cim cu program 2ore/zi

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
bindead410
Mesaje: 25
Membru din: Vin Ian 27, 2006 12:00 am

cim cu program 2ore/zi

#1 Mesaj de bindead410 »

o persoana poate fi angajata cu cim cu2ore/zi la mai multi angajatori? la citi ?la 4 sau cit pot muschii ei de persoana ?Daca se platesc impozitele acelei persoane pe fiecare stat fara deducee personala mai trebuie regularizat impozitul cu adm financiara prin declaratia de venit? :shock:

balintk
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

#2 Mesaj de balintk »

Eu am mai multe cu 2 ore/zi, am si cu 8 ore, am si 2 ore/luna, Am avut si in anul 2007. Nu s-a regularizat nimic la impozitul pe venit, pentru ca sunt venituri salariale. Functia de baza am ales la 8 ore.

Avatar utilizator
bindead410
Mesaje: 25
Membru din: Vin Ian 27, 2006 12:00 am

cim 2ore/zi

#3 Mesaj de bindead410 »

dar daca nu are functie de baza la nici o unitate?

balintk
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

#4 Mesaj de balintk »

Ar fi in favoarea lui sa-si aleaga, unii contabili din zona mea deducerea personala de baza au trecut proportional la fiecare firma, si totul adunat dadeau intregul cuvenit.
Poate sa-si aleaga o functie de baza, se regularizeaza la firma respectiva , firma va plati cu atat mai putin impozit pe venit catre stat cat i-ar fi cuvenit diferenta de rest de plata salariatului pe intregul an.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Este obligat să își aleagă. Nu există să nu aibe funcție de bază.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghermans
Mesaje: 20
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#6 Mesaj de ghermans »

Eu sunt angajata cu 8 ore/zi la o societate unde am ales functia de baza,iar la inca 2 societati cu 2 ore/zi si cu o ora/zi .

Avatar utilizator
vesaa
Mesaje: 105
Membru din: Joi Mai 17, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

#7 Mesaj de vesaa »

Intrebare de baraj:

Stiu ca si pentru contractele cu timp partial trebuie acordat concediu de odihna "in raport cu durata muncii (norma intreaga, fractiune de norma)"
Deci un salariat cu 2ore/zi va avea dreptul la 21 zile lucratoare de concediu in fiecare an, cele 21 de zile reprezentand 42 de ore concediu.
E corect pana aici?

Dar daca luam cazul colegului de mai sus care spune ca are cim cu 2 ore/luna la cate zile de CO are dreptul ?

Se da CO indiferent daca este sau nu functie la baza. Corect?
Tudor Ionescu

Sync your files online and across computers with @Dropbox. 2GB account is free! http://db.tt/tKYjpdq

http://www.ajutorcontabil.tk
http://www.webtags.tk

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de paturcai »

Daca el munceste 2 ore, pentru el acele doua ore reprezinta O ZI DE LUCRU.
Restul e can-can.
:-)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
sasue
Mesaje: 31
Membru din: Joi Dec 14, 2006 1:00 am

#9 Mesaj de sasue »

Prima data cand am intrebat la itm mi s-a spus ca de ex. daca la 8h sunt 20 zile co, atunci la 4h sunt 10, deci la 2h sunt5 zile.
Cand am intrebat dupa un timp mi s-a raspund ca angajatul are min.21 zile co indiferent cu cate ore lucreaza.
Si am luat pe bune a doua varianta. :D

Avatar utilizator
vesaa
Mesaje: 105
Membru din: Joi Mai 17, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

#10 Mesaj de vesaa »

Da, inainte nr de zile de CO era proportional cu norma... Acum "cica" trebuie 21 de zile indiferent de norma.
Daca el munceste 2 ore, pentru el acele doua ore reprezinta O ZI DE LUCRU.
Restul e can-can.
Pai in situatia in care norma este de 2ore/zi sau 1 ora/zi e limpede ca inseamna o zi intreaga de lucru, deci CO va fi 21 zile.

Dar pt cim-urile cu o norma de mai putin de 1 ora pe zi???
De ex. cim de 8 ore pe luna, repartizarea programului de lucru fiind de 1 zi pe luna de la ora 10 la 18.
Ca sa ii dau 21 de zile de concediu, trebuie sa il defalc pe 21 de luni :shock: :shock: :shock:
Tudor Ionescu

Sync your files online and across computers with @Dropbox. 2GB account is free! http://db.tt/tKYjpdq

http://www.ajutorcontabil.tk
http://www.webtags.tk

baciue717
Mesaje: 30
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

#11 Mesaj de baciue717 »

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.

Sotul meu are cm cu norma intreaga de 8 ore pe zii la o societate com, in functie de agent comercial. As dorii insa sa-l angajez si la alte 2 societati cu tip partial de munca de 2 ore pe luna in functia de director economic.
intrebarea mea este se poate? chiar daca el are deja norma intreaga la o soc?
Daca da.......fac contract indiv de munca cu timp partial de 2 ore pe luna, iar salariu brut pe cu care il inregistrez poate fii 20 lei? adik in acest caz nu sunt obligata sa-i dau salariu de 1200 ron cat este minim, nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#12 Mesaj de balazse »

Nu exista o reglementare in ceea ce priveste numarul de ore maxim la toate firmele, ci la unul singur, deci poate sa se angajeze cu 2 ore pe luna chiar si in mai multe locuri, doar ca nu beneficiaza de deducere personala de baza ci doar la cel de functie de baza.
Salariul trebuie sa fie direct proportional si cum asa ca cei 20 de lei este ok (un minim ar fi undeva 1.200 lei /158 ore =7,5949 lei/ora, adica 15 lei la 2 ore/luna).

calfav
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am
Localitate: sighisoara
Contact:

#13 Mesaj de calfav »

Un contract de munca cu timp partial (fractiune de norma), se stabileste intre 0,5 ore/zi si 8ore/zi, respectiv pe contract este specificat, ma duc pe varianta minima: o fractiune de norma, durata timpului de munca fiind de: 0,5 ore/zi, 2,5 ore/saptamana.
Salarul de incadrare pentru o persoana cu studii superioare este proportional cu timpul efectiv lucrat si anume: 1200/8/2=75 lei (0,5ore/zi), iar in cazul unei 1 ora/zi salarul de incadrare este de: 1200/8=150 lei (1 ora/zi).
Acesta este salarul minim, mai putin nici vorba.
:D

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#14 Mesaj de herganiec »

nu stiu daca exista undeva reglementat acest lucru(cu proportia de salariu minim raportat la ore normate pe luna). eu cred ca este negociabil.
si cred ca poate fi oricat: pot avea si 900 ron/luna la 2 ore pe zi si pot avea si 100 ron la 2 ore pe zi.
daca iti platesti toate contributiile si convine persoanei in cauza nu cred ca e vreun impediment.

stiu cazuri de astea la o persoana care mai lucreaza cu contract de 2 ore pe luna cu diverse sume. era trecuta cu 2 ore pe zi la firme, dar venea doar o data pe saptamana la service sau doar la cerere. asa cum au convenit partile.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 208
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

#15 Mesaj de lupitaa »

Da, nu exista limita superioara pentru salariu (daca nu esti bugetar). In schimb, limita inferioara a acestuia este strict dependenta de salariul minim. Acest lucru este stabilit prin Codul Muncii, la Capitolul II, Art. 159. alineatele (1) si (2), unde se face si referire la corelarea salariului cu numarul mediu de ore lunar.
https://adilupita.wordpress.com/

Scrie răspuns