STORNARE FACTURA FURNIZOR

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinuf85
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 15, 2014 3:56 pm

STORNARE FACTURA FURNIZOR

#1 Mesaj de dinuf85 »

Buna ziua.
Am primit in Ianuarie o materie prima de la un furnizor. Contravaloarea facturii fost achitata in aceeasi zi. In luna Februarie, cand s-a dorit utilizarea in productie a respectivei materii prime, s-a constatat ca nu corespunde calitativ. S-a facut proces verbal, s-a returnat marfa, iar furnizorul a emis o factura storno. Intrucat nu se mai doreste achizitionare de marfa de la respectivul furnizor, cum inregistrez factura storno (nu am cu ce sa o asociez, neexistand facturi neachitate)???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: STORNARE FACTURA FURNIZOR

#2 Mesaj de balazse »

Scoti bifa de la "TVAi", daca asta ii problema, ca nu ai mentionat.

ursui160
Mesaje: 22
Membru din: Joi Ian 05, 2017 3:32 pm

Re: STORNARE FACTURA FURNIZOR

#3 Mesaj de ursui160 »

Buna ziua ! La o factura emisa de furnizor si achitata cu card la data emiterii, am returant furnizorului, partial cantitatea de 1 buc produs in suma de 231,00 lei - inclusiv TVA. Furnizorul ( SC LEROY MERLIN) a intocmit factura de retur pentru suma de -231,00 lei si restituindu-mi suma respectiva cash. Am incercat de nenumarate ori sa operez in programul SAGA C aceasta factura de retur, dar neavand la acest furnizor alte facturi neachitate ca sa pot face regularizarea , nici programul nu ma lasa sa fac validarea. Va rog, poate puteti sa ma ajutati mai in detaliu cu procedura de operare a facturii de retur. Multumesc anticipat !

ursui160
Mesaje: 22
Membru din: Joi Ian 05, 2017 3:32 pm

Re: STORNARE FACTURA FURNIZOR

#4 Mesaj de ursui160 »

Am operat factura de retur cu bifa de la TVAI scoasa, dar fara reusita !

roncovf
Mesaje: 1196
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: STORNARE FACTURA FURNIZOR

#5 Mesaj de roncovf »

Inregistreaza incasarea ca o plata a facturii de storno. Vei avea o plata cu minus, adica o incasare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: STORNARE FACTURA FURNIZOR

#6 Mesaj de balazse »

Pentru UrsuI160
Scoate bifa de la "TVAi".

ganeam951
Mesaje: 491
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: STORNARE FACTURA FURNIZOR

#7 Mesaj de ganeam951 »

incearca asa: stergi incasarea cu cardul facuta initial, operezi factura de stornare si dupa ce o validezi revii la operarea incasarii.

Scrie răspuns