Reglare Contributie Sanatate

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

Reglare Contributie Sanatate

#1 Mesaj de traianm »

Buna ziua!

As dorii sa achit asigurarile de sanatate pt anul 2011 la o conventie civila pt. prestari servicii(Asociate de proprietari) la administratorul blocului. In anul 2010 si 2009 Contributia de sanatate a fost declarata prin declaratia 102 si achitata lunar pt. mai multe conventii civile, nefiind induividualizata pe persoana administratorului.Am inteles ca acum pt achitarea anului 2011 trebuie sa faci justificarea venitului pe ultimii 5 ani si probabil demonstratia ca s-a achitat contributia aferenta anilor. Dar cum se poate demonstra ca ea a fost platita pt. anii 2008,2009,2010 daca a fost achitata pt mai multe conventii civile si nu pentru fiecare persoana in parte?


Multumesc!
Traianm

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Reglare Contributie Sanatate

#2 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti la o conventie de prestari de servicii contributia la sanatate si pensii este obligat angajatorul sa le retina si sa le vireze sau angajatul merge si face contract cu resp institutii? Angajatul trebuie sa intrebe angajatorul daca face aceste retindri si virari? Multumesc pentru rapuns si va doresc un o zi placuta in continuare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare Contributie Sanatate

#3 Mesaj de balazse »

Acum discutam de un contract civil (intre o persoana juridica si una fizica) sau un contract de prestari servicii (intre o persoana juridica si o persoana fizica autorizata)?

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Reglare Contributie Sanatate

#4 Mesaj de adrigela77 »

Un contract civil intre o pers juridica si o pers fizica

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare Contributie Sanatate

#5 Mesaj de balazse »

Retinerea/virarea le face platitorul (persoana juridica).

PS: Pe viitor ar fi optim sa postezi in sectiunea potrivita, deoarece intrebarea n-ar legatura cu Saga PS.

Scrie răspuns