incasare valuta in contul de lei

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobrei328
Mesaje: 101
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

incasare valuta in contul de lei

#1 Mesaj de dobrei328 »

Buna seara!
Clientul extern a platit factura in eur in contul de lei. iar banca mi-a facut schimbul automat la pretul lor de cumparare Eur, nici macar la fixing, rezultandu-mi o diferenta foarte mare. Daca incasam suma in contul de Eur aveam o diferenta favorabila de curs valutar, acum o difernta nefavorabila cea ce nu mi se pare corect sa pun pe cheltuieli o suma asa de mare.Cum sa fac inregistrarile sa inchid si suma din fisa cilenului?
Multumes anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: incasare valuta in contul de lei

#2 Mesaj de balazse »

Foloseste un cont intermediar 581//999. Daca acea diferenta de curs nefavorabila, atunci obligatoriu trebuie sa o treci pe cheltuiala, chiar daca nu ti se pare corect.
Data viitoare discuta cu acel client sa iti plateasca in lei sau iti deschizi cont in eur, dar acest ultima optiune nu ii precis ca te va ajuta.

dobrei328
Mesaje: 101
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: incasare valuta in contul de lei

#3 Mesaj de dobrei328 »

Aveam si cont in eur trecut pe factura dar a platit in contul de lei. Dar, daca operez prin jurnalul de banca lei 5121=411 si 665=411 si inchid si suma in fisa de client tot de acolo nu ar fi ok?

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: incasare valuta in contul de lei

#4 Mesaj de pomparaus »

5121=4111 cu valoarea facturii si diferenta de curs (favorabila sau nefavorabila) tot prin 5121.

dobrei328
Mesaje: 101
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: incasare valuta in contul de lei

#5 Mesaj de dobrei328 »

Asa m-am gandit si eu. Multumesc frumos!

pandurum917
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 19, 2019 6:10 pm

Factura servicii non-eu fara tva - pozitii tarifare

#6 Mesaj de pandurum917 »

Buna ziua,
Firma de transport platitoare de tva , primesc o factura de servicii de la un furnizor din anglia ( respectiv servicii vamale Dover) , factura este in euro fara tva. Fiind furnizorul din Marea Britanie cind dau sa adaug factura imi apare nesajul cu pozitii tarifare am selectat pozitii tarifare unde repartizez cheltuiala pe comision, validez imi genereaza nota contabila 628=401 ( fara tva deoarece factura este fara tva), in jurnalul de cumparari imi apare furnizorul insa la sume imi apare 0 si nu stiu daca este ok fiind prima situatie de genul acesta . Daca este cineva care a mai avut astfel de facuturi va rog sa imi spuneti daca am procedat corect sau cum ar trebui sa fac. Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: incasare valuta in contul de lei

#7 Mesaj de pinteae »

Daca ai realizat un import si exista declaratie vamala intocmita, verifica daca valoarea transportului este inclusa in baza de calcul a TVA in vama. Daca nu este cuprinsa in valoare in vama, sau nu este un import de marfuri si nu este intocmita declaratie vamala si avand in vedere ca este un furnizor de servicii extracomunitar, trebuie sa adaugi TVA deductibila, prin mecanismul autotaxarii. Astfel o sa-ti aduca valorile corecte in jurnalul de TVA.
Eugen Pintea

dobrei328
Mesaje: 101
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: incasare valuta in contul de lei

#8 Mesaj de dobrei328 »

Multumesc frumos Pinteae ca v-ati gandit si la acest aspect, dar este o incasare pentru o livrare intracomunitara.

pandurum917
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 19, 2019 6:10 pm

Re: incasare valuta in contul de lei

#9 Mesaj de pandurum917 »

Multumesc de raspuns Pinteae , sunt efectiv niste comisioane vamale ( factura nu contine tva ) , soferii nu au declaratie vamala, nu este vorba de import de marfa , am mers pe autotaxare si intr-adevar a functionat.Multumesc din suflet! :D :D :D :D :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: incasare valuta in contul de lei

#10 Mesaj de balazse »

Pentru DobreI328 si PomparauS
Daca factura a fost emisa in EUR, adica ai pe fisa 100 eur => 490 lei, si s-a incasat efectiv lei, atunci daca faceti incasarea simpla de 5121=4111, o sa aveti supriza ca o sa ramana in sold cei 100 eur, iar la "calcula diferente de curs" o sa aveti probleme (precum pe fisa client o sa ai sold in eur 100, iar in lei 0).
Sa zicem ca s-a incasat 450 lei, in acest caz se va inregistra 5121=581 450 lei, 581=4111 100 eur => 495 eur (aici se va calcula la cursul BNR din ziua in curs, si se va utiliza preferabil meniu "iesiri" sau "deconturi-valuta", la a doua optiune la "conturi automate" se va completa la "deconturi 2" contul "581"), pentru diferenta de 45 lei se va inregistra 6651=581 45 lei.

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: incasare valuta in contul de lei

#11 Mesaj de pomparaus »

@balazse : nu ramane nimic in 4111 pt.ca incasez fix valoarea facturii la cursul inregistrarii nu al platii, iar in extrasul de banca reglez prin diferente de curs contul 5121.
Am avut si eu asemenea cazuri si iti zic din proprie experienta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: incasare valuta in contul de lei

#12 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
Din cate stiu eu un cont este gandit in program pentru o singura valuta, aici ma refer la 4111/401/5124 etc.
Chiar daca inchizi in lei acel analitic, o sa iti ramans in sold valuta.

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: incasare valuta in contul de lei

#13 Mesaj de pomparaus »

@balazse: NU ramane nici-un sold in valuta, eu sunt contabila care chiar isi verifica furnizorii neachitati/clientii neancasati atat in lei cat si in valuta.

velam
Mesaje: 107
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: incasare valuta in contul de lei

#14 Mesaj de velam »

Buna ziua. Daca aveti factura in lei si incasati in valuta, atunci mergeti la factura respectiva ii dati incasare sau plata, mergeti la contul in valuta, dati pe modificare la pozitia unde apare plata sau incasarea facuta la factura, treceti la valuta suma in valuta platita sau incasata, treceti moneda in care s-a facuta plata sau incasarea, reglati la lei sa fie suma din factura, apoi mergeti la "situatii-listari" situatii furnizori sau clienti, va postati pe furnizorul sau clientul la care ati facut plata sau incasarea, dati clic dublu sa se deschida furnizorul sau clientul respectiv si o sa vedeti ca apare factura respectiva cu rosu si in partea de sus si in partea de jos (sa verificati sa fie sumele la fel, nu cu diferente, ca altfel ramaneti cu diferente), le selectati pe amandoua, apasati "Reglare" din dreapta sus, se deschide o "fereastra" si le mai selectati o data dupa care dati "accept".
Acest lucru l-am invatat si eu de pe forum si le multumesc celor care ne-au luminat.

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: incasare valuta in contul de lei

#15 Mesaj de pomparaus »

Sunteti grozavi : nu raman cu nici-o diferenta oameni buni nici in lei , nici in valuta , nici cu rosu, nici cu negru....procedeul explicat atat de amanuntit l-am utilizat si eu pe sumusoare gen -0.01.

Scrie răspuns