Inregistrare facturi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
blagad231
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 1:23 pm

Inregistrare facturi

#1 Mesaj de blagad231 »

Buna ziua! Am rugamintea sa ma sprijiniti pentru inregistrarea indexului anterior si al celui actual Am inregistrat clientul. Am inregistrat contractul. Dar nu ma descurc mai departe sa inregistrez indexurile in vederea editarii facturii. Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare facturi

#2 Mesaj de paturcai »

Sa stiti ca nici eu nu stiu ce este indexul anterior si al celui actual; scuzati ignoranta...
Daca va referiti la numarul de factura, acesta poate fi trecut urmand pasii:
Administrare--->Numere si serii----->in fereastra din stanga gasiti la a 7-a pozitie FACTURA de iesire--->dati click pe ea si in fereastra din dreapta treceti primul numar (exemplu: ABC0511; daca il treceti astfel, atunci cand veti aduga la IESIRI prima factura aceasta va arata astfel: ABC 0511); salvati
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

blagad231
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 1:23 pm

Re: Inregistrare facturi

#3 Mesaj de blagad231 »

Buna ziua din nou grup! Nu este vorba de numarul de factura! Speta este urmatoarea: Eu voi factura consumul de apa la o societate! Programul are posibilitatea sa genereze facturile! Doar ca eu nu stiu cum pot introduce indexul anterior si apoi cel actual pentru a calcula suma de plată aferentă consumului respectiv pe luna respectivă! Vă mulțumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare facturi

#4 Mesaj de balazse »

Pentru BlagaD231
In titlu ai trecut "inregistrare facturi", iar acum mentionezi de emitere facturi.
Ceea ce doresti nu este posibil, adica sa introduci un index de consum vechi si unul nou, iar programul sa iti calculeze diferenta si sa se genereze factura.

Sau cumva discutam despre o asociatie de locatari si folosesti SAGA PS?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare facturi

#5 Mesaj de paturcai »

Acum ca inteleg despre ce este vorba:
Cand deschideti un ecran in care lucrati, apasati tasta F1 (Ajutor)
Daca veti citi ce o sa apara pe ecran veti intelege unde sa treceti indexurile de plecare si unde sa treceti indexurile noi astfel incat SAGA PS sa va faca diferentele si sa calculeze pe fiecare apartament cat este consumul
EXCEPTIONAL acest SAGA PS - Asociatii de Proprietari.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns