creditarea ii

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
suciui37
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

creditarea ii

#1 Mesaj de suciui37 »

buna ziua. am infiintat o ii si incerc sa ma descur cu contabilitatea cu forte proprii.
am o nelamurire. cum se inregistrreaza in saga ps creditarea ii fie ca e prin casa sau banca, adica pe ce tip de operatie?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditarea ii

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
La II nu exista registru de casa, este utilizat doar pentru a inregistra documentele.
Referitor la banca as utiliza "008 - deconturi".

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: creditarea ii

#3 Mesaj de fagarasa176 »

balazse scrie:este utilizat doar pentru a inregistra documentele.
Nu ai vrut sa spui platile/incasarile? :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditarea ii

#4 Mesaj de balazse »

Ba da. Dar tot inregistrare ramane. :P

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

Re: creditarea ii

#5 Mesaj de vitcal »

Cum se organizeaza contabilitatea unei II neplatitoare de tva care are ca obiect de activitate spalatorie auto si cafe-bar?
Utilizez saga ps -contabilitate .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditarea ii

#6 Mesaj de balazse »

Mai exact?

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

Re: creditarea ii

#7 Mesaj de vitcal »

Mai explicit:
fiind intreprindere individuala -contabilitatea se tine in partida simpla
-pe partea de cafe -bar unde exista stoc de marfa si vanzare cu amanuntul -cred ca sunt obligata sa tin contabilitatea in partida dubla
-pe partea de spalatorie auto-acolo e clar -sunt servicii
Intrebarea este :d.p.d.v. legal cum trebuie sa tin aceasta contabilitate -in simpla sau dubla? sau si/si
Printre registrele obligatorii mai am nevoie de registru de casa si raport de gestiune zilnic?
Registrul jurnal de incasari si plati mai este obligatoriu ?
Si daca imi permiteti mai pun o intrebare:
evidenta stocurilor este corect daca o tin global valoric?
sunt constienta ca evidenta cantitativ -valorica a stocurilor este cea mai relevanta si clara metoda de evidenta contabila, dar am abonament doar la Saga C-fara stocuri .
Va multumesc pentru sprijin.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: creditarea ii

#8 Mesaj de cernatv »

-Nici nu esti obligata si nici nu poti sa tii in partida dubla.
-Clar, partida simpla.
-Nu trebuie registru de casa. Raportul de gestiune zilnic nu este reglementat in lege; unii de pe la control il cer atunci cand e vorba de gestiuni global valorice, ilegal, sustin eu; Saga PS face si acest raport.
-RJIP este obligatoriu (inclusiv pe suport hartie si snuruit), la fel si registul inventar.
-Foloseste gestiune global valorica pentru bar, fara nicio problema.
-Uita de abonamentul la SAGA C si ia SAGA PS.

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

Re: creditarea ii

#9 Mesaj de vitcal »

Multumesc pentru raspuns , dar evidenta global valorica impune folosirea metodei inventarului intermitent?
Nu sunt necesare fisele de magazie ?
Imi cer scuze pentru intrebarile considerate poate infantile pentru cunoscatori, dar nu vreau altceva decat sa lucrez cat mai corect posibil.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: creditarea ii

#10 Mesaj de cernatv »

Nu, e metoda specifica contabilitatii in partida dubla. O sa faci inventar cand consideri necesar (dar cel putin odata pe an) si o sa compari soldul faptic rezultat dupa numarare/cantarire si inmultire cu preturile de vanzare cu cel scriptic. Daca o sa fie cazul, o sa inregistrezi plusul sau minusul de inventar.

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

Re: creditarea ii

#11 Mesaj de vitcal »

Multumesc pentru sfaturi.

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

Re: creditarea ii

#12 Mesaj de vitcal »

In raportul de gestiune este corect cum genereaza programul intrarea marfurilor la pret de achizitie?
La iesiri voi avea vanzari cu adaos comercial , deci , care este cheia de verificare a stocurilor dpdv valoricin raportul de gestiune?
Doar din situatie stocuri , as putea avea o evidenta a stocurilor la pret de achizitie ,/sau la pret de vanzare.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: creditarea ii

#13 Mesaj de cernatv »

La gestiunile global valorice evidenta este la pret de vanzare, deci pretul din NIR sau cel de raft.
Daca ai NIr-uri in valoare totala (la pret de vanzare) de 1.000 lei si bonuri emise cu casa de marcat de 700 lei (normal ca ne raportam la aceeasi perioda de timp), stocul ar trebui sa fie de 300 lei. Suma de 300 lei reprezinta sold scriptic si o sa apara in raportul de gestiune ca sold final. Si aceeasi suma ar trebui sa reiasa si dupa un inventar al marfurilor din raft.
Daca vorbesti de stocuri, deja avem de-a face cu gestiune cantitativ valorica.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditarea ii

#14 Mesaj de balazse »

Pentru VitcaL
La intrari completeaza rubrica "pret vanzare", astfel si intrarea va fi la pret de vanzare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: creditarea ii

#15 Mesaj de tomac »

cernatv scrie:Raportul de gestiune zilnic nu este reglementat in lege; unii de pe la control il cer atunci cand e vorba de gestiuni global valorice, ilegal, sustin eu;
Nu doar tu. Suntem doi. Eu tot zic chestia asta de ani buni de zile că deja mi s-a luat.
La ultimul control unde au cerut asta am cerut să scrie la obiecțiuni că organul de control nu a indicat codul formularului, actul oficial ce-l reglementează și obligă la utilizarea lui, etc.
Prefer să dea amendă pe orice altceva decât pentru așa ceva
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns