Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

Mesaj
Autor
dobricaf
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#1 Mesaj de dobricaf »

Buna ziua,
Am doua situatii:
a) Cumpar un produs la bax pe care il vand in mod normal la bax. Un cumparator din SEAP imi cere sa i-l facturez la bucata. Cumpara un bax cu 1000 buc. dar vrea sa i-l factuez la bucata. Am inteles ca pentru a schimba unitatea de masura, trebuie sa merg la operatii speciale si sa descarc la bax si sa reincarc punand UM bucata, punand un nou pret la bucata. In acest caz care sunt conturile corespondente care le trec la descarcare si la reincarcare? Daca lucrez prin 607 si 707 imi denaturez rulajele si in plus, fiind platitor de impozit pe venit, la vanzarea acestui produs voi dubla venitul impozabil. Imi puteti da un sfat cum sa procedez?
b) Am mai multe produse distincte pe care uneori trebuie sa le vand ca set. Procedez la mai sus: descarcare produse la bucatea si incarcare in produs nou la set cu pretul corespunzator. Aceeasi intrebare: care sunt conturile corespondente pe care le pot folosi ca sa nu denaturez rulajele?
O zi frumnoasa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11926
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#2 Mesaj de septimiuv »

Orice cont ai folosi o să ai rulajele modificate. E oarecum logic. Lasă conturile completate de program ca și cont corespondent.

stanescue961
Mesaje: 104
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#3 Mesaj de stanescue961 »

Nu trebuie sa va complicati,nu este datoria d.voastra,doar la factura,in dreptul produsului,treceti in paranteza,cate buc.are baxul si clientul cand isi face nota de receptie trece buc.calculate;ex.6bax x6 buc.cat are baxul=36 buc.Ii explicati cum trebuie,ca poate nu stie si de aceea va pune pe d.voastra sa-i faceti calculul.Zi buna!

dobricaf
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#4 Mesaj de dobricaf »

As vrea eu sa nu ma complic. Dar sunt achizitii in SEAP unde dam pretul pe unitatea de masura ceruta de ei. Nu putem modifica. Cred ca o a trec prin 473 cont corespondent. In operatii special nu apare automat un cont corespondent. Trebuie introdus. Daca trec prin 607/707 cum ar fi normal cu marfa, atunci impozitul pe venit se va dubla pentru aceste porduse. Si valorile sunt mari. M-as bucura daca mi-ati da o solutie care sa "impace si capra si varza".

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#5 Mesaj de balazse »

Pentru DobricaF
Programul completeaza automat contul (607 daca utilizezi un artico de tip "Marfa") dupa ce ai selectat tipul de operatiune.

dobricaf
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#6 Mesaj de dobricaf »

Sa inteleg ca solutia este doar sa folosesc 607/707? Daca eram platitori de impozit pe profit aceasta era solutia care afecta doar rulajele nu si profitul impozabil, ceea ce nu era o problema. Dar in cazul in care platim impozit pe venit mi se pare fara sens sa achit impozit pe venit pentru ceva ce nu vand. Mai ales ca valorile sunt mari. Ma puteti ajuta cu o solutie care sa nu intre in conflict cu legile contabilitatii dar nici sa nu dublez venitul impozabil?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11926
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#7 Mesaj de septimiuv »

Ai testat și ți-a ieșit impozit de plată sau doar faci o afirmație gratuită?

dobricaf
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#8 Mesaj de dobricaf »

Nu am testat. Dar logic, la incarcarea in gestiune daca se inregistreaza pe 707, valoarea este luata in calcul ca venit impozabil. Asta daca nu cumva programul nu il ia in calcul. Ceea ce nu prea cred. Mi s-a spus in call center ca nota contabila la operatiuni speciale este data de contul corespondent, ceea ce in cazul marfii ar fi 607=371 la descarcare si 707=371 la incarcare in cazul folosirii acestor conturi corespondente. De aceea caut o solutie ca sa nu dublez venitul impozabil pentru aceste schimbari in gestiune.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11926
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#9 Mesaj de septimiuv »

N-ai vrea să testezi totuși să vezi notele care se generează și să nu mai consumăm degeaba energia universului cu discuții interminabile pe forum?

dobricaf
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#10 Mesaj de dobricaf »

Cand am facut afirmatiile, testasem. Dar... am recitit, cu mai multa atentie, ceea ce mi-ati scris toti. Cand cineva iti spune ca esti beat... te culci. Si am retestat.
Daca las cont corespondent 607 la descarcare si la incarcare marfa, asa cum apare automat, nu exista nici o influenta asupra calculului impozitului pe venit ( ca nu se inregistreaza nimic in 707 din aceste modificari) si nici asupra impozitului pe profit.
Daca folosesc 607 la descarcare si 707 la incarcare, apar influente.
Eu incercam sa folosesc 607 respectiv 707 deoarece am inteles de la call center ca atunci cand folosesc cont de marfa trebuie sa utilizez conturile corespondente corespunzatoare ei. Nu mi-au spus sa le las pe cele care se completeza automat.
Concluzie: in aceste doua cazuri trebuie lasate conturile corespondente ce apar automat ( 607).

Daca citeam cu atentie ceea ce mi-a scris balazse... nu mai consumam energia universului. "A citi este o arta!"
Imi cer mii de scuze pentru timpul pe care l-ati pierdut cu mine si va multumesc pentru ajutor!

Va urez weekend placut!

dobricaf
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: inregistrare factura prin emag matketplace cu furnizor din Franta

#11 Mesaj de dobricaf »

Buna ziua,
Am o factura emisa prin EMAG Marketplace. Furnizorul este o firma din Franta, cu cod valid de tva. Factura este emisa in lei si are TVA 20% cat este in Franta. Deci nu este achizitie intracomunitara.
Livrarea s-a facut din Romania, plata in lei cu cardul.
Unde si cum trebuie sa o inregistrea ca sa fie corect?
Daca o inregistrez la intrari (in lei), ce tip de document aleg? TVA-ul il includ in pret?
Sunt putin confuza si nu vreau sa gresesc.
Va rog sa ma ajutati.

sandua31292
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 12, 2019 5:51 pm

Inregistrare factura in saga primita prin emag matketplace cu furnizor din Franta

#12 Mesaj de sandua31292 »

Buna ziua, am o situatie similara si nu stiu cum se inregistrez aceasta factura:
Am o factura emisa prin EMAG Marketplace. Furnizorul este o firma din Franta, cu cod valid de tva. Factura este emisa in lei si are TVA 20% cat este in Franta. Deci nu este achizitie intracomunitara.
Livrarea s-a facut din Romania, plata in lei cu cardul.
Unde si cum trebuie sa o inregistrea ca sa fie corect?
O inregistrez in intrari valuta (in lei)?
Ce TIP trec? Factura sau Taxare invera?
Sunt putin confuza si nu vreau sa gresesc.
Va rog sa ma ajutati.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stocuri-schimbare unitate de masura la vanzare sau vanzarea la set a mai multor tipuri de produse

#13 Mesaj de tomac »

La intrări valută în RON la monedă, pe tip factură. TVA din factură este taxă nerecuperabilă ce se va include în preț.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns