Calcul impozit venit trim. IV 2020

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neagum61
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 18, 2015 11:18 pm

Calcul impozit venit trim. IV 2020

#1 Mesaj de neagum61 »

Buna ziua,
In trim IV 2020, Saga a luat in calcul si veniturile din diferente de curs valutar la baza impozabila microintreprinderi.
Nu a fost depasit plafonul pentru a trece la impozit pe profit. Nu este cumva o eroare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul impozit venit trim. IV 2020

#2 Mesaj de tomac »

De ce ar fi eroare?
De ce considerați că nu trebuia să le ia în considerare? Ce act normativ credeți că spune că nu se iau în considerare la trimestrul IV așa cum o face programul?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neagum61
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 18, 2015 11:18 pm

Re: Calcul impozit venit trim. IV 2020

#3 Mesaj de neagum61 »

Nu stie sa faca diferenta intre veniturile din diferente de curs valutar inregistrate ca urmare a decontarii creantelor si datoriilor in lei in functie de un curs valutar diferit de cel la care au fost inregistrate initial inregistrate in contabilitate si veniturile din diferente de curs valutar provenite din evaluarea devizelor. Pprevederea legala se refera numai la decontarea creantelor si datoriilor, nu si la evaluarea devizelor, intrucat decontarea se face in functie de cursul valutar de la data incasarii creantelor respective si/sau a platii datoriilor .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul impozit venit trim. IV 2020

#4 Mesaj de tomac »

Dacă nu sunteți de acord cu calculul făcut, puteți oricând modifica sumele.
Eu zic că se iau în considerare toate veniturile și cheltuielile de curs valutar. Știu de ce spuneți că se adaugă doar cele aferente evaluării creanțelor și datoriilor, dar în opinia mea nu este corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns