achizitie intracomunitara cu tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae817
Mesaje: 71
Membru din: Joi Feb 02, 2023 9:53 am

achizitie intracomunitara cu tva

#1 Mesaj de cristeae817 »

Buna ziua, o firma din Romania platitoare de tva
primeste o factura cu data de 01.08.23 din Polonia (prin emag) in val.de 123 si tva 23 total 146 ron
am inregistrat fact.la intrari valuta in ron la tip am pus fact. dar nu ma lasa sa validez pentru ca trebuie inreg.cu TI
Cum trebuie sa inregistrez aceasta factura?
1. sa trec tip fact. , tva zero si val.totala 146
2. nu depun d.390
3. nu trec la tva lunar
Va rog mult sa-mi spuneti daca procedez corect, am tva trim.si daca nu procedez corect trebuie sa depun declaratiile
Multumesc ! :oops:

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie intracomunitara cu tva

#2 Mesaj de pinteae »

Buna ziua. Verifica urmatoarele aspecte: Daca pe factura este mentionat codul de TVA al cumparatorului, respectiv daca pe factura, la datele de identificare a furnizorului, nu exista un cod de TVA de Romania.
Exista ce putin doua ipoteze: fie nu a tinut cont de codul de TVA al cuparatorului si a facturat cu cota de TVA din Romania, situatie in care nu ai drept de deducere asupra TVA, caz in care vei inregistra achizitia la valoarea totala, fara TVA si nu ai nicio obligatie de raportare, fie furnizorul are cod de TVA de Romania, caz in care va trebui sa o raportezi ca o achizitie interna.
Eugen Pintea

toadern718
Mesaje: 16
Membru din: Lun Feb 16, 2009 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara cu tva

#3 Mesaj de toadern718 »

Buna ziua,
Am o situatie asemanatoare, insa nu stiu cum s-o rezolv (documentele le-am primit aseara).
Firma din Romania, platitor de TVA trimestial, primeste in 11.11.2023, o factura de achizitie intracomunitara de bunuri de la o firma platitoare de TVA din Letonia.
Pe factura sunt inscrise ambele coduri de TVA, atat a furnizorului din Letonia (cod valid in VIES) cat si a cumparatorului din Romania.
Problema mea, este ca furnizorul factureaza produsele cu TVA 19% din Romania si include acel TVA in pretul de vanzare a bunurilor.
Cumparatorul din Romania, achita pretul total al facturii, insa in 20.11.2023 incaseaza o parte din TVA-ul pe care l-a platit furnizorului.

- Firma din Romania trece la TVA lunar incepand cu 01.12.2023?
- Inregistrez factura furnizorului la valoarea totala cu TVA 19% inclus si o declar in D390;
- Cum interpretez si inregistrez recuperarea acelui TVA partial?
Factura este emisa in euro, insa plata acesteia si recuperarea TVA sunt derulate prin contul de lei a cumparatorului.

Scrie răspuns