Inventar intermitent

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
steriel
Mesaje: 336
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Inventar intermitent

#1 Mesaj de steriel »

Buna ziua! Oare se poate sa schimb in inventar intermitent incepand cu 01.01 daca am inregistrat deja facturi pe ianuarie, fara se le sterg(doar modificare) si sa introduc din nou? Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inventar intermitent

#2 Mesaj de septimiuv »

Poți încerca și vezi ce se întâmplă.

steriel
Mesaje: 336
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Inventar intermitent

#3 Mesaj de steriel »

Stiu ca pot incerca, dar mi-e teama :) . O sa-mi iau inima in dinti si o sa va ascult indrumarea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inventar intermitent

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SterieL
Daca iti este teama, atunci faci o salvare de baza de date si incerci sa faci, daca nu merge bine restaurezi baza de date salvata. ;)

steriel
Mesaje: 336
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Inventar intermitent

#5 Mesaj de steriel »

Mi-am invins teama si am incercat. E ok, nu trebuie sa le introduc din nou, trebuie doar sa modific din cont clasa 3 in cont clasa 6. Dar acum am alta nelamurire... facturile de iesiri(produs finit) le introduc pe nedefinit sau tot pe tip produse finite asa cum inregistram cand aplicam metoda FIFO?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inventar intermitent

#6 Mesaj de septimiuv »

Dacă le introduci pe nedefinit cum vei mai face inventarul la sfârșitul lunii?

steriel
Mesaje: 336
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Inventar intermitent

#7 Mesaj de steriel »

Buna ziua! Am inchis decembrie, am mers la operatii- alte operatii cu stocurile-inventariere si am adugat la 01.01. un inventar alegand la tip inventar - trecerea la metoda inventarului intermitent. Am operat intrarile, cantitativ valoric alegand cont clasa 6. Iesirile operate tot cantitativ valoric iar productia fara consumuri. Sa zicem ca o sa am inventar faptic la sf lunii. Si mai departe nu mai stiu ce trebuie sa fac. Poate reuseste cineva sa ma ajute si pe mine sa duc la bun sfarsit aceasta "provocare". Multumesc!

Scrie răspuns