Magazin online

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Magazin online

#1 Mesaj de stefanm86 »

Buna ziua,

Este prima data cand scriu pe acest forum, iar in cazul in care nu am procedat corect va rog sa-mi spuneti.
Apelez la ajutorul d-voastra pt a-mi clarifica cateva aspecte. Am un magazin online cu gestiune cantitativ-valorica la pret de achizitie.
1. Pe langa livrarile trimise de mine prin curierul cu care colaborez si cele predate personal clientului, mai lucrez si cu Okazii. La inceput am alimentat contul de Okazii cu o suma pt care mi s-a emis factura. In momentul in care am o tranzactie realizata prin Okazii, acestia imi debiteaza contul de Okazii cu valoarea comisionului calculat ca procent la valoarea tranzactiei; eu trimit marfa clientului cu factura de exemplu de 10 lei, clientul plateste 10 lei, Okazii vireaza in contul meu de exemplu 9 lei (10 lei - 1 leu comisionul lor).Pt cei 1 leu comision imi emit factura(care nu mai tre' achitata de mine),si totodata imi crediteaza contul de Okazii.
Pot incasa intreaga factura 10 lei 5121=4111 si apoi sa fac plata facturii de comision 1 leu 401=5121? Compensare nu pot face, intru-cat cei de la Okazii nu vor. Mai am alta solutie? Am gasit o abordare de genu' asta si aici http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=11751
2. am o achizitie intracomunitara de bunuri de la furnizorul X; pe factura este mentionat ca nr. lor VAT este Y si totodata ca X este "branch" al lui Z. Am verificat in VIES si codul e valid, dar nu imi apare numele.Din site-ul lor am dedus ca VAT-ul apartine societatii mama Z; este corect ca in declaratie 390 sa apara nr. VAT Y si numele societatii mama? nu ca ar conta prea tare denumirea doarece verificarea cred ca se face dupa VAT ca si la 394 si plus ca societatea mama face 390 si nu filiala care intocmeste situatii doar pana la balanta...
si
3. Pentru decontarea sumelor incasate de la clienti prin intermediul firmei de curierat, emiterea facturii de decontare (cu o lista anexata a clientilor si sumelor achitate prin sistemul ramburs), nu este obligatorie, ci optionala, deci pot opera incasarea prin banca de la curierat direct 5121=4111 ? plus ca la fiecare virament facut de curierat in contul meu mi se trimite borderou cu numele si suma clientului si totodata mi se preciseaza in contractul incheiat cu curierul ca acesta poate incasa in numele meu.

Va multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Magazin online

#2 Mesaj de tomac »

1. Da. Puteți face asta fără probleme. Nici nu aveți o altă soluție. Practic okazii face compensare directă. Puteți folosi 5125 pentru sumele respective.
5125=4111....10
5121=5125.....9
401=5125.......1
2. E corect. Contează codul de TVA furnizat. Nu toate țările furnizează ca informație publică denumirea firmei.
3. Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: Magazin online

#3 Mesaj de stefanm86 »

Va multumesc frumos pt raspuns :)

Scrie răspuns