Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
carstoiur
Mesaje: 114
Membru din: Mar Oct 09, 2012 1:15 pm

Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#1 Mesaj de carstoiur »

Buna ziua,

societatea a incheiat un contract cu o clinica particulara pentru medicina muncii si servicii medicale pentru angajati. Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea in saga a acestei prime facturi. Am nevoie de ajutor "operational" ca sa zic asa, mai ales la partea cu beneficiile angajatilor, asimilate veniturilor salariale, care vor intra in baza de calcul pentru asigurari sociale si impozit.

Mentionez ca factura este in avans (3 luni) si contine doua pozitii:
1) servicii medicina muncii
2) servicii abonament

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Introduceti o singura linie pe 628
De ce o considerati un venit de natura salariala pentru angajati?
Nu angajatii beneficiaza in mod direct de serviciul respectiv
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#3 Mesaj de maginap »

corect , suporta firma toata cheltuiala.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#4 Mesaj de pinteae »

Depinde ce se ascunde in spatele acelui abonament. Daca nu sunt servicii medicale obligatorii, atunci tare imi e ca nu sunt deductibile fiscal pentru firma. Cat priveste avantajul material dobandit de salariat, aici trebuie sa vezi care sunt beneficiile obtinute de fiecare salariat. Poate nu salariatii beneficiaza de serviciile medicale respective. Ar fi bine sa primesti un raport cu serviciile prestate de policlinica. In acest contract, policlinica se afla in ipostaza unui prestator de servicii, care trebuie sa demonstreze natura serviciului prestat prin rapoarte de activiate, sau orice alt document.
Eugen Pintea

carstoiur
Mesaje: 114
Membru din: Mar Oct 09, 2012 1:15 pm

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#5 Mesaj de carstoiur »

Buna seara,
In spatele abonamentului nu se ascunde nimic. Asa cum spuneam firma a încheiat un contract cu o clinica privată care va efectua contra unui cost lunar/angajat, medicina muncii + servicii suplimentare pentru angajații respectivi. Angajații chiar vor beneficia de servicii medicale, lucru care nu știu sa fie anormal. Bucata din cost aferentă medicinii muncii este deductibila fiscal; a doua nu (din aceasta cauza am cerut detaliere pe factura), cit din valoare e MM si cit restul care include diverse investigații pe care le pot efectua angajații in abonamentul stabilit. Acestea din urma sunt considerate beneficii pt angajat si se vor impozita cf legii. Partea asta o cunosc, întrebarea mea ramine cum operez in saga. Factura in sine știu sa o înregistrez. Vroiam sa aflu de la cei care au mai avut situații asemănătoare cum înregistrez in saga, mai exact unde, in ce meniu/fereastra, aceste beneficii pt ca programul sa calculeze corect CAS-ul, impozitul.

Multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#6 Mesaj de cernatv »

La statul de plată, la "Detalii" treci suma la alte venituri.

carstoiur
Mesaje: 114
Membru din: Mar Oct 09, 2012 1:15 pm

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#7 Mesaj de carstoiur »

Mulțumesc,
pare ft simplu :)). Faptul ca factura este in avans pt trei luni are vreo relevantă? Înregistrez in fiecare luna sau doar in cea in care se facturează?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#8 Mesaj de cernatv »

Normal ar fi în luna în care salariatul beneficiază de acel serviciu medical.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Dar explicati va rog de ce considerati ca sunt venituri de tip salarial
Ce reprezinta de fapt acel "servicii abonament"?
De exemplu si eu la firma am un astfel de contract iar acel abonament se refera la faptul ca in momentul in care exista la firma un angajat cu o problema de sanatate acesta se prezinta la societatea cu care am contract de servicii medicale pentru investigatii.
Si apropo daca sa zicem in luna martie nici un angajat nu beneficiaza de serviciile medicale, nici un control etc, ce faci, consideri ca au avut parte de serviciile respective si le treci pe alte venituri
Sau daca din cei 10 angajati sa zicem, doar unul a fost la control ca l"a durut "burtica", ce faci treci toata cv serviciilor la el?
Imi pare rau dar eu nu o consider un beneficiu al salariatului.
Majoritatea firmelor au asa ceva si nu am auzit pe nimeni sa considere asa.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#10 Mesaj de apetrem »

Si eu zic ca este un avantaj materiale impozabil, ca orice alt bun sau serviciu acordat gratuit sau la un pret mai mic decat pretul pietii.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24325
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#11 Mesaj de balazse »

Pentru CarstoiuR
Avantajele in natura pe stat de plata le introduci prin "tichete" -> alegi "avantaj in natura", iar la inregistrarea facturii il treci pe 5328.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#12 Mesaj de herganiec »

dar in cazul acesta trebuie doar impozitat acel "avantaj" si trecut la <avantaje in natura> sau trebuie trecut la <Alte venituri> unde se ia si CAS si toate cele.?
Pentru ca nu e acelasi lucru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#13 Mesaj de cernatv »

Din păcate se iau de toate, nu numai impozit.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#14 Mesaj de herganiec »

deci ce intra atunci la <avantaje in natura> din Saga.. ?
daca tot ce este avantaj trebuie trecut pe <alte venituri> ca sa intre in brut si sa se calculeze toate CAS Somaj, sanatate , impozit.. ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Factura trimestriala medicina muncii + servicii medicale

#15 Mesaj de cernatv »

Și la Tichete>Avantaje în natură se iau toate. De anul ăsta. Dacă faci o simulare o să vezi că pe 2015 erau numai impozitate.
Rezultatul e acelși, ori cu sumele introduse la Alte venituri, ori la Avantaje. Scade net-ul omului și crește bugetul patriei.

Scrie răspuns