Majorare salariu 2021

Mesaj
Autor
stroescud
Mesaje: 785
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Majorare salariu 2021

#1 Mesaj de stroescud »

"Majorarea salariului minim, inca in proces de avizare.
Pentru a se aplica prioectul de HG trebuie adoptat de Guvern si publicat in Monitorul Oficial"
"Raportarea in "REVISAL" se face in acest caz in 20 de zile lucratoare"
Pana nu avenm publicare in MoF nu facem nimic, raportarea in REVISAL este pana pe 31 ianuarie (20 zile lucratoare+ 11 sarbatori fac ianuarie 31 de zile).
Daca aplicarea este cu 01. ianuarie avem fix pana pe 31 ianuarie termen de raportare in REVISAL.
O multime de siteuri, respectabile,, de avocatura in domeniul muncii,, in legislatia muncii, in domeniul financiar, in domeniul contabil au indus in masa angajatorilor/contabililor/R.U.
o tampenie precum am fi obligati pana pe 20 ianuarie sa raportam in revisal.
Nu va suparati, este o imbecilitate.
Si sunteti multi care o luati cu capul inainte cu ajutorul folklorului contabil!
Legea primeaza!
Monitorul Oficial Dixit!

macsimd
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Majorare salariu 2021

#2 Mesaj de macsimd »

esti super la ce ai postat mai ales la paragraful ...si sunteti multi care o luati cu capul inainte...asa este sunt multi ..

stroescud
Mesaje: 785
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Majorare salariu 2021

#3 Mesaj de stroescud »

Iti dai seama, ce or fi scris ei la motivarea deciziei sa a actului aditional?
acum, cand o sa apara HG (daca apare, poate au noroc) trebuie alta decizie, alt act aditional
conform HG care face marirea de salariu.
Plus chinul pentru unii cu REVISAL 6.0.8 cu care nu se impaca si dau vina pe SAGA,
in loc sa dea vina pe.... ei!
N.B. O singura questie: de cand se aplica termenul de transmitere,
de la data publicarii in MoF a HG sau de la data aplicarii HG?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Majorare salariu 2021

#4 Mesaj de balazse »

Pentru StroescuD
Scuze, dar de ce ar fi fost necesar motivare pentru act aditional (sper ca am inteles bine postarea)?
Inteleg baza postarii, dar daca administratorul a decis ca doreste sa modifice salariul la unii angajati (chiar daca decizia a fost luata in urma unui act normativ) este raspunderea lui, iar daca din nou va trebui modificat, atunci se va inregistra modificarea in ReviSal.
Ca ii da de munca persoanei care se ocupa de partea de salarizare, asta este.
In majoritatea cazurilor se emite act aditional si nu decizie.

stroescud
Mesaje: 785
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Majorare salariu 2021

#5 Mesaj de stroescud »

Daca administratorul vrea sa mareasca salariul, sau orice modificare vrea muschiul lui in CIM,
trebuie sa dea o "DECIZIE" in baza careia, sluga de la R.U. face un act aditional la CIM angajat.
Atentie, toate modificarile se fac cu acordul partilor (L-53 si R.I>)
In cazul unor masuri guvernamentale care implica modificarea CIM, nu mai trebuie
acordul nici patron, nici angajat. Toata lumea se supune iar modificarea in CIM-uri
se poate face si prin "decizie colectiva".
NB. in cazul nostru, doamna nu are caderea sa modificari in CIM decat in baza unei decizii patronale,
care justifica modificarea. Cu tot respectul, niciun om care lucra in RU nu face A.Ad. fara o decizie scrisa de la patronat.
In cazul HG, toata lumea se supune, cel de la R.U. face o decizie colectiva de modificare a cim-urilor sau poate face A.Ad.
Am fost cam lung dar sper sa intelegeti, asa cere ITM, act aditional, bun, dar in baza a ce l-ai facut?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Majorare salariu 2021

#6 Mesaj de septimiuv »

:shock:
Trebuie o decizie să modifici un contract?
Măi să fie!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Majorare salariu 2021

#7 Mesaj de balazse »

Pentru StroescuD
Ii drept ca nu lucrez la departament de R.U., dar totusi cum adica "in baza a ce l-ai facut"?
Poate, aceast deocument denumit "decizie" exista la firme mari, precum la institutiile statului, unde exista anumite proceduri interne, dar nu din cauza ITM-ului sau pentru justificare catre ITM, precum nu este obligatoriu.
Administratorul poate sa ii transmita verbal responsabilului de la R.U. ca pentru o anumita categorie de angajati sa faca anumite modificari, iar in acest caz responsabilul de la R.U. genereaza actele aditionale in cauza, pe care le preda/prezinta administratorului spre semnare, iar in acest caz o data ce administratorul a semnat documentele in cauza isi asuma raspunderea.

stroescud
Mesaje: 785
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Majorare salariu 2021

#8 Mesaj de stroescud »

In decursul anilor de munca, trecuti si prezenti, niciodata, dar niciodata
nu am primit "dispozitie verbala" pentru acte aditionale la CIM-uri.
Doar in baza legii am facut modificarile de salarii cand s-a modificat salariul minim.
Doar atunci a fost din "initiativa" mea.
Poate sunt eu de moda veche, imi cer scuze!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Majorare salariu 2021

#9 Mesaj de balazse »

Nu esti de moda veche, eu doar vroiam sa mentionez ca depinde de fiecare firma cum procedeaza.
Sincer sa fiu, eu am vazut modificari de salarii inregistrate in ReviSal in urma unor convorbiri telefonice, fara nici un document semnat de parti, iar ulterior au fost intocmite documentele in cauza.

stroescud
Mesaje: 785
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Majorare salariu 2021

#10 Mesaj de stroescud »

"fara nici un document semnat de parti, iar ulterior au fost intocmite documentele in cauza."
Asta e alta poveste!
Dar s-au facut "docomente" in cele din urma.
Mi s-a intamplat si mie, fiind in strainatate, avand laptopul cu mine,
am facut transmitere in REVISAL si cand am ajuns acasa am facut hartiile.
Transmiterea trebuia sa fie in termen, altfele apaream cu doua salarii si doua norme de lucru in aceeasi luna si
se lasa cu jale in D112. :)
Asta, oriunde plec, la spital, la bal, in vacanta, in strainatate, am laptopul cu mine( net asigurat de pe un simm),
stick cu semnatura, un stick de memorie si mobilul cu roaming.
Inainte de a pleca anunt pe toata lumea, intervalul si daca e nevoie sa ma sune cu prefix sau sunt in tara.

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: Majorare salariu 2021

#11 Mesaj de bodnars »

Deci o decizie colectiva pt majorarea salariului minim in 2021 sau act aditional pt fiecare salariat? sau ambele?

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Majorare salariu 2021

#12 Mesaj de pomparaus »

Act aditional pt.fiecare CIM.

tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Majorare salariu 2021

#13 Mesaj de tofoleanum »

In situatia in care modificarea CIM intervine asupra elementului salariu, iar salariatul in cauza este salarizat cu salariul minim obligatoriu pe economia nationala, iar guvernul intervine cu o modificare a salariului minim brut obligatoriu, modificarea se face prin emiterea unei decizii de modificare a salariului, fara a mai fi nevoie de act aditional.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Majorare salariu 2021

#14 Mesaj de paturcai »

Codul muncii prevede la art.17 alin. (5) ca orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

De cealalta parte pe site-ul www.inspectiamuncii.ro la sectiunea DOCUMENTS se pare ca exista o alta opinie, contrara: https://www.inspectiamuncii.ro/document ... 15ec386a56
Decizie colectiva nr. ……… din data de ……………. (se poate descarca in format WORD o Decizie colectiva)

De ce nu sunt de acord cu DECIZIA COLECTIVA: nu mai exista CONFIDENTIALITATEA, o regula prin care ii respectam: "pe cei care nu au si nu cer" (vorba poetului)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Majorare salariu 2021

#15 Mesaj de pomparaus »

Deci, concluzie finala : act aditional.

Scrie răspuns