ref. certificat fiscal finante

Mesaj
Autor
belascua
Mesaje: 43
Membru din: Mar Apr 24, 2012 4:40 pm

ref. certificat fiscal finante

#1 Mesaj de belascua »

buna ziua , o societate doreste sa se inchida definitiv , sa se lichideze si a platit toti furnizorii , a achitat toate datoriile catre terti .
societatea declara trimestrial si acum la sf. lunii mai vrem sa depunem declaratii sa platim tot si sa ni se elibereze certificat fiscal .
cum pot depune de pe acum declaratiile si sa platesc datoriile ?
pot depune la zi pentru lunile aprilie si mai sau depun pentru trimestru tot inclusiv iunie sa pot declara?
ideea e sa inchid luna mai , sa declar , sa platesc si sa obtin certificatul fiscal cu care sa merg la reg. comertului sa fac demersurile pentru lichidare !
declaratia 100 se poate depune bifand impozit din venit de lichidare pers.juridice !
decontul 300 cum il depun daca e doar pe 2 luni ? exista decont la lichidare ?
multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ref. certificat fiscal finante

#2 Mesaj de paturcai »

Este iunie.
Depuneti tot ceea ce aveti de depus, achitati si solicitati certificatul fiscal.
Atentie!
Dupa obtinerea acestuia mai trebuie sa reveniti inca o data la ANAF sa mai solicitati inca un certificat.
De ce?
Simplu:
Primul pas in lichidarea de la Registrul Comertului dureaza 30 de zile/Se anunte lichidarea voluntara si se asteapta 30 de zile sa se sesizeze cineva (vreun tert, Statulk) ca are de primit bani de la societate. Certificatul emis de ANAF este valabil 30 zile
Pasul 2 la Registrul Comertului incepe in a 31-a zi si inseamna publicarea bilantului de lichidare/lichidarea propriu-zisa.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belascua
Mesaje: 43
Membru din: Mar Apr 24, 2012 4:40 pm

Re: ref. certificat fiscal finante

#3 Mesaj de belascua »

Multumesc de raspuns ! cei de la finante au zis ca declaratiile sa le depun doar in iulie !
noi platim tot cea rezultat la sf.lunii mai dar ei distribuie banii doar la scadenta din 25.07.2014 fiind la trimestru .
depunerea declaratiilor cum o fac daca eu doar la trimestru declar ? nu vor la primeasca astia de acum :)

oricum daca trebuie sa asteptam 30 zile e numai bine la inceputul lui iulie sa declar !

Scrie răspuns