avantaje in natura inregistrare in stat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cismarui
Mesaje: 57
Membru din: Mar Iul 19, 2011 1:28 am

avantaje in natura inregistrare in stat

#1 Mesaj de cismarui »

dl director a achizitioanat pt un salariat un bilet la un concert in val de 1411 lei si trebuie sa il inregistrez in stat pe dec ca avantaj in natura. il bag in stst la tichete ca avantaj in natura si scriu suma de 1411
acum am vazut ca se modifica venit brut realizat si impozit pe venit. netul ramane la fel si asa trebuie iar intrebarea e daca trebuie sa se mareasca si darile la cas somaj si sanatate sau astea raman neschimbate?multumesc

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#2 Mesaj de eugen01 »

Nu cred ca e corecta, inregistrarea la/ca si tichete.Dpdpv fiscal, in afara celor nominalizate (masa, cadou, vacanta, cresa) nu exista altele.
Poate fi
1. ca venituri suplimentare ( o prima pentru angajat; fireste ar trebui recalculata ca sa nu ii afectam net-ul) cu tot ce decurge de aici.
(simpla parere)
2.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 73#p172373

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#3 Mesaj de herganiec »

la fel am si eu luna de luna la o firma de cablu, 25lei abonamentul tv gratis pentru angajati plus abonament telefon de 50lei pe luna.
valoarea lor 75lei lunar, am introdus-o pe <alte venituri> la fiecare salariat in parte. Cred ca e ok.
Care e diferenta dintre <alte venituri> si <avantaje in natura> ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#4 Mesaj de eugen01 »

Herganiec, sunt sigur ca stii (le pun mai mult ca sa fie):
1.
- NM 67( ART. 55 al.2) Veniturile de natură salarială prevăzute la art. 55 din Codul fiscal, denumite în continuare venituri din salarii
(+ NM 68-69)
2.
- NM (ART. 55 al.3)
69. Avantajele în bani şi în natură sunt considerate a fi orice foloase primite de salariat de la terţi sau ca urmare a prevederilor contractului individual de muncă ori a unei relaţii contractuale între părţi, după caz.
(NM 70 - 79)

Asa ca presupun ca intrebarea se refera la tratamentul fiscal.Daca imi aduc aminte, Tomac a raspuns pe larg la respectiva speta (mai demult fireste si nu gasesc topicul acum).
Conteaza daca sunt impozitate la salariat , sau nu.
Art.21 alin.(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
l) alte cheltuieli salariale şi/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat, cu excepţia prevederilor titlului III;

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#5 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea la trecerea la optiunea "avantaje in natura" ar trebui sa calculeze toate contributiile si impozit pe salar, dar sa nu apara la salariul net.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#6 Mesaj de eugen01 »

Balazse>
In principiu de acord .Altfel, presupun ca ecranul de salarizare (precum si informatica din spate) s-ar incarca foarte mult daca ar exista, ferestre/butoane pentru defalcarea respectivelor venituri.Adica, ce informatii trebuie sa cuprinda statul de plata, gasim in omfp3512 . In schimb fiscalitatea...grrrrr.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#7 Mesaj de balazse »

Faptul ca pe statul de plata nu apare o rubrica separata pentru fiecare tip de venit nu este o problema, dar undeva in program ar trebui sa putem trece aceste venituri.
Daca il trecem la "alte venituri" nu este bine deoarece se mareste salariul net, daca le trecem la "ävantaje in natura" calculeaza doar impozit pe venit.
O eventuala posibilitate ar fi ca sa le trecem la "alte venituri" si sa introducem la "retineri" aplicat la "salariul net", doar ca ii cam greu sa calculezi suma de retinut avand in vedere impozitul pe venit (adica poti sa faci diferenta intre inainte de a introduce si dupa introducere, dar ar fi optim daca le-ar calcula programu).

cismarui
Mesaje: 57
Membru din: Mar Iul 19, 2011 1:28 am

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#8 Mesaj de cismarui »

deci cum sa procedez cu aceasta suma unde sa o itroduc ca sa se calculeze si dari si impozit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#9 Mesaj de tomac »

O introduceți ca avantaj în natură, dar o treceți și ca o reținere sau avans. Să ne înțelegem, pe stat brutul este compus din sumele de bani cuvenite și din avantajele în natură. Plata drepturilor salariale, stingerea obligației de plată se face în bani și în natură în astfel de situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

badead403
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 28, 2015 4:38 pm

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#10 Mesaj de badead403 »

Am si eu aceasi problema, in legatura cu niste abonamente extra la o clinica medicala, la care din cate stiu eu trebuie calculate toate contributiile insa fara sa afecteze venitul net. Nu se poate sa se puna o optiune in program, daca propunem metode de imbunatatie a programului? Scuze daca derajeaza pe cineva

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#11 Mesaj de tomac »

Există deja. Ce nu înțelegeți dumnevoastră este că plata drepturilor salariale se face în bani și/sau natură.
Spre exemplu, eu aș introduce factura de abonament sau plata lor prin 427 și aș opera în stat o reținere cu c/v abonamentului. Dar și la avantaje în natură aș opera aceiași sumă. Vă dați seama că, de fapt, restul de plată este evident afectat de taxele corespunzătoare abonamentului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ignatd345
Mesaje: 117
Membru din: Mar Iul 10, 2012 10:37 am

Re: avantaje in natura inregistrare in stat

#12 Mesaj de ignatd345 »

Si eu am aceeasi problema... acordam tichete cadou anumitor salariati (lunar pentru cine isi depaseste targetul) si nu stiu cum sa le pun sa fie bine si in stat si in 112. Daca le pun la alte venituri (sa imi calculeze bine taxele), imi ramane un net mai mare, pe care sa zicem ca in stat il inchid cu retieri. Dar contabil cum reglez, ca sa nu am sold la 421? E corect sa introduc tichetele pe 5328 si apoi sa modific manual in stat 421=5328? Alta idee nu imi vine acum...
Multumesc frumos.

Scrie răspuns