Noua Contabilitate in Partida Simpla

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
chirilovv
Mesaje: 60
Membru din: Joi Apr 07, 2011 10:02 am

Noua Contabilitate in Partida Simpla

#1 Mesaj de chirilovv »

In rjip se trec toate veniturile si toate platile aferente activitatii( exp. comert cu amanuntul )
Întrebarea este : daca la venituri trecem ''Z" zilnic la plati ce trecem ? valoarea facturii cu care am primit marfa s-au valoarea chitantei (ordin plata prin banca) prin care am facut plata efectiva .Pun aceasta intrebare deoarece am vazut in comentariile la noua contabilitate PS ca oricum incasarile vor fi mai mari ca platile , dar acest lucru se poate intampla numai daca vinzi toata marfa pe care ai cumparato intr-un an , dar daca nu ai vanduto toata ce faci cu stocul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24290
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noua Contabilitate in Partida Simpla

#2 Mesaj de balazse »

In RJIP se trec incasarile si platile.
Cred ca din titlul de Registrul jurnal de incasari si plati ii clar ca se inregistreaza ce se incaseaza si ce se plateste.
Pana acum daca erai inregistrat in scopuri de TVA in RJIP ai trecut suma fara TVA, iar de acum in colo (01.03.2015) vei trece inclusiv TVA.
Citeste aici pentru detalii:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1310
Ce treaba are stocul cu incasarile si platile?

lutaii
Mesaje: 158
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:00 am

Re: Noua Contabilitate in Partida Simpla

#3 Mesaj de lutaii »

daca am inteles bine, incepand din 01.03.2015
1) daca sunt platitor de TVA, in RJIP trec factura, inclusv TVA ?
2) in cazul unui PFA( fast-food) nu mai sunt obligat sa intocmesc nota de receptie?
3) Registru de evidenta fiscala ????? inca nu a aparut?
4) in RJIP se trec de acum inainte depuneri/restituiri aport?
5) Raportul de gestiune este obligatoriu la PFA ? dar monetarul ?
6) venitul net impozabil il determin : Z-uri- ch. aferente din facturi?
7) adaosul comercial nu se ia in calcul la determinarea venitului net( ramane cum a fost) ?


multumesc ptr. raspunsuri

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24290
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noua Contabilitate in Partida Simpla

#4 Mesaj de balazse »

1. In RJIP se trece ca si plata valoarea inclusiv TVA (nu factura, ci plata se trece in RJIP).
3. Nu a aparut inca.
4. Da.
5. Nu exista nici unde reglementat documentul "raport de gestiune", ca urmare nu trebuie (oricum la PFA nici asa n-ar fi nevoie).
6. Venitul net este diferenta din venitul brut si cheltuieli deductibile (adica redus un pic, incasarile fara TVA, precum platile "deductibile" fara TVA).
7. De ce sa se ia in calcul?

Totusi ar fi bine sa citestesti cele de aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1310

Scrie răspuns