BF combustibil pe ,,combustibil,, sau ,,nedefinit,,?

Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

BF combustibil pe ,,combustibil,, sau ,,nedefinit,,?

#1 Mesaj de todaz »

Buna ziua!

Daca inregistrez BF de combustibil pe 3022=401 si pot crea o gestiune pe masina respectiva ca sa vad cantitatea de combustibil inregistrat pentru un autoturism la un moment dat nu imi pune suma la calculul impozitului pe profit.
Daca pun pe nedefinit atunci nu vad consumul pe o masina. Sau este o alta posibilitate ca sa puna si la calculul impozitului pe profit sa nu trebuiasca sa tin eu separat evidenta si sa vad si consumul pe masina respectiva?

V a multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: BF combustibil pe ,,combustibil,, sau ,,nedefinit,,?

#2 Mesaj de cernatv »

Inregistrarea prin cont de stocuri implica si intocmirea unui bon de consum ce va genera nota 6022=3022. Suma din 6022 va apare la calculul profitului.
Nu ti se parte ilogic sa apara cea din 3022?

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: BF combustibil pe ,,combustibil,, sau ,,nedefinit,,?

#3 Mesaj de todaz »

Probabil m-am exprimat gresit! Daca la sfarsitul lunii la inchidere se inregistreaza astfel 6022=3022, dar la impozit pe profit nu tine seama de cei 50% deductibil.

Asa mi-au raspuns, cand am intrebat.
La operarea achizitiei pe un cont de cheltuiala (ex: 6022), cand selectati optiunea “N50” pe coloana “Nedeductibil”, programul efectueaza automat calculul iar in pagina “Impozit pe profit” primiti mesajul “La contul xxx s-au depisatat cheltuieli nedeductibile introduse in intrari, in valoare de…. Inlocuim suma?”.



Daca efectuati operatiunea pe contul de stocuri (ex: 3022) sau alt cont ce nu reprezinta cheltuiala, este necesar sa completati manual in pagina “Impozit pe profit”.

Scrie răspuns