Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#1 Mesaj de ovidiuo »

Ma stie cineva ceva despre obligatia inregistrarii la ONPCSB ca unitati raportoare ? Mi-a sarit azi in ochi "Ordinul nr. 79/2021 pentru aprobarea Regulamentului privind transmiterea informațiilor către Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor" si mi-am adus aminte ca in 2020 pana pe 17.01.2020 era febra cu inregistrarea unui cont la ei ... am cautat prin documentele mele si vad ca la momentul respectiv m-am inregistrat la ei pe site, mi-au generat cererea pentru cont, am listat-o, semnat-o si pus-o la Posta, dar raspuns de la ONPCSB cu detaliile contului de acces nu am mai primit in veci .. apoi a venit pandemia .. si pauza ! Acum vad ca au renascut ! Banuiesc ca trebuie cumva sa definitivez procesul .. este vreun coleg care a "rezolvat-o" ? Multumesc !

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#2 Mesaj de pomparaus »

Ovidiu , intra pe site-ul ONPCSB -ului la "Intrebari si raspunsuri frecvente" si vei vedea ce zic!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#3 Mesaj de ovidiuo »

Mulțumesc frumos ! 👍

gheorghei642
Mesaje: 860
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#4 Mesaj de gheorghei642 »

7. PRECIZARE cu privire la completarea rubricilor pentru obtinerea contului pentru raportari on-line, in Sistemul Electronic de Transmisie Date, de catre entitatile raportoare - profesii liberale:

1. Persoanele fizice - profesie liberala selecteaza din lista, la rubrica Tipul entitatii, optiunea Persoana fizica.
2. Persoanele fizice autorizate - profesie liberala selecteaza din lista, la rubrica Tipul entitatii optiunea Persoana juridica; la rubrica Forma de organizare, selecteaza optiunea Persoana fizica autorizata; la rubrica Categorie, alege tipul de activitate desfasurata (de exemplu: persoana care acorda consultanta fiscala sau contabila).
3. Alte entitati raportoare - profesie liberala (de exemplu: cabinete individuale, birouri individuale, societati civile, etc.) selecteaza din lista, la rubrica Tipul entitatii, optiunea Persoana juridica; la rubrica CAEN, selecteaza optiunea Fara cod CAEN.

gheorghei642
Mesaje: 860
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Intrebari privind depunerea declaratiei privind beneficiarul real:

1. Intrebare:
Care este termenul prevazut la art. 62 alin. (1) și la art. 63 din Legea nr. 129/2019 in care societatile inregistrate in registrul comertului (cu exceptia celor prevazute la art. 56 alin.1 indice 1), precum si asociatiile si fundatiile, depun declaratia privind beneficiarul real ?
Răspuns:

Termenul prevăzut la art. 62 alin.(1) și art. 63 din Legea nr. 129/2019 pana la care se depune declaratia privind beneficiarul real, atat de catre societati, cu exceptia celor prevazute la art. 56 alin.1 indice 1, cat si de catre asociatii si fundatii, este de maximum 90 de zile de la incetarea starii de alerta, conform OUG nr. 191/2020 pentru prelungirea termenelor privind depunerea unor documente prevazute in sarcina asociatiilor si fundatiilor, precum si a persoanelor juridice inregistrate in registrul comertului.



2. Intrebare:

Declaraţia privind beneficiarul real se depune la ONPCSB ?

Răspuns:
NU, declaraţia privind beneficiarul real NU se depune la ONPCSB, ci aceasta se depune, conform prevederilor art. 19 alin.(5) din Legea nr. 129/2019:
- la Oficiul National al Registrului Comertului, pentru persoanele juridice supuse obligatiei de inregistrare in registrul comertului, cu exceptia celor prevazute la art. 56 alin. 1 indice 1 din actul normativ antementionat;
- la Ministerul Justiției, pentru asociații și fundații;
- la Agentia Nationala de Administrare Fiscala, in cazul fiduciilor sau constructiilor juridice similare acestora.
Potrivit dispozitiilor art. 20 din legea precizata mai sus, organizarea si functionarea registrelor prevazute la art. 19 alin. (5) se reglementeaza prin acte emise de autoritatile care le gestioneaza.





Intrebari privind desemnarea unei persoane / raportarea on-line


Intrebari privind desemnarea unei persoane / raportarea on-line

1. Întrebare:
Cum se îndeplineste obligatia de desemnare a persoanei cu responsabilitati in aplicarea Legii nr. 129/2019

Răspuns:

Obligatia de desemnare a unei persoane cu responsabilitati in aplicarea Legii nr. 129/2019, obligatie prevazuta la art. 23 alin.(1) din actul normativ antemenționat, se indeplinește prin intocmirea unui document, cu precizarea naturii si limitelor responsabilitatilor incredinţate, cu aprobarea conducerii entitatii raportoare. Documentul intocmit in acest sens se pastrează la sediul entitatii raportoare si NU se mai transmite catre ONPCSB.



2. Întrebare:
Care sunt entitatile raportoare ce au obligatii conform Legii nr. 129/2019 ?

Răspuns:

Intră sub incidenta Legii nr. 129/2019 urmatoarele entitati raportoare, conform prevederilor art. 5 din actul normativ antementionat:

a) instituţiile de credit persoane juridice române şi sucursalele instituţiilor de credit persoane juridice străine;

b) instituţiile financiare persoane juridice române şi sucursalele instituţiilor financiare persoane juridice străine;

c) administratorii de fonduri de pensii private, în nume propriu şi pentru fondurile de pensii private pe care le administrează, cu excepţia caselor de pensii ocupaţionale profesionale;

d) furnizorii de servicii de jocuri de noroc;

e) auditorii, expertii contabili si contabilii autorizati, evaluatorii autorizati, consultantii fiscali, persoanele care acorda consultanta fiscala, de afaceri sau contabilă, alte persoane care se angajeaza sa furnizeze, direct sau prin intermediul altor persoane cu care persoana respectiva este afiliata, ajutor material, asistenta sau consiliere cu privire la aspectele fiscale, financiare, ca activitate economica sau profesionala principala;

f) notarii publici, avocatii, executorii judecatoreşti si alte persoane care exercita profesii juridice liberale, in cazul in care acorda asistenta pentru intocmirea sau perfectarea de operatiuni pentru clientii lor privind cumpararea ori vanzarea de bunuri imobile, actiuni sau parti sociale ori elemente ale fondului de comert, administrarea instrumentelor financiare, valorilor mobiliare sau a altor bunuri ale clientilor, operatiuni sau tranzactii care implica o suma de bani sau un transfer de proprietate, constituirea sau administrarea de conturi bancare, de economii ori de instrumente financiare, organizarea procesului de subscriere a aporturilor necesare constituirii, functionarii sau administrarii unei societati; constituirea, administrarea ori conducerea unor astfel de societăţi, organismelor de plasament colectiv in valori mobiliare sau a altor structuri similare, precum si in cazul in care participa in numele sau pentru clientii lor in orice operatiune cu caracter financiar ori vizand bunuri imobile; crearea, functionarea sau administrarea de fiducii, societati, fundatii sau stucturi similare;

g) furnizorii de servicii pentru societăţi sau fiducii, alţii decât cei prevăzuţi la lit. e) şi f);

g1) furnizorii de servicii de schimb intre monede virtuale si monede fiduciare;

g2) furnizorii de portofele digitale;

h) agenţii si dezvoltatorii imobiliari, inclusiv atunci cand actioneaza in calitate de intermediari in inchirierea de bunuri imobile, dar numai in ceea ce priveste tranzactiile pentru care valoarea chiriei lunare reprezinta echivalentul ain lei a 10.000 euro sau mai mult;

i) alte persoane care, in calitate de profesionisti, comercializează bunuri, numai in masura in care efectuează tranzactii în numerar a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se executa printr-o singura operatiune sau prin mai multe operatiuni care au o legatură intre ele;

j) persoanele care comercializează opere de arta sau care actioneaza ca intermediari in comertul de opere de arta, inclusiv cand aceasata activitate este desfasurata de galerii de arta si case de licitatii, in cazul in care valoarea tranzactiei sau a unei serii de tranzactii legate intre ele reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro sau mai mult;

k) persoanele care depoziteaza sau comercializeaza opere de arta sau care actioneaza ca intermediari in comertul de opere de arta, atunci cand aceasata activitate este desfasurata in zone libere, in cazul in care valoarea tranzactiei sau a unei serii de tranzactii legate intre ele reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro sau mai mult;

3. Întrebare:

Obligația prevăzută la art. 23 alin. (1) din Legea nr. 129/2019, de desemnare a unei persoane în relația cu Oficiul, trebuie îndeplinită de către entităţile menționate la art. 5 alin.(1) lit. e) din Legea nr. 129/2019 și pentru clienții proprii ?


Răspuns:

Obligația prevăzută la art. 23 alin. (1) din Legea nr. 129/2019, de desemnare a unei persoane în relația cu Oficiul, trebuie îndeplinită de însăși entitatea căreia îi revine respectiva obligație, și nu de către auditorul, expertul contabil, contabilul autorizat, cenzorul sau persoana care îi acordă consultanță fiscală, financiară, de afaceri sau contabilă.


4. Întrebare:

Obligaţia de raportare către Oficiu a tranzacţiilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, efectuate de către clienții entităţilor menționate la art. 5 alin.(1) lit. e) din Legea nr. 129/2019 revine acestor entități sau clienților ?

Răspuns:

Raportarea către Oficiu a tranzacţiilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, efectuate de către clienții entităţilor menționate la art. 5 alin.(1) lit. e) din Legea nr. 129/2019, revine clienților înșiși și nu auditorului, expertului contabil, contabilului autorizat, cenzorului sau persoanei care îi acordă consultanță fiscală, financiară, de afaceri sau contabilă.

PRECIZARE:

În situația în care, din verificările realizate cu privire la activitățile clienților proprii, rezultă indicatori de suspiciune conform art. 6 din lege, entităţile menționate la art. 5 alin.(1) lit. e) din Legea nr. 129/2019 au obligația transmiterii unui raport de tranzacții suspecte.


5. Întrebare:

Care sunt obligațiile de raportare ale entitatilor raportoare conform Legii nr. 129/2019 ?

Răspuns:
1. Raportarea tranzactiilor suspecte - art. 6.

2. Raportarea tranzactiilor care NU prezintă indicatori de suspiciune - art. 7, respectiv:
- raportarea tranzacţiilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro;
- raportarea transferurilor externe în şi din conturi, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, realizată EXCLUSIV de către instituţiile de credit şi instituţiile financiare definite conform legii;
- raportarea transferurilor de fonduri a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 2.000 euro, realizată EXCLUSIV de către entitățile prin intermediul cărora se realizează activitatea de remitere de bani.

PRECIZARE:

Raportarea tranzacțiilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, nu exclude și raportarea acestora ca tranzacții suspecte, dacă există indicatori de suspiciune, conform art. 6 din lege.

6. Întrebare:

Cum se aplica exceptia prevazuta la art. 23 alin. (4) din Legea nr. 129/2019 (persoanele fizice si persoanele fizice autorizate ce au calitatea de entitate raportoare sunt exceptate de la obligatia desemnarii unei persoane in relatia cu Oficiul) ?

Răspuns:

Persoanele fizice si persoanele fizice autorizate, care au calitatea de entitati raportoare, NU au obligtia desemnarii unei persoane in relatia cu Oficiul, DAR au TOATE CELELALTE obligatii prevazute in respectiva lege

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#6 Mesaj de ovidiuo »

@gheorghei642: Sigur nu lucrați pe la ANAF sau vreo altă instituție publică ? Observ (citind și alte postări ale dvs.) că aveți obiceiul de a răspunde cu citate din legi si norme. Așa e simplu pentru toată lumea să dea niște raspunsuri - citat din lege și țac-pac, gata ! Dacă vreti să ajutați, dați raspunsuri formulate de dvs., cu propriile cuvinte (din propriile experiențe) .. că de citit legile, în mare o facem și noi, dar din nefericire limbajul de lemn în care sunt scrise, câteodată ne împiedică să intelegem ce naiba au vrut să spună ! Mulțumesc !

P.S. .. ca idee, eu am intrebat "este vreun coleg care a "rezolvat-o" ?" .. și raspunsul dvs. a fost : PRECIZARE .. !
L.E. .. vad ca ați pus și sectiunea de intrebari și raspunsuri de pe site-ul ONPCSB-ul .. deja o citisem la sugestia d-nei Silvia ! pppffaaaaaa ...

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#7 Mesaj de pomparaus »

Ovidiu, ai citit, ai entitati care se incadreaza printre cele care trebuie sa raporteze?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#8 Mesaj de ovidiuo »

Silvia, păi cred că entitatea ar fi chiar SRL-ul (CAEN 6920) la care sunt asociat unic și administrator ! Eu zic că trebuie să mă declar "pe SRL" ca raportor ! ... dacă o fi să ma înșel și nu trebuie .. și mai bine ! :D

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#9 Mesaj de pomparaus »

Tu scrii frumos "raportor",caci, practic aceasta lege ne obliga pe toti sa devenim „turnatori” la organul de securitate financiara a statului roman.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#10 Mesaj de ovidiuo »

hihihihihiiiiii .. eu merg pe faza cu "indicatorii de suspiciune" .. ceea ce pentru altul e suspicios, poate pentru mine nu e .. 😂 .. oricum, firmele cărora le țin eu actele sunt decente și cu oameni serioși .. la mine nu e cazul 100% ever de raportat ceva .. dar, zic că trebuie să mă înregistrez ca "ciripitor" .. Mi-ar placea să îmi dea și un nume de cod, cum dădea pe vremea lu' Ceaușescu fosta Securitate colaboratorilor .. 🤣

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#11 Mesaj de pomparaus »

Si eu am depus "Formular alocare cont raportare online" anul trecut pt.3 SRL-uri care au fost trimise cu confirmare de primire, dar nici-una nu a primit raspuns - daca nu ai fi abordat subiectul, cred nu imi aduceam aminte. :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#12 Mesaj de ovidiuo »

Exact ... acum am verificat; anul trecut, pe la inceputul lunii ianuarie am trimis prin poștă către ei formularul, dar nu am primit confirmarea de primire .. apoi după vreo luna, același pdf generat de pe site-ul lor, l-am semnat electronic și l-am trimis la adresa de mail de pe site .. iarăși, niciun raspuns. Apoi, a venit starea de urgență, toată nebunia și nu s-a mai agitat nimeni cu idioțenia asta .. uitasem complet de ei, până mi-a sărit azi in ochi ordinul de care ziceam la începutul postării ... și dacă nu ar fi amenzile alea imense dacă nu te inregistrezi, zău dacă aș mișca ceva .. dar, deh, faptul că "amenda pentru nedepunerea declarației este exorbitanta, putând ajunge chiar la suma de 150.000 lei" mă cam motivează să termin odată cu dracia asta ... și de asta am postat - cred că nu sunt unicul cu "SRL de conta" de pe forum .. credeam că mai sunt alți colegi care au rezolvat-o și vor să-și împărtășească experiența ! :lol:


Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#14 Mesaj de fagarasa176 »

Hai lasă...că și așa vă plictisiți :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare Cont Unitate Raportoare la O.N.P.C.S.B.

#15 Mesaj de ovidiuo »

Hai ca m-am lamurit .. mi-a raspuns la mail o doamna de la ONPCSB (Mihaela Daescu) cu un screenshot din "Regulamentul din 12.03.2021 privind înregistrarea entității raportoare în evidențele O.N.P.C.S.B. - Emitent O.N.P.C.S.B. - Publicat în M.O. nr. 270 din 18.03.2021" :
"Articolul 4
(1) Pentru a avea acces la sistemul SETD, o entitate raportoare trebuie să se înregistreze o singură dată în sistemul SETD. Înregistrarea în sistemul SETD presupune alocarea unui cont.
(2) Entitatea raportoare solicită alocarea și activarea contului atunci când are de transmis către Oficiu un raport conform prevederilor art. 6 și 7 din Lege.
"

Scrie răspuns