Centre de profit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Centre de profit

#1 Mesaj de berceal »

La o firma s-a stabilit ca fiecare punct al sau de lucru ( are 3 puncte in diferite locatii) sa fie centre de profit fiecare. Cum tebuie sa setez programul saga????? :shock: :shock:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Centre de profit

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: Centre de profit

#3 Mesaj de berceal »

Asta am priceput, dar ne-ar fi mai usor ca respectivele grupe (centre de profit) sa le introducem o singura data la un furnizor in momentul in care facem receptia ( intrarea)?? la fel si la iesiri.
Adica:
introducem numele furnizorului\clientului, data documentului si apoi grupa ( sau centru de profit). in acel moment programul ar trebui sa stie sa le trimita in gestiunile respective. mai ales ca de exemplu furnizorii sunt aceeasi in cele 3 ( in cazul de fata) centre.
In momentul asta la fiecare pozitie din NIR trebuie introdusa grupa, dar avand receptii de marfa si de cate 4-5 pagini una, pe fiecare sortiment sa tot pui grupa, este o metoda foarte cicalitoare pentru ca se poate intampla sa uiti sa pui acolo respectiva drupa, pe cand selectand din antet acea grupa nu mai ai probleme in toata receptia pe care trebuie sa o introduci.
Sper ca m-am facut inteles cu problema asta si sper sa-mi gasesc sustinatori.
multumesc

ps. - aceste imbunatatiri sunt foarte foarte utile acolo unde evidenta platilor si/sau incasarilor pe clienti / furnizori se face de la sediul social ( de la centru).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Centre de profit

#4 Mesaj de balazse »

Fiecare utilizator are un caz special. De exemplu la tine fiecare punct de lucru are furnizorul/clientul lui, dar foarte rar se intampla acest lucru.
Acum depinde si ce doresti sa obtii din acele informatii. Poti sa incerci sa creezi grupe la furnizori/clienti poate te ajuta.

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: Centre de profit

#5 Mesaj de berceal »

Nu, chiar, furnizorii sunt comuni pentru toate centrele de profit. Problema mare apare cand trebuie sa achitam vreo factura si nu stim care dintre punctele de lucru au facut respectiva achizitie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Centre de profit

#6 Mesaj de tomac »

Asta la dumneavoastră. Dar, ce facem cu cei care, pe o factură, au bunuri sau servicii destinate mai multor centre de profit, mai multor grupe? Le spunem să introducă de n ori factura, despărțind-o pe grupe, când e mai simplu să o opereze o singură dată și să împartă sumele pe grupe în partea de detalii a acesteia?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centre de profit

#7 Mesaj de eugen01 »

Pentru situatia in care acelasi furnizor aprovizioneaza mai multe PL, cred ca solutia e sa facem Grupe pentru ArticoleContabile (nu pentru articole receptionate).Dupa inregistrarea din ecranul Intrari, mergem in ArticoleContabile, si alocam grupa in NC a facturii receptionate, inclusiv in linia cu TVA.Valoarea aprovizionarilor, pentru fiecare PL, o putem tipari din RegistruJurnal.Cu aceasta stuatie, in care avem nr factura/data/PL, putem compara cu situatie Furnizori.

(doar o sugestie)

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: Centre de profit

#8 Mesaj de berceal »

ok, am inteles, macar daca s-ar memora grupele in momentul introducerii asa cum memoreaza sortimentele de marfa

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centre de profit

#9 Mesaj de eugen01 »

berceal scrie: ...daca s-ar memora grupele...
1.Un program de calculator face ceea ce ii dam noi sa faca...nu ceea ce am vrea noi sa faca.Bineinteles ca se memoreaza, dar..depinde factorul uman ce butoane apasa, ce comenzi da in executie !! :)
2.O alta solutie (nu am incercat) este sa definim fiecare client/furnizor ....de trei ori (pentru fiecare PL).

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: Centre de profit

#10 Mesaj de berceal »

eugen01 scrie:2.O alta solutie (nu am incercat) este sa definim fiecare client/furnizor ....de trei ori (pentru fiecare PL).

Asta am facut cu o mare parte dintre furnizori, sunt curios la declaratia 394 fe va face.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Centre de profit

#11 Mesaj de tomac »

Dacă ați definit furnizorii folosind același cod fiscal, la generarea D394 veți întrebat dacă doriți cumularea pozițiilor și va trebui să răspundeți cu "Da".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lepedeanum
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 16, 2012 5:13 pm

Re: Centre de profit

#12 Mesaj de lepedeanum »

Exista posibilitatea vizualizarii si listarii cheltuielilor si a veniturilor pentru un centru de cost (grupa)?

Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Centre de profit

#13 Mesaj de fagarasa176 »

Dar de ce nu incerci inainte sa intrebi? :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

lepedeanum
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 16, 2012 5:13 pm

Re: Centre de profit

#14 Mesaj de lepedeanum »

Mai usor era sa-mi raspundeti (daca exista)... Dar daca raspundem cu o intrebare la o intrebare, atunci multumesc pentru raspuns.
Ce va face sa credeti ca nu am incercat?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Centre de profit

#15 Mesaj de herganiec »

Da exista daca lucrati cu grupele, introduceti totul pe grupe: intrari iesiri, etc...
apoi veti putea lista balalta de verificare toata sau cl 6-7 pe gruple care va intereseaza.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns