dec.221/2014

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
croitorum684
Mesaje: 36
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:30 pm

dec.221/2014

#1 Mesaj de croitorum684 »

in dec.221.la suprafata total trebue sa trecem toata sutrafata sau diferanta dintra total suprafata-suprafata scutita de impozit.ex.3,45hacereala-2ha scutita=1,45ha.
multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec.221/2014

#2 Mesaj de tomac »

Doar diferența.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: dec.221/2014

#3 Mesaj de rovidg116 »

Se trece toata suprafata cultivata.

" 4. Secţiunea III “Date pentru stabilirea venitului impozabil“
Se completează câte un tabel pentru fiecare localitate.

Activitatea desfăşurată pe raza localităţii…..din judeţul….. – se înscrie
denumirea localităţii pe raza căreia se află terenul (terenurile)/animalele/familiile de
albine, precum şi judeţul pe raza căruia se află localitatea.
„Opţiune privind încadrarea în limitele veniturilor neimpozabile” - contribuabilii,
persoane fizice/asocieri fără personalitate juridică, care deţin suprafeţe destinate
producţiei agricole vegetale/animale în localităţi diferite vor opta pentru stabilirea
localităţii/localităţilor unde vor beneficia de încadrarea în limitele veniturilor
neimpozabile prevăzute pentru fiecare grupă de produse vegetale/animale de la art.72
alin.(2) din Codul fiscal. Opţiunea se exercită prin bifarea căsuţei “Opţiune privind
încadrarea în limitele veniturilor neimpozabile” corespunzătoare localităţii în raza căreia
se desfăşoară activitatea agricolă pentru care contribuabilul va beneficia de încadrarea
în limitele veniturilor neimpozabile. Stabilirea plafonului neimpozabil se va face de
organul fiscal, având în vedere limitele veniturilor neimpozabile prevăzute pentru
fiecare grupă de produse vegetale/animale şi suprafeţele/numărul de animale/familii de
albine declarate de contribuabil, pe fiecare localitate, în ordinea enumerată de acesta în
declaraţie.

De exemplu, un contribuabil care realizează venituri din cultivarea cerealelor pe
o suprafaţă totală de 7 ha situată în raza a 3 localităţi: 0,75 ha în localitatea A, 2,9 ha în
localitatea B şi 3,35 ha în localitatea C, a optat pentru încadrarea în limita veniturilor
neimpozabile (2 ha pentru cultura cerealelor) pentru localitatea A şi localitatea C.
Stabilirea plafonului neimpozabil se va face de către organul fiscal, potrivit opţiunii
contribuabilului, astfel: 0,75 ha localitatea A + 1,25 ha localitatea C. Venitul impozabil
va fi stabilit pentru suprafaţa de 5 ha, astfel: 2,9 ha *norma de venit corespunzătoare
localităţii B + 2,1 ha*norma de venit corespunzătoare localităţii C.
Terminologia folosită pentru definirea grupelor de produse vegetale şi animale
prevăzute la art.73 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi
completările ulterioare, pentru care venitul se determină pe baza normelor de venit este
cea stabilită potrivit legislaţiei în materie şi Hotărârii Guvernului nr.44/2004 pentru
aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal,
cu modificările şi completările ulterioare.

4.1.Tabelul “Produse vegetale”

Col. 2 “Total suprafaţă” - se înscrie, la rândul corespunzător grupei de produse
vegetale, suprafaţa totală (ha) destinată producţiei vegetale aferentă fiecărei grupe, pe
fiecare localitate. "

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec.221/2014

#4 Mesaj de tomac »

Da, corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns