Inregistrare Dividend

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Inregistrare Dividend

#1 Mesaj de vargab45 »

Buna ziuat,

La inregistrarea dividendelor la Intrari, unde trec numele actionarilor la Furnizori, ce mai trebuie adaugat, bifat, :?: ca dupa validare sa diminueze deja valoarea impozitului de 5% ?
LA o firma am facut acum vreo 5 ani, aduce automat la validare, iar acum la cealalta firma nu mai pot sa le generez la fel

Va multumesc

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Inregistrare Dividend

#2 Mesaj de steriel »

Introduceti asociatii in Furnizori, la cont treceti 457(eventual cu analitice daca aveti mai multi actionari) iar la detalii in partea dreapta , la tip impozit selectati dividende. Acum sper sa va iasa.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: Inregistrare Dividend

#3 Mesaj de vargab45 »

Daaaa.... :-D asta imi lipsea... partea dreapta la Detalii, nu mai stiam unde sa mai caut :)
restul e deja trecut
mersi tare mult :)

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Inregistrare Dividend

#4 Mesaj de avramg »

am urmatoarea problema : in 04.03.2022 prin PV AGA s-a repartizat la dividende intreg profitul realizat in 2021, dividend ce se v-a plati in cursul anului 2022.
Am introdus in Saga prin intrari dar problema este ca imi calculeaza si inregistreaza impozitul pe dividende pentru toata suma. Cum as putea sa inregistrez in asa fel incit impozitul sa-mi apara doar cind platesc dividendele.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Inregistrare Dividend

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Nu ai cum, impozitul se constituie in luna in care profitul a fost distibuit pe dividende.
Faci AGA in fiecare luna in care vrei sa platesti
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns