persoana intocmire revisal

Mesaj
Autor
pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

persoana intocmire revisal

#1 Mesaj de pelihacim25 »

Buna ziua,
In HG care intra in vogoare de la 1 august 2011 este prevazut "Completarea si transmiterea registrului se va face de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator sau angajatorii pot contracta serviciul de completare si transmitere a registrului prin incheierea de contracte de prestari servicii cu prestatori inregistrati la inspectoratele teritoriale de munca, care isi desfasoara activitatea in conditiile prevederilor legale in vigoare".
Daca eu ca si administrator al unei firme de contabilitate tin evidenta contabila (inclusiv salarii) la mai multe firme, pe baza de contract de prestari servicii, in care e stipulata si evidenta salariilor (revisal, state, declaratii), trebuie sa am curs de inspector de personal sau e suficienta doar o decizie scrisa din partea firmelor cu care am incheiat contract de prestari servicii?
Multumesc frumos,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: persoana intocmire revisal

#2 Mesaj de balazse »

Acum depinde. Daca primesti decizia pe persoana fizica atunci nu este nevoie. Daca primesti pe persoana juridica atunci trebuie sa fii inregistrat la ITM, precum trebuie sa fii inregistrat pentru prelucrarea datelor cu caracter personal.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: persoana intocmire revisal

#3 Mesaj de apetrem »

O decizie a angajatorului poate fi adresată doar salariaților proprii, subordonaților; Nu poți da decizii altor firme sau angajaților străini.
Pe de altă parte, firma de contabilitate nu se poate înregistra la ITM deoarece nu poate avea cod CAEN pe resurse umane.
Oricum ai da-o tot prost iese...
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: persoana intocmire revisal

#4 Mesaj de balazse »

In cel mai rau caz se angajeaza cu 1 ora/luna si atunci a rezolvat problema.

vargaa
Mesaje: 359
Membru din: Vin Mai 08, 2009 12:00 am
Localitate: BM-CJ

Re: persoana intocmire revisal

#5 Mesaj de vargaa »

Dar contabilul angajat de la o societate o sa mai poata trimite revisalul sau trebuie sa aiba acel curs de resurse umane?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: persoana intocmire revisal

#6 Mesaj de balazse »

Nu.
Scuze, dar aceasta intrebare a fost postata de cel putin 5 ori, precum s-a si raspuns la ele. De altfel exista pe blog o postare de a lui TomaC de unde reiese acest lucru (http://www.sagasoftware.ro/?p=139).

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#7 Mesaj de pelihacim25 »

apetrem scrie:O decizie a angajatorului poate fi adresată doar salariaților proprii, subordonaților; Nu poți da decizii altor firme sau angajaților străini.
Pe de altă parte, firma de contabilitate nu se poate înregistra la ITM deoarece nu poate avea cod CAEN pe resurse umane.
Oricum ai da-o tot prost iese...
Pai da, eu sunt in aceasta situatie, am cod CAEN de servicii contabile, nu de resurse umane, in prezent eu, ca si firma de contabilitate, trimit si revisalul, de la 1 august cum fac?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: persoana intocmire revisal

#8 Mesaj de apetrem »

Varianta 1 angajat, ce a zis si balazse
Varianta 2 "prestator" inregistrat la itm (alta firma, pfa, etc)
Varianta 3 amenda 3500-5000 lei
Marian Apetre

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#9 Mesaj de pelihacim25 »

Probabil voi alege varianta 1, cel numit prin decizie interna de catre angajator, nu trebuie sa aiba cursuri de resurse umane?
Am 2 firme cu cate un singur angajat, acela fiind administratorul, el se poate desemna pe sine insusi sa trimita revisalul?
Din punct de vedere tehnic, inseamna ca trebuie sa obtina o noua parola de la ITM si cu aceasta noua parola poate vedea inregistrarile efectuate de mine?
Multumesc frumos pentru raspunsuri,

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#10 Mesaj de paturcai »

Pledoarie pentru contabili versus "depunatorii de revisal":
AM fost un sustinator infocat al faptului ca nu-i o mare problema sa putem depune noi contabilii REVISAL-ul.
M-am razgandit.
Ce m-a facut sa ma razgandesc?
Amenzile si umilintele la care vom fi supusi in viitor.
Sa ma explic:
Avem si asa destule pe cap cu ANAF-ul; avem si asa parte de umilinte de stam plecati precum ghioceii atat in fata sefilor la care suntem angajati a colegilor (contabilul e de vina nenoricitul) cat si a celor de la ANAF.
De ce sa mai am inca un sef deasupra capului?
Este treaba noastra sa depunem acest nenorocit de REVISAL?
Nu!NU!NU!
Firmele pentru care lucram au nevoie de:
- inspector de protectia muncii
- inspector de resurse umane
- medicina muncii
- si mai-stiu-eu-ce-dracu vor inventa ei.
Ce facem? Ne specializam in toate aceste domenii ca sa nu stapanim de fapt niciunul?
AM recomandat firmelor pe care le pastoresc sa isi caute un inspector de resurse umane, mai ales ca cei care au lucrat in domeniu (inspectorii de la ITM) au inceput (prin intermediul rudelor) sa aiba propriile firme pentru asa ceva.
Credeti ca ei care au lucrat 20 de ani in doemniu sunt mai prosti decat noi?
Sunt mai profesionisti?! Eu zic ca s-ar putea sa fie mai ales ca vor primi niste bani.
Stimulentul cel mai bun este faptul ca vor fi platiti si vor suporta greselile asa cum si noi le suportam.
M-am saturat sa ma duc sa fac cursuri pentru ca pierd nu-stiu-ce avantaj in relatia pe care o am cu o firma.
NU MAI VREAU SI NU MAI SUPORT sa ma duc si sa ma pregatesc in activitati care nu sunt in domeniul meu.
Nu plang firmele, pentru ca si atunci cand au avut nevoie de contabil au stiut sa negocieze.
Asa cum spunea ApetreM: Oricum am da-o tot prost iese....
Si atunci?! Ma zbat pentru ce?!
Credeti voi ca cei care vor veni in control de la ITM nu vor fi mai ingaduitori - apropos de fosti lor colegi - cu ei decat cu noi?
Vin 3 controale in acelasi timp si eu sunt si inpector de personal si inspector de protectia muncii si mai sunt, cu voi dumneavoastra ultimul pe lista si contabil.
Ce fac?
Unde ma duc prima oara?
Cat ar fi onorariul unui inspector de personal care tine un REVISAL, face contracte de munca, etc, etc, etc?
Se poate intampla sa aiba cam acelasi onorariu ca la medicina muncii (50 lei/om/luna), si face pe semestru.
Nu moare nimeni.
Firmele care au 10 angajati isi pot permite sa angajeze un astfel de om care sa degreveze munca unui contabil.
Cui prodest? (nu se foloseste QUI)
In niciun caz noua!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: persoana intocmire revisal

#11 Mesaj de septimiuv »

acum stau si ma intreb, care e caen-ul pentru resurse umane? :shock:

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#12 Mesaj de pelihacim25 »

septimiuv scrie:acum stau si ma intreb, care e caen-ul pentru resurse umane? :shock:
Probabil 78

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: persoana intocmire revisal

#13 Mesaj de apetrem »

Poate fi 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management,
sau 8299- Alte servicii prestate intreprinderilor n.c.a
Sigur nu poate fi 6920 activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal
Marian Apetre

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#14 Mesaj de pelihacim25 »

apetrem scrie:Poate fi 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management,
sau 8299- Alte servicii prestate intreprinderilor n.c.a
Sigur nu poate fi 6920 activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal
Si sa inteleg ca toate firmele care au cod CAEN 6920 si vor sa trimita revisalul trebuie sa aiba angajati care sa fi absolvit cursurile de resurse umane, sa-si completeze CAEN-ul (alte taxe, alte alergaturi pe la Registrul Comertului) ?

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#15 Mesaj de eugen01 »

hop si eu cu o intrebare (desi imi aduc aminte ca e discutata intr-un topic;eu prin salarizare fiind mai mult musafir)...nu o sa trebuiasca si calitatea de operator de date cu caracter personal? adica...inteleg ca nu se opereaza numai datele propriilor angajati...

Scrie răspuns