Impozitare rezerve din reevaluare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
zainescum588
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Impozitare rezerve din reevaluare

#1 Mesaj de zainescum588 »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o opinie. Am cazul unei firme care de la infiintare pana la data de 31.12.2012 a fost platitoare de impozit pe profit, iar de la data de 01.01.2013 pana la data de 31.12.2022 a fost platitoare de impozit micro 3%. In ambele perioade de impozitare am avut inregistrate in contul 105 rezerve din reevaluare aferente unei cladiri. In luna aprilie 2024, firma a facut demersurile la Registrul Comertului pt. dizolvarea voluntara, cladirea din patrimoniu urmand sa fie distribuita asociatului unic. In momentul de fata, societatea este din nou platitoare de impozit pe profit, deoarece nu are salariati.
Este corect punctul de vedere al inspectorilor de la ANAF prin care cer impozitarea cu 16% a intregii sume inregistrate in contul 105? Adica si a rezervelor din reevaluare contabilizate in perioada cat a fost platitoare de impozit micro? Va multumesc mult.

gheorghei642
Mesaje: 864
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Impozitare rezerve din reevaluare

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Activele care urmează să fie transferate asociaților/acționarilor trebuie evaluate la prețul de piață de un evaluator autorizat anterior distribuirii acestora prin operațiuni de lichidare.

zainescum588
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: Impozitare rezerve din reevaluare

#3 Mesaj de zainescum588 »

Buna ziua! Multumesc pentru raspuns, dar pe mine ma intereseaza daca este corect sa impoziteze cu 16% rezervele din reevaluare constituite in perioada cat a fost microintreprindere. Nu am gasit nicaieri in Codul Fiscal vreo referire la acest aspect. Mie logic mi s-ar parea sa nu intre la impozitare acea perioada. Dar poate gresesc si de aceea am nevoie de ajutorul colegilor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozitare rezerve din reevaluare

#4 Mesaj de tomac »

Nu. Ele generează elemente asimilate veniturilor doar dacă amortizarea corespunzătoare lor a fost cheltuială deductibilă la calculul impozitului pe profit.
De altfel art.53 alin.2 litera c e clar în acest sens.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghei642
Mesaje: 864
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Impozitare rezerve din reevaluare

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, de către contribuabilii care aplică reglementările contabile conforme cu directivele europene, care fost deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate și/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.
Sa presupunem, ca:
1.- s-a procedat la ajustarea tva;
2.- s-a efectuat evaluarea imobil (cladire+teren) ulterior datei inregistrarii dizolvarii la registratorul oficiului comerctului;
3.- la data scaderii din gestiune a imobilului valoarea cheltuielii este 100.000 lei, din inregistrarea 6583 = 212;
4.- soldul creditor al contului 105 "Rezerve din reevaluare" dupa inregistrarea raportului mentionat la pct.2, este 80.000 lei
Atunci:
a) la stabilirea rezultatului fiscal la finalizarea lichidarii ( aferent exercitiului financiar cuprins intre data dizolvarii si data finalizarii lichidarii), suma de 80.000 lei este nedeductibila, din totalul de 100.000 lei;
sau,
b) suma de 100.000 lei_rulaj debitor_ cont 6583_este deductibila iar suma de 80.000 lei este venit impozabil (105=755).

zainescum588
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: Impozitare rezerve din reevaluare

#6 Mesaj de zainescum588 »

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

Scrie răspuns