Salariat presteaza servicii la o alta firma

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Salariat presteaza servicii la o alta firma

#1 Mesaj de garbaceab »

Buna ziua ,stimati colegi va rog sa ma ajutati cum pot legal detasa 4 oameni de la firma A la firma B pentru o lucrare de cateva zile ? Am citit ART 45 din CoduL Muncii dar nu stiu exact ce acte se intocmesc si cum facturam de la firma A la B ( pe baza de pontaj ?) .Daca aveti model de contract prest .serv va rog sa ma ajutati.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariat presteaza servicii la o alta firma

#2 Mesaj de tomac »

Detașare înseamnă că ei devin salariați ai celei de-a doua firme.
Nu cred că e cazul aici. Dacă firma A prestează un serviciu pentru firma B, e suficient contract de prestări servicii între cele 2 firme și ordin de deplasare pentru salariații lui A care merg să execute contractul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Salariat presteaza servicii la o alta firma

#3 Mesaj de garbaceab »

Multumesc mult ,da nu vor deveni salariatii firmei B.Firma A factureaza catre firma B valoare stabilita in contractul de prestari servicii ? de ex.vor lucra 4 oameni ,salariile lor aferente lunii Septembrie cat si contributiile vor fi suportate de firma B

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8267
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Salariat presteaza servicii la o alta firma

#4 Mesaj de herganiec »

garbaceab scrie: Joi Sep 15, 2022 12:06 pm .Firma A factureaza catre firma B valoare stabilita in contractul de prestari servicii ?
Da..
exact, cum a spus tomac
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns