Plafon plata numerar

Mesaj
Autor
kalapism
Mesaje: 360
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Plafon plata numerar

#1 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
O contabila mi-a spus ca trebuie sa ma limitez la 10.000 de lei catre platile de arenda- persoane fizice, una alta mi-a zis ca este exceptie si se poate depasi suma de 10.000 de lei dar nu mai mult de 5.000 la o persoana.
Ma ajuta cineva?
Am citit legea dar nu gasesc niciunde exceptie de arenda

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plafon plata numerar

#2 Mesaj de balazse »

Cine a zis ca exista exceptie sa ofere si unde scrie.
Poate s-a gandit la un contract de vanzare-cumparare cu plata în rate, conform legii, desii nu stiu daca intra in aceasta categorie.

kalapism
Mesaje: 360
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Plafon plata numerar

#3 Mesaj de kalapism »

Oricum e o prostie. nu poti obliga o batrana de 70 de ani sa-si deschida cont ca sa primeasca o data pe an banii de la arenda. Iar tu ca societate daca o platesti prin numerar ca nu vor sa-si deschida cont platesti arenda intr-un an de zile. aiurea

kalapism
Mesaje: 360
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Plafon plata numerar

#4 Mesaj de kalapism »

si la capitolul 3 scrie ca prevederile cap 1 nu se aplica contractelor incheiate anterior intrarii in vigoare a prezentei legi.
Nu scrie la ce fel de contracte. Pot sa interpretez ca se refera si la contractele mele de arenda care au fost incheiate anterior acestei legi.
E totul ciudat.( parerea mea)

costanc757
Mesaje: 575
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Plafon plata numerar

#5 Mesaj de costanc757 »

Intr-adevar, platile catre persoane fizice sunt limitate la maxim 10.000 lei/zi de persoana ! Daca puteti dovedi organului de control ca contractele au fost incheiate inainte de 09.05, atunci puteti plati cash cat doriti

kalapism
Mesaje: 360
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Plafon plata numerar

#6 Mesaj de kalapism »

Da sunt contracte de arenda incheiate anterior.
Si un magazin alimentar care nu este cash and caryy si daca incaseaza 10000 de lei ce face inchide magazinul pe ziua respectiva?
Benzinariile ce fac? ei incaseaza mai mult.

au mai inventat si ei ceva ca sa mai aibă pe ce pune amenzi.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Plafon plata numerar

#7 Mesaj de fagarasa176 »

kalapism scrie: daca incaseaza 10000 de lei ce face inchide magazinul pe ziua respectiva?
Vezi ca faci o mare confuzie...
Plafonul este de 10.000/zi/persoana
Legea nr. 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar scrie:Art. 4.
(1) Operaţiunile de încasări în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), de la persoane fizice, reprezentând cesiuni de creanţe, primiri de împrumuturi sau alte finanţări, precum şi contravaloarea unor livrări de bunuri sau a unor prestări de servicii se efectuează în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoană.
Citeste cu mare atentie http://www.sagasoftware.ro/?p=1327
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

kalapism
Mesaje: 360
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Plafon plata numerar

#8 Mesaj de kalapism »

Aha... am inteles :) multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plafon plata numerar

#9 Mesaj de balazse »

Pentru KalapisM
Poate ca batrana de 70 de ani are cont deja deschizi pe care primeste pensia. :wink:

kalapism
Mesaje: 360
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Plafon plata numerar

#10 Mesaj de kalapism »

Nu are. Suntem intr-un sat. Ca sa mergi la banca trebuie mers in oras care e la 10 km, nu sunt bancomate aici. stiu ce vb cand zic de batranii de aici, chiar nu era la misto ceea ce am spus de batrani.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11926
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Plafon plata numerar

#11 Mesaj de septimiuv »

Ar trebui să ne întoarcem atunci în epoca feudală și să folosim trocul.

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Plafon plata numerar

#12 Mesaj de mujb »

In aceasta idee, plata catre un angajat - ca si avans de trezorerie (ct. 542) - se incadreaza in limita de 5000 RON pe zi? Sau la 10.000? Ma refer la dispozitia de plata care reprezinta avansul initial oferit angajatului, urmand ca acesta sa il deconteze cu documente justificative.
La ce se refera mai exact ”plata din avansuri spre decontare” pomenita in lege?
In ceea ce priveste platile din avansuri spre decontare, acestea vor putea fi realizate in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei, stabilit pentru fiecare persoana care a primit avansuri spre decontare
Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Plafon plata numerar

#13 Mesaj de fagarasa176 »

Legea nr. 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar scrie:Art. 3.
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operaţiuni de încasări şi plăţi în numerar, în următoarele condiţii:
c) plăţi către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei/persoană, dar nu mai mult de un plafon total de 10.000 lei/zi;
d) plăţi către magazinele de tipul cash and carry, care sunt organizate şi funcţionează în baza legislaţiei în vigoare, în limita unui plafon zilnic total de 10.000 lei;
e) plăţi din avansuri spre decontare, în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei, stabilit pentru fiecare persoană care a primit avansuri spre decontare.
(4) La data acordării avansurilor spre decontare, sumele aferente intră în calculul plafonului zilnic prevăzut la alin. (1) lit. c) sau d), după caz.
Deci plafonul este de 5.000 lei/zi/persoana si se incadereaza in plafonul de 10.000 lei/zi
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plafon plata numerar

#14 Mesaj de tomac »

Contează și scopul acordării avansului. Pentru că scopul e definit clar la avansuri. Doar acele avansuri acordate pentru plăți către persoanele de la art.1. Pentru orice alte plăți, din avansuri, nu există o limitare a avansului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mujb
Mesaje: 56
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Plafon plata numerar

#15 Mesaj de mujb »

Multumesc.

Este vorba despre sume de bani acordate directorului general, de ex. pentru diverse, urmand ca el sa aduca documentele justificative si sa returneze banii ramasi sau sa primeasca in plus daca nu i-au ajuns.

Totusi nu mi-e prea clar. ”Plati din avansuri spre decontare......... pentru fiecare persoană care a primit avansuri spre decontare” nu se refera la returnarea banilor de la cel care a primit avansul, adica la decontare. Adica o dispozitie de incasare? Se specifica faptul ca ”a primit avansuri spre decontare”. Ce inseamna acel ”din”?

Scrie răspuns