turism

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mesarosa304
Mesaje: 26
Membru din: Mie Ian 20, 2016 8:45 pm

turism

#1 Mesaj de mesarosa304 »

Buna, ma poate ajuta cineva?
Persoanele fizice (nu PFA) au dreptul sa inchirieze 1-5 camere din locuita personala in scop turistic.
1. Stie cineva daca au obligatia achizitionari unei case de marcat, facturier?
2. Pana anul acesta se putea opta daca dorea impozitarea in sistm real (cu conducerea evidentei in partida simpla) sau in baza normei de venit(fara nici un fel de evidenta) care in 2020 a fost 15000lei/an/camera.Intrebare: anul 2021 s-a scos posibilitarea alegeri impozitarii in sistem real la pers. care inchiriaza pana la 5 camere???


Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26056
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: turism

#2 Mesaj de tomac »

1. casă de marcat nu. factură da.
2. Da. Nu se mai poate opta pentru sistem real.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mesarosa304
Mesaje: 26
Membru din: Mie Ian 20, 2016 8:45 pm

Re: turism

#3 Mesaj de mesarosa304 »

Cu impozitarea pe baza normei de venit nu trebuie tinuta o evidenta contabila, cum va justifica proprietarul cate zile si cate camere a inchiriat intr-un an?
Cum se calculeaza impzitul, in felul urmator? :
15000 lei/an/camera:365=41 lei venit/camera/zi x5 camere=205*10%=21 lei imozit pe 5 camere /zi?????? este coret calculu?
MERSI!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26056
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: turism

#4 Mesaj de tomac »

Nu este corect calculul. Citiți art.85 din codul fiscal pentru determinarea venitului anul pentru aceste situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

deacc700
Mesaje: 52
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: turism

#5 Mesaj de deacc700 »

Buna ziua!
Aveam si eu aceeasi dilema ca si cel/cea care a pus intrebarea.
Dar ca persoana fizica ce factura sa emit?M-am gindit la un contract de inchiriere.
Ar fi mai avantajos sa am un PFA ca se determin cheltuielile in mod real?
Pot angaja pe cineva daca am PFA?
Am vazut ca nu difera norma de venit in functie de zona urbana sau rurala.
Poate ma lamuriti dvs.,va rog.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26056
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: turism

#6 Mesaj de tomac »

O persoană fizică poate emite facturi fără probleme. Vedeți art.319 din codul fiscal. Acolo nu face referire la persoane fizice sau juridice ci la persoane impozabile (și fără a distinge între cele înregistrate în scopuri de TVA sau nu).
Impunerea la normă se poate face doar de către contribuabilii care realizează venituri din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, cuprinsă între una și 5 camere inclusiv, indiferent de numărul de locuințe în care sunt situate acestea. Dacă în decursul unui an se depășește numărul de camere, automat din anul următor se va determina evidența în sistem real. Doar atunci se poate determina în sistem real.
Ca PFA puteți angaja 3 persoane maxim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns