PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#1 Mesaj de gramac921 »

Noile proiecte de Cod Fiscal cu aplicare din 2016 si Codul de Procedura fiscala pe site la MFP : ( unde e si faimosul impozit pe dividende 0(zero) ) :D

http://www.mfinante.ro/transparent.html ... &locale=ro

stupariuc
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:00 am

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#2 Mesaj de stupariuc »

:twisted: :twisted: :twisted: ...CACATI CU OCHI...da, am scris cu litere mari....iar le trebuie forfetar la cei fara angajati....

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#3 Mesaj de gramac921 »

eu o numesc "Taxa pe lipsa unui angajat" :D

de fapt cei 1530 lei /trim = aprox 510 lei /luna , e cam cat sunt taxele pt un salariat norma intreaga de 8 ore = 510 aprox .

AVANTAJE in schimb daca platesti taxa pe lipsa unui angajat :

1. Nu ai bataie de cap cu partea de resurse umane in firma ;
2. Nu trebuie REVISAL , nu ai tangenta cu ITM-ul , controale etc...
3. Nu depui declaratia unica 112 .

Deci din cele doua rele , as alege raul cel mai mic....3% + 1530/TRIM . :)

De 1% nu poate fi vorba...daca pui 2 salariati cu 8 ore/zi platesti taxe aproximativ = 1000 lei /luna deci la TRIM 3000 lei !!! Iese din calcul cu tot impozitul de 1% ...nu merita .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#4 Mesaj de fagarasa176 »

gramac921 scrie:eu o numesc "Taxa pe lipsa unui angajat" :D
Eu o numesc cea mai buna idee de pana acuma
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#5 Mesaj de nasteaf »

Daca se analizeaza rezultatele obtinute in urma impozitului forfetar a lui BOC, chiar credeti ca mai este necesara, oportuna si aduce beneficii statului roman
aceasta prevedere?
Art. 50. - (1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:
a) 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;
b) 3% pentru microîntreprinderile care au un salariat;
c) 3% + 1530 lei trimestrial, pentru microîntreprinderile care nu au salariati. Această suma se actualizează în funcție de evoluția salariului de bază minim brut pe tară garantat în plată, prin ordin al ministrului finanțelor publice;
d) 3% pentru microîntreprinderile care nu se încadrează în prevederile lit.a) sau lit.b), și care se află într-una din următoarele situații înscrise în registrul comerțului sau în registrul ţinut de instanţele judecătoreşti competente, după caz:
1. dizolvare urmată de lichidare, potrivit legii;
2. inactivitate temporară, potrivit legii;
3. declarare pe proprie răspundere a nedesfăşurării de activităţi la sediul social/sediile secundare, potrivit legii.

Iar referitor la art.50 lit.d, pct.3, unde se mai poate "declara pe proprie răspundere nedesfăşurarea de activităţi la sediul social/sediile secundare, potrivit legii" daca nu la Reg.Comertului???
Ce este cu "registrul ţinut de instanţele judecătoreşti competente" ?
Ma gandesc la firmele mici care nu desfasoara activitate, dar nu si-au inregistrat suspendarea temporara a activitatii la Registrul Comertului.

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#6 Mesaj de analiza »

Aseara (19.02.2015) , in emisiunea Biziday a lui Moise Guran, a fost un mini reportaj legat de modificarile la codul de procedura fiscala in care se enumerau modificari procedurale ale CFP-ului. Intre acestea una mi-a atras atentia in mod deosebit -citez : " fiscul cand vine in control nu va verifica doar firma ca entitate ci si contabilul responsabil cu declararea si achitarea darilor catre stat " ...Ati vazut asa ceva in proiectul de cod de procedura fiscala ? Eu m-am uitat, insa nu am intalnit nimic de genul acesta..

http://www.biziday.ro/2015/02/19/bizida ... arie-2015/

min 19:29-19:35

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#7 Mesaj de nasteaf »

Eu asta am gasit:
ARTICOLUL 58
Obligaţia de a furniza informaţii
(1) Contribuabilul/plătitorul sau altă persoană împuternicită de acesta are obligaţia de a furniza organului fiscal informaţiile necesare pentru determinarea stării de fapt fiscale. În acelaşi scop, organul fiscal are dreptul să solicite informaţii şi altor persoane cu care contribuabilul/plătitorul are sau a avut raporturi economice sau juridice, iar acestea au obligaţia de a furniza informaţiile solicitate. Informaţiile furnizate de alte persoane se iau în considerare numai în măsura în care sunt confirmate şi de alte mijloace de probă.
(2) Cererea de furnizare a informaţiilor se formulează în scris. În cerere organul fiscal trebuie să specifice natura informaţiilor solicitate pentru determinarea stării de fapt fiscale şi documentele care susţin informaţiile furnizate.
(3) Declaraţia persoanelor obligate potrivit alin. (1) să furnizeze informaţii va fi, după caz, prezentată sau consemnată în scris.
(4) În situaţia în care persoana obligată să furnizeze informaţia în scris este, din motive independente de voinţa sa, în imposibilitate de a scrie, organul fiscal întocmeşte un proces-verbal.

ARTICOLUL 66
Dreptul altor persoane de a refuza furnizarea de informaţii
(1) Pot refuza să furnizeze informaţii cu privire la datele de care au luat cunoştinţă în exercitarea activităţii lor preoţii, avocaţii, notarii publici, consultanţii fiscali, executorii judecătoreşti, auditorii, experţii contabili, medicii şi psihoterapeuţii. Aceste persoane nu pot refuza furnizarea informaţiilor cu privire la îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de legislaţia fiscală în sarcina lor, precum şi a informaţiilor necesare clarificării şi stabilirii situaţiei fiscale reale a contribuabilului/plătitorului cu care a avut sau are raporturi juridice.
(2) Sunt asimilate persoanelor prevăzute la alin. (1) asistenţii, precum şi persoanele care participă la activitatea profesională a acestora.
(3) Persoanele prevăzute la alin. (1), cu excepţia preoţilor, pot furniza informaţii, cu acordul persoanei despre care au fost solicitate informaţiile.

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#8 Mesaj de analiza »

Da, asa este, insa e departe de ceea ce au relatat ei in reportaj..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24287
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PROIECT - COD FISCAL 2016 + COD PROCEDURA FISCALA

#9 Mesaj de balazse »

Din pacate in emisiune mai apar greseli, se pare ca nu prea colaboreaza cu contabili.
De exemplu la loteria bonurilor fiscale zicea ca iesirea de marfa se vede in registrul de casa, dar mai erau si alte emisiuni unde au avut asemenea scapari/greseli.
Oricum ii poti trimite e-mail si sa mentionezi cea ce au gresit, poate ii mai ajuti sa-si inbunatateasca sursa de inromare. :wink:

Scrie răspuns