cota parte mijloc fix

Mesaj
Autor
crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

cota parte mijloc fix

#1 Mesaj de crisanl707 »

Buna ziua! Am o problema mai delicata si nu stiu daca este corect si cum ar trebui sa fac inregistrarile
5 societati cumpara in comun un mijloc fix pe care il utilizeaza . Factura de cumparare se face pe firma x care la randul ei factureaza cota parte din mijlocul fix celorlalte firme. Cum inregistrez eu factura de cota parte primita?
Ce contract ar trebui sa se incheie intre aceste firme?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cota parte mijloc fix

#2 Mesaj de balazse »

Ati si discutat cu un jurist acest lucru? Sincer asa ceva n-am auzit.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: cota parte mijloc fix

#3 Mesaj de costachet982 »

Tehnic nu se poate cota parte , in nomenclator mijl fixe nu exista amortizari de parti de bunuri..
daca e un mijloc ce se intreg la taxe locale se face rol dar pe intreg nu pe parti...si de aici plecand cu logica este asimilat si ptr un mijloc fix ce nu intra in sfera inregistrarii la taxe locale
solutia este ca cel ce achizitionat mijlocul fix ( vanzatorul a emis o factura doar catre unul din cei 5 ) sa faca factura de chirie pe toata perioada amortizari utilajului
exemplu...un camion 100.000 ron impartit la 5, chirie pe 5 ani ( tot exemplu ca nu stiu durata la camioane) factureaza avans chirie 20.000 ron 60 luni, asa recuperaza banii cel ce e titular de la restul de 4 ( recupereaza scriptic ca faptic banuiesc ca fiecare au pus banii)
fiecare din cei 5 recupereaza prin cheltuieli lunare banii ( unul ca amortizare restul ca si cota parte din chirie in avans )
problema o sa fie intre ei ca doar unul e proprietar ...
eu asa vad rezolvarea..

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: cota parte mijloc fix

#4 Mesaj de septimiuv »

:shock:

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: cota parte mijloc fix

#5 Mesaj de costachet982 »

argumenteaza expresia!

Scrie răspuns