e-factura

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
tudosel268
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 04, 2024 4:32 pm

Re: e-factura

#46 Mesaj de tudosel268 »

gheorghei642 scrie: Joi Iul 04, 2024 10:37 am Din ecran e-Facturi apasati "Campuri suplimentare" si aveti rezolvarea. Ambele coloane, mentionate de dumneavoastra, Referinta proiect(BT11) si Comanda(BT13), din antet, sunt editabile.
Scuze , dar In ecranul e-Facturi sunt 5 tab-uri (Generare si transmitere facturi, Raspunsuri e-facturi, Import e-facturi emise, Import e-facturi primite, Configurare) si niciunul nu contine butonul ”Campuri suplimentare” (in SAGA PS). Sau poate nu-l gasesc eu.
Multumesc!

aurel211252
Mesaje: 985
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: e-factura

#47 Mesaj de aurel211252 »

tudosel268 este acolo un semnn" >>" , dai clic pe el si iti apare un sir lung de chestii...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

dabue
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 04, 2017 3:14 pm

Re: e-factura

#48 Mesaj de dabue »

buna ziua am sters o factura din operatii esiri care era incarcata in spv cum pot sa o readuc inapoi. Multumesc

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 200
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#49 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru recuperarea informațiilor aveți mai multe posibilități:
- folosindu-vă de fișierul XML asociat facturii șterse (fișier salvat local);
- descărcând din SPV fișierul XML asociat facturii șterse;
- prin preluarea automată din SPV în urma activării opțiunii "import e-facturi emise";
- să apelați la o arhivă în care factura nu era ștearsă;
- sau, dacă niciuna din cele de mai sus nu merge, să solicitați clientului să vă transmită XML-ul și marca temporală de la ANAF.

Atenție! Gestiunea fișierelor XML însoțite de marca temporală de la ANAF ar trebui să constituie un subiect de analiză cu scopul de a vă reglementa modalitatea de arhivare.

Succes!

tudosel268
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 04, 2024 4:32 pm

Re: e-factura

#50 Mesaj de tudosel268 »

aurel211252 scrie: Sâm Iul 06, 2024 2:18 pm tudosel268 este acolo un semnn" >>" , dai clic pe el si iti apare un sir lung de chestii...
Am gasit. Multumesc frumos!

focar
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 21, 2023 12:51 pm

Re: e-factura

#51 Mesaj de focar »

buna ziua.am si eu o problema cu e-factura.imi da sa generez cod de acces,apas pe casuta am semnatura introdusa in Pc,imi da eroare"certificatul nu este inrolat in SPV,incercati mai tarziu sau luati legatura cu Anaf"...cum pot rezolva problema? pana acum nu am avut probleme.

ionescug551
Mesaje: 351
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

Re: e-factura

#52 Mesaj de ionescug551 »

Buna ziua,
Cind vreau sa trimit sau sa import facturi in SAGA,de 3 zile primesc mesajul ''the remote server returned an error:(401).UNAUTHORIZED STACK TRACE.at System.Net.HttpWebREQUEST.GetResponse 0 at ControlLibrary2015.Anaf.SPV.<Navigate>d_47.MoveNext.
Mentionez ca pot sa ma loghez in SPV.
Cepot face?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8508
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#53 Mesaj de herganiec »

*ionescug551 ațti actulizat program Saga la zi, și ați generat alt cod pt SPV din Saga de la E-factura ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ungureanua12
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 23, 2011 12:45 pm

Re: e-factura

#54 Mesaj de ungureanua12 »

balazse scrie: Vin Iul 05, 2024 1:44 pm Verifica anul pentru scadenta, sau altundeva in factura.
ok...multumesc mult !!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24786
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#55 Mesaj de balazse »

Pentru FocaR
Cumva ai reinnoit certificat la furnizor si nu a reinnoit la ANAF?

ionescug551
Mesaje: 351
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

Re: e-factura

#56 Mesaj de ionescug551 »

Multumesc tuturor pentru raspuns.Am actualizat programul si am resetat laptopul.(De cind s-a schimbat prima pagina la forum,trebuie sa caut ultima actualizare si am uitat lucrul asta)

Avatar utilizator
corodescuc877
Mesaje: 29
Membru din: Lun Sep 02, 2019 2:07 pm

Re: e-factura

#57 Mesaj de corodescuc877 »

stanm711 scrie: Joi Iul 04, 2024 10:42 am
gheorghei642 scrie: Joi Iul 04, 2024 10:37 am Din ecran e-Facturi apasati "Campuri suplimentare" si aveti rezolvarea. Ambele coloane, mentionate de dumneavoastra, Referinta proiect(BT11) si Comanda(BT13), din antet, sunt editabile.
Multumesc!
Buna ziua. si in saga c cum putem face asta ca am si eu un client medic si trebuie sa iasa un index de 13 cifre pe e-factura..."campuri suplimentare" si "comanda BT13 "
multumesc anticipat

pasam739
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 11, 2020 11:26 am

Re: e-factura

#58 Mesaj de pasam739 »

Buna ziua, inainte de a incepe mentionez ca nu sunt utilizator experimentat ori expert contabil, ci doar fac contabilitate primara (emitere, generare, etc) NU ma ocup de declaratii.
Ma confrunt si eu cu o problema legata de generarea facturilor in e-factura.
Unul dintre clientii nostrii a cerut sa fie completate intr-un anumit fel aceste campuri BT.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarele:
1. Cum se poate face ca acele coduri de produs (campurile BT 156 si 157) sa apara pe acel formular PDF in dreptul denumirii articolului?
2. Cum se poate completa campul BT 53 ( referitor la codul posta din formularul ANAF), exista ceva suplimentar ce trebuie completat? (dansii cer ca el sa fie completat la localitate, insa acolo apar - pt Bucuresti - doar sectoarele)
3. Cum se completeaza campurile aferente locatiilor unde se livraza codurile GLN in asa fel incat sa fie specificata pe factura?
4. Codurile de bare (ei cer completarea cu GTIN, dat de ei) cu acea schema 0160?

Va multumesc si va rog sa nu ma luati pe sus intrucat chiar nu cunosc aceste informatii, nici contabilul, de aceea asta este ultima mea speranta.
O zi frumoasa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24786
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#59 Mesaj de balazse »

Pentru CorodescuC877
La fel cum in SAGA PS, asa si in SAGA C poti introduce acele date, doar sa folosesti butonul ">>" pentru a vizualiza acele coloane.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24786
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#60 Mesaj de balazse »

Pentru PasaM739
1. Lucrezi cantitativ-valoric? Ai setat la nivel de client un cod care sa apara pe factura pentru clientul in cauza?
2. aici trimite e-mail echipei Saga (in mod normal ar trebui sa apara o coloana separata in program ca sa apara separat aceea informtie).

Scrie răspuns