ajutor inmormantare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

ajutor inmormantare

#1 Mesaj de catanal »

Buna ziuatatal unui salariat a decedat si patronul vrea sa-i acorde un ajutor de inmormantare , as dori sa stiu daca se poate acorda si cat ar fi valoare , indiferent daca este in intretinerea salariatului sau nu .
Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor inmormantare

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: ajutor inmormantare

#3 Mesaj de catanal »

Chiar am citita asta inainte de a scrie dar nu sunt asa de sigrua, deci pot sa-i acord cei 918lei , dar sa fie si in limita celor 2 % din fondul de salarii , idiferent daca era in intretinerea salariatului sau nu .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor inmormantare

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Sursa CNPAS :arrow: http://www.cnpas.org/portal/media-type/ ... 7159381680

A. Conditii de acordare

Ajutorul de deces se acorda, in cazul decesului asiguratului, pensionarului sau al unui membru de familie care nu are un drept propriu de asigurari sociale si se afla in intretinerea titularului la data decesului, unei singure persoane care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz: sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul in conditiile dreptului comun sau in lipsa acestora, orice alta persoana care dovedeste cu acte ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces.

Din cate integ eu se pare ca daca membrul de familie nu se afla in intretinerea titularuli la monetul decesului nu beneficiaza de ajutor de somaj. :roll:
Citeste si http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... mormantare
Mai asteapta si alte pareri...
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: ajutor inmormantare

#5 Mesaj de catanal »

Multumesc mult, am tot citit toate astea, dar nu sunt inca lamurita. astept si alte pareri

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ajutor inmormantare

#6 Mesaj de olteanz »

"Ajutorul de inmormantare si ajutorul de deces


Cele doua notiuni, desi marcheaza acelasi eveniment, se diferentiaza in functie de sursa din care sunt suportate. Ele pot fi cumulate de persoana indreptatita a le primi, intrucat sursele de acordare sunt diferite. Daca ajutorul de deces este un drept conferit ca urmare a calitatii de asigurat, ajutorul de inmormantare se acorda de catre angajator din sursele proprii, respectand prevederile contractului de munca.

Ajutorul de inmormantare va fi venit neimpozabil atat in cazul angajatului, cat si in cazul altor persoane, daca clauzele din contractele de munca sau prevederile din legi speciale prevad acordarea acestuia.

La nivelul angajatorului, sumele respective vor reprezenta cheltuieli sociale deductibile in limita unei sume stabilite prin aplicarea unei cote de pana la 2% asupra fondului de salarii realizat anual, astfel cum este prevazut in contractul de munca. "



In concluzie:Patronul poate sa-i acorde angajatului un ajutor de inmorminare :
-in limita stabilita prin contractul de munca si sa se incadreze in 2% din fondul de salarii=cheltuiala deductibila fiscal
sau
-cit poate/doreste dar daca nu exista o astfel de clauza in contractul de munca=cheltuiala neded. fiscal.
1+1=3

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: ajutor inmormantare

#7 Mesaj de catanal »

Multumesc mult.

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

Re: ajutor inmormantare

#8 Mesaj de patrum601 »

Va rog frumos sa ma ajutati sa lamuresc si eu urmatoarea problema.
Unicul asociat si administrator al unei societati comerciale SRL a avut contract de munca pe perioada nedeterminata in firma .
Acum a decedat .
M-am prezentat la Casa de Pensii pentru ridicarea ajutorului de deces si mi s-a spus ca acest ajutor nu-l pot lua decat de la societate , or administratorul societatii este chiar decedatul. Au zis ca cei ce erau angajati cu contract de munca nu sunt asigurati in intelesul legii si nu stiu la ce au facut referire (precizez ca nu am solicitat ajutor de inmormantare ci acel ajutor de deces prevazut in lege si care se suporta din bugetul asigurarilor sociale ).
Am explicat faptul ca nu mai pot efectua operatiuni pe firma ptr.ca nu are cine sa semneze (mai ales pentru plati) dar mi s-a zis ca acesti bani ii pot lua de la societate dupa dezbaterea mostenirii pe firma (are prevazut in actul constitutiv faptul ca societatea isi poate continua activitatea prin mostenitorii legali ai unicului asociat decedat ) si stabilirii noului actionariat .
Din nefericire sotia supravietuitoare nu are venituri si pana se va pune pe "roti"iar societatea ea nu are alte surse de trai. Ce ma sfatuiti in acest caz ? Poate cineva a mai avut astfel de cazuri.
Multumesc frumos

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: ajutor inmormantare

#9 Mesaj de filipn »

daca s-a rezolvat situatia de mai sus, as vrea sa aflu cum. am si eu o situatie in care administratorul este asociat unic , iar unitatea nu are activitate de cativa ani, a decedat. nu sunt salariati. cum se poate sa beneficieze de ajutorul de inmormantare?.multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ajutor inmormantare

#10 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns