scrie răspuns