Facturi cu TVA la plata in jurnalul de cumparari

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
bitoleanua
Mesaje: 112
Membru din: Joi Iun 21, 2012 12:48 pm

Facturi cu TVA la plata in jurnalul de cumparari

#1 Mesaj de bitoleanua »

Buna ziua,
am urmatoarea situatie:
la 01.02.2014 societatea a renuntat la sist TVA la incasare.
In jurmnalul de cumparari am facturi operate in acea perioada si care apar neachitate, desi in situatia furnizori sunt achitate.
Cum sa fac reglarea sa le scot din jurnalul de cumparari?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24307
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturi cu TVA la plata in jurnalul de cumparari

#2 Mesaj de balazse »

Inseamna ca ceva nu ai inregistrat corect.
Cand ai facut plata? Daca ai facut recent atunci devalideaza inchiderea sterge plata si inregistreaza din nou si revalideaza inchiderea.
Inainte de toate fa o salvare de baza de date.

PS: Data viitoare poti fi si mai detaliat. De exemplu: am o factura din 01.01.2014 si l-am platit pe 30.11.2014 prin meniul "registru de casa", iar in jurnalul de cumparari din noimbrie factura imi apare in coloana "operatiuni neexigibile". :wink:

bitoleanua
Mesaje: 112
Membru din: Joi Iun 21, 2012 12:48 pm

Re: Facturi cu TVA la plata in jurnalul de cumparari

#3 Mesaj de bitoleanua »

Da, imi cer scuze.
Am gasit totusi o solutie .. in sit furn pe coloana neachitat final, desi apare zero, sa completez de mana suma care apare pe cealalta coloana neachitat. Am si foarte multe multe facturi / luna de furnizori (zeci sute)cu minus (discount). (De ce nu le-or opera direct pe factura de marfa nu stiu..) De cand a aparut butonul reglare stornare, facturile cu minus nu mai apar in lista la achitarea prin casa sau banca. Pana sa ma prind eu ca trebuie sa ma duc manual, pe fiecare factura cu minus in parte (zeci de fact/ luna) sa o scad prin butonul Reglare stornare, am tot facut achitari, am inchis luni, si mi-au ramas multe facturi de discount din perioade anterioare care apar "neachitate"
Va spun.. am pierduc controlul pe sit. furnizori

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24307
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturi cu TVA la plata in jurnalul de cumparari

#4 Mesaj de balazse »

De fiecare data cand ai o factura de minus trebuie sa-l incdizi cu o factura de plus. Daca nu poti atunci ulterior, mai citeste si postarea lui TomaC de aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=722#comment-2359

Încuiat