Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

Mesaj
Autor
ciorutad
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 08, 2008 2:00 am

Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#1 Mesaj de ciorutad »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
Societatate platitoare de TVA, intentioneaza sa cumpere o cladire veche cu teren aferent, de la o societate platitoare de TVA.
Intrebari:
1. Valoare cladire mai mare decat valoarea terenului pe care este construita, se factureaza fara TVA(scutit)?
2. Valoare cladire mai mica decat valoarea terenului pe care este construita, se factureaza cu TVA(taxare inversa)?
Ambele cazuri avand acelasi numar cadastral, formand un corp funciar unic.
3. In cazul achizitiei cu taxare inversa in ce conditii va trebui facuta ajustare TVA? ( de exemplu se va face pentru:activitati de inchiriere spatii, operatiuni de export etc?)
4. Este indicat sau obligatoriu sa se faca evaluare la achizitia cladirii si terenului, sau sunt suficente valorile din contractul de vanzare-cumparare?
Cu stima,

ciorutad
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 08, 2008 2:00 am

Re: Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#2 Mesaj de ciorutad »

Buna ziua,
Va rog nu ma poate ajuta cineva cu un raspuns .
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 24276
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#3 Mesaj de tomac »

Este complet irelevant dacă are valoare mai mare sau mai mică acea clădire.
Clădirile ce nu sunt definite ca fiind clădiri noi, se facturează fără TVA ele fiind scutite. Pentru construcții noi și terenuri construibile nu se aplică scutire. Totuși în cazul în care s-ar aplica scutire, vânzătorul poate decide taxarea operațiunii, iar în acest caz, dacă ambele părți - atât vânzătorul cât și cumpărătorul sunt plătitori de TVA se poate aplica taxarea inversă.

Ajustare de TVA se face doar de către cel care vinde dacă vinde scutit - adică fără TVA. Taxarea inversă nu înseamnă scutit.

Evaluarea este obligatorie dacă părțile sunt persoane afiliate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciorutad813
Mesaje: 2
Membru din: Lun Aug 27, 2012 8:31 am

Re: Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#4 Mesaj de ciorutad813 »

Buna ziua,
Am formulat aceasta intrebare deoarece la art 292 din CF si pct 55 din norme se precizeaza:
'55. (1) În aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, atunci când se livrează un corp funciar unic format din construcția și terenul pe care aceasta este edificată, identificat printr-un singur număr cadastral:
a) terenul pe care s-a edificat construcția urmează regimul construcției, dacă valoarea acestuia este mai mică decât valoarea construcției așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;
b) construcția va urma regimul terenului pe care este edificată, dacă valoarea acesteia este mai mică decât valoarea terenului așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;
c) dacă terenul și construcția au valori egale, așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare, regimul corpului funciar se stabilește în funcție de bunul imobil cu suprafața cea mai mare. Se va avea în vedere suprafața construită desfășurată a construcției."
Deci , avand in vedere cele de mai sus, intrebarea este : atunci cand valoarea terenului de sub cladirea veche este mai mare decat valoarea cladirii , cum e corect a se factura cladirea scutit de tva sau cu taxare inversa ?
Iar atunci cand am un teren cu o valoare mai mica decat constructia de pe el , ce regim de tva va avea terenul ?

Multumesc pentru un raspuns avizat, deoarece este vorba de valori foarte mari si nu sunt convinsa de mdalitatea de facturare a claditii si a terenului aferent.

Cu stima,

ciorutad813
Mesaje: 2
Membru din: Lun Aug 27, 2012 8:31 am

Re: Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#5 Mesaj de ciorutad813 »

De asemenea am citit ca atunci cand efectuiezi modernizari la o cladirea veche si doresc ulterior sa vand o parte din ea, iar eu am achizitionat-o in regim de scutire, iar valoarea fiecarei modernizari efectuate depaseste 20% din valoarea constructiei, trebuie ajustat TVA-ul aferent modernizarii?
Acelasi lucru se aplica si atunci cand vreau sa inchiriez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 24276
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#6 Mesaj de tomac »

Dacă vindeți la o persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA și dvs sunteți plătitor de TVA facturați cu taxare inversă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petree659
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:46 am

Re: Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#7 Mesaj de petree659 »

Buna seara,stiu cat sunteti de ocupati in aceasta perioada dar va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta
Firma platitoare de tva achizitioneaza un imobil in iulie 2022 factura fiind cu taxare inversa( 4426-4427=56.000 lei).In decembrie 2022 vinde imobilul unei persoane fizice ,face contract la notar si factureaza fara tva.
1) trebuie sa fac ajustarea tva ului de 56.000 lei?
2) daca da,se trece in decont tva rd 35?
3) trec toata suma de 56.000 lei in decont decembrie 2022 ? nu a inchiriat-o intre timp
am inteles bine ?
multumesc din suflet

pinteae
Mesaje: 1857
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie cladire veche si teren aferent.TVA, ajustare,raport evaluare

#8 Mesaj de pinteae »

3 de Da.
Eugen Pintea

Scrie răspuns