Diferente curs deconturi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudorv302
Mesaje: 14
Membru din: Joi Mar 29, 2012 10:38 am

Diferente curs deconturi

#1 Mesaj de tudorv302 »

Buna seara,
Va deranjez si eu cu urmatoarea situatie: am facturi in valuta carora le-am facut plata dupa validare din ecranul intrari in valuta si am bifat cu inregistrarea diferentelor de curs valutar prin contul 542. Cand merg in deconturi in valuta imi apar corect decontate inclusiv diferente de curs valutar. Problema imi apare cand la sfarsit de luna dau calcul automat diferente de curs mai calculeaza inca o data programul diferentele de curs aferente facturilor sus mentionate. Pana acum am debifat in fereastra calcul diferente de curs suma respectiva care o calcula in plus programul pentru contul 542, dar in aceasta luna am sold la 542 in valuta si nu mai pot debifa suma respectiva.
Cum ar trebui sa procedez? Sa revin la lunile anterioare sa sterg diferentele de curs inregistrate prin plati din Intrari si sa bifez suma din fereastra Calcul diferente curs?
Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferente curs deconturi

#2 Mesaj de balazse »

Sincer nu prea am inteles de ce ai debifat acea optiune, precum nu inteleg "am bifat cu inregistrarea diferentelor de curs valutar prin contul 542", adica la "cont dif curs" ai trecut "542"?

tudorv302
Mesaje: 14
Membru din: Joi Mar 29, 2012 10:38 am

Re: Diferente curs deconturi

#3 Mesaj de tudorv302 »

Plata a fost facuta prin contul 542 (cum bine puteam alege 5311, 5121, ....) iar la diferente de curs contul 665, 765. Cand se face plata din fereastra intrari poti bifa daca vrei ca aceasta sa se faca cu inregistrarea diferentelor de curs sau nu.
Si am debifat acea optiune pentru ca dubla inregistrarea privind diferentele de curs. Aveam sold euro la 542 zero iar in lei valoarea x = diferente de curs inregistrate in plus.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferente curs deconturi

#4 Mesaj de balazse »

Contul 542 se reevalueaza la cursul de reevaluare, de acolo vine diferenta.
Ar trebuie sa ne dai un exemplu concret.

gruberv
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 04, 2007 1:00 am

Re: Diferente curs deconturi

#5 Mesaj de gruberv »

Reiau de aici ptr. urmatoarea situatie: plata furnizor valuta din analitic 542 euro; sold la sf.luna in euro 0, in lei 1 leu, efectuare reevaluare, dar soldul in lei la 542 nu apare 0.
Pentru cine utilizeaza deconturile in valuta, s-a mai intalnit cu ac.situatie?
O alta intrebare: de ce se schimba cursul in fereastra de plati? Am si 2 imagini ptr.exemplificare (http://imgur.com/0JGKW1i ; http://i.imgur.com/8d5vvQ6.jpg): introduc plata, se preia cursul corect (la mine 4.4412), bifez facturile ( la fel apare curs curent 4.4412); in momentul cand dau <salvez> cursul se modifica in 4.4465 (curs pe care nu l-am regasit in luna respectiva).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente curs deconturi

#6 Mesaj de tomac »

Poate fi o explicație dacă la furnizor există valute multiple sau prin același cont 542 se lucrează cu valute multiple. De acel leu scăpați simplu, e suficient să modificați nota generată la re-evaluare.
E normal să vă afișeze acel curs. Faceți plata unor facturi ce au fost culese cu cursuri multiple. Programul determină valoarea în lei a acestora și o împarte la suma în valută și așa ajungi la cursul pe care nu-l găsești. Iar diferența dintre valoarea în lei la cursul zilei și valoarea în lei la cursul istoric al facturilor plătite ajunge fie pe 665, fie pe 765 în funcție de cursurile utilizate la facturi și plăți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns