bonurile de la casa de marcat obligatoriu atasate de zet?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dumitrum235
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

bonurile de la casa de marcat obligatoriu atasate de zet?

#1 Mesaj de dumitrum235 »

buna ziua, eu tot caut in legislatie unde sa citesc daca bonurile iesite de la casa de marcat unde clientii platesc cu cardul, sunt obligatoriu atasate de zetul de la finele zilei respective!! mi se pare o tampenie atat cat vezi in extrasul de cont ca sa incasat cu cardul !se aduna intr-un dosar o gramada de bonulete care ingreuneaza indosarierea facturilor si zeturilor ! oare trebuie obligatoriu? ma gandeam ca pot fi capsate pe hartie A4 fara zet si puse intr-un alt dosar ! stie cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bonurile de la casa de marcat obligatoriu atasate de zet?

#2 Mesaj de tomac »

Cum să le atașați la Z? Că ele se tipăresc într-un singur exemplar și se predau clientului. Probabil vă referiți la raportul emis de POS la finele zilei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: bonurile de la casa de marcat obligatoriu atasate de zet?

#3 Mesaj de chirigiui509 »

Bonurile tipărite de casa de marcat, pentru care metoda de încasare aleasă a fost plata prin card bancar, se înmânează clientului împreună cu bonul tipărit de POS => OUG 28/1999 (r).
Al II-lea exemplar al bonului tipărit de POS se arhivează ca dovadă a plății. Totalul bonurilor tipărite pe POS trebuie să coincidă cu raportul zilnic al acestuia (cheie de verificare).
Valoarea încasărilor pe POS trebuie să coincidă cu valoarea înscrisă pe rapoartele X sau Z în secțiunea CARD.
Extrasul de cont este un document cumulativ ulterior iar în cele mai multe cazuri, dumneavoastră primiți extrasul de cont al contului curent nu și pe cel al contului de POS.
Revenind la sensul întrebării dumneavoastră, corectă pe fond, vă recomand articolul cu titlul "Regimul documentelor justificative în dreptul contabil și în dreptul fiscal", autor Radu Bufan, profesor la Universitatea de Vest din Timișoara, articol disponibil aici https://www.juridice.ro/essentials/4428/regimul-documentelor-justificative-in-dreptul-contabil-si-in-dreptul-fiscal
Opinia mea este că efectele digitalizării vor rezolva cât de curând și aceste tipuri de inconveniente. Până atunci însă trebuie să privim cu atenție atât procedurile de arhivare cât și verificările zilnice pentru că noile amenzi pentru "diferențele de sertar" sunt foarte mari.

Noile amenzi pentru diferențele de sertar (PL-x nr. 546/2023)
- până la 300 lei inclusiv, dar mai mică de 3% din valoarea Z-ului => amendă 2.000 lei
- până la 300 lei inclusiv, dar mai mică de 3% din valoarea Z-ului => amendă 5.000 lei
- între 300 și 1000 lei inclusiv, dar mai mică de 3% din val. Z-ului => amendă 6.000 lei
- între 300 și 1000 lei inclusiv, dar mai mare de 3% din val. Z-ului => amendă 12.000 lei
- mai mare de 1.000 lei, dar mai mică de 3% din valoarea Z-ului => amendă 15.000 lei
- mai mare de 1.000 lei, dar mai mare de 3% din valoarea Z-ului => amendă 30.000 lei
Dacă într-un interval de 12 luni societatea săvârșește cel puțin două contravenții din lista de mai sus, pentru care a fost sancționată anterior de două ori, se va aplica o nouă sancțiune egală cu triplul amenzii respective și sumele nejustificate vor fi confiscate. În plus, se va dispune suspendarea activității timp de 15 zile.

dumitrum235
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: bonurile de la casa de marcat obligatoriu atasate de zet?

#4 Mesaj de dumitrum235 »

multumesc frumos pentru raspuns!
m-am exprimat gresit, este vorba despre al doilea bon tiparit de POS , care se capseaza de zet-ul zilnic pentru e justifica suma de pe zet incasata prin POS, dar asta spuneam ca daca platesc 30 persoane cu cardul si sa atasezi la zet 30 de bonulete din alea mici iti ingreuneaza capsarea si atunci nu se pot arhiva ordonat! vroiam sa stiu daca sunt obligatorii de atasat !!! stiu ca asa justifici suma dar ne-am cam saturat de hartoage capsate!

Scrie răspuns