Sold banca

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cioaraa764
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 08, 2020 9:58 am

Sold banca

#1 Mesaj de cioaraa764 »

Bună seara!
Un srl neplatitor de tva preluat în urma cu câteva zile, constat ca în banca are un sold de 83000 lei, iar când administratorul aduce extrasul nici vorba de asa suma!
Am cerut sa aducă extrase de când a înființat contul respectiv 2019 dar nici vorba de asa rulaj!
Numai avem pe cine trage la răspundere deoarece fostul contabil a decedat din păcate! Am primit acte scrise de mana, balante redactate în exel, am verificat și în bilantul depus pe 2022 de asemenea aceasi valoare aceasta greșeală persista de la început!
Administratorul susține cu tărie ca nu mai are alt cont în banca decât acesta și cel de la trezorerie!
Cum pot remedia aceasta situație?
Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
O seara frumoasa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sold banca

#2 Mesaj de tomac »

Dacă are 83000 în activ, pe cale de consecință acei bani au corespondent și în pasiv, adică vreo datorie sau credit sau capital sau altceva sau are diminuat în activ un alt post bilanțier. Așadar analizați și partea de pasiv și vedeți ce sume identificați acolo ca fiind nereale. Dacă are sold pe 4551 de exemplu e clar că e o problemă.
Poate fi o problemă tot în activ: spre exemplu a mutat banii din casă în bancă - soldul respectiv trebuia să fie la casă. Ori a operat o încasare de client și nu trebuia. Ori a mutat din 461 ca o încasare de debitori.
Prima dată trebuie să identificați unde, în activ sau pasiv, există probleme. Un inventar este cel care rezolvă problema aceasta. Inventar al întregului patrimoniu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cioaraa764
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 08, 2020 9:58 am

Re: Sold banca

#3 Mesaj de cioaraa764 »

Mulțumesc frumos!

Scrie răspuns