Reglari descarcare

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
ionascus
Mesaje: 201
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Reglari descarcare

#1 Mesaj de ionascus »

Am instalat versiunea 3.0.447 si nu mai functioneaza optiunea "reglari la stocuri".

Mesajul pe care il primesc este "La acest articol nu s-au identificat anomalii in procesul de descarcare" desi anomaliile sunt vizibile in fisa articolului.

Folosesc ca metoda de evaluare cost mediu ponderat.

Am intrebat la Saga si raspunsul pe care l-am primit a fost ca "reglarea la stocuri" nu functioneaza la CMP sau daca o folosesc stocul va fi denaturat. Sau si mai dragut: "nu a existat aceasta functie in program"

Folosesc Saga de 6 ani si pana la versiunea 3.0.444 reglarea automata functiona, chiar foarte bine, fara ca stocul sa fie denaturat.

Am reinstalat versiunea 3.0.444 si functioneaza perfect.

Mai foloseste cineva aceasta "reglare automata" in conditiile aplicarii ca metoda de evaluarea a stocurilor a costului mediu ponderat?

Eu cred ca inoperabilitatea functiei a aparut o data cu implementarea versiunii "client-server" insa Saga sustine ca nu a functionat niciodata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24287
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglari descarcare

#2 Mesaj de balazse »

Si totusi ce anomalii exista?
Sincer sunt de acord ca la cost mediu ponderat n-are rost butonul respectiv.
Poti da detalii mai exacte si pentru care nu au un asemenea situatie?

ionascus
Mesaje: 201
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Reglari descarcare

#3 Mesaj de ionascus »

In fisa produsului sunt erori generate de faptul ca nu se opereaza intotdeauna cronologic ( se intampla sa se factureze inainte de a se opera intrarea). Mai exact, este gresit pretul mediu de descarcare.

Atunci cand se lansa Reglare automata pretul mediu era recalculat.

Acum nu se mai regleaza nimic.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24287
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglari descarcare

#4 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu, ar trebui sa se regleze.
Din cate stiu programul recalculeaza de fiecare data pretul.
Incearca sa utilizezi verificarea de la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" si sa rulezi fiecare, mai ales "verificare articole - miscari stocuri".

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 489
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Reglari descarcare

#5 Mesaj de Administrator »

A existat o semi-reglare si pe CMP, dar nu era tocmai ok. Vom incerca sa facem un alt algoritm intr-o versiune viitoare.

ionascus
Mesaje: 201
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Reglari descarcare

#6 Mesaj de ionascus »

In sfarsit cineva imi da dreptate.

Puteti sa-mi spuneti ce anume nu era in regula la reglarea automata la CMP? As vrea sa verific daca am erori din urma.

Pe de alta parte, am verificat si help-ul si nu scrie nicaieri ca Reglarea automata nu ar functiona in cazul utilizarii ca metoda de evaluare a stcourilor a costului mediu ponderat:

"Alte operaţii - Reglări descărcare
Opţiune apelabilă din meniul Operaţii - opţiunea de meniu - Alte operaţii cu stocuri.
Are rolul de a regla valoric unele disfuncţii ale operaţiunilor de stocare/destocare a articolelor, de exemplu, urmare a faptului că operarea nu s-a efectuat cronologic sau cand se modifica/sterg intrari descarcate.
Intrând în acest ecran şi apăsând butonul , programul va declanşa operaţiunea de verificare automată a mişcărilor la toate articolele, completând datele din acest ecran cu eventuale informaţii de reglare a anomaliilor.
Va recomandam lansarea acestei operatiuni cât mai des daca datele nu sunt operate in ordine strict cronologica."

Mie nu-mi ramane acum decat sa folosesc in continuare o versiune veche pentru ca nu am voie sa schimb metoda de evaluare a stocului in timpul exercitiului financiar.

Încuiat