gestiune cantitativ-valorica

Mesaj
Autor
gafitae177
Mesaje: 89
Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:00 am

gestiune cantitativ-valorica

#1 Mesaj de gafitae177 »

Buna ziua. Am si eu niste nelamuriri: o societate care face comert la pret de vanz cu amanuntul poate opta pt o gestiune cantitativ-valorica? sau comertul cu amanuntul foloseste gestiunea global-valorica? Daca poate folosi cea cantitativ-valorica, firma face receptiile cu pret de vanzare, nu? tot pt gestiunea cantitativ-valorica societatea tb sa faca fise de magazie pt toate produsele (mentionez ca multe din produse stau pe stoc cel mult 24 ore)? ce bifez pe pagina "configurare societati" in cazul in care pot avea o gestiune cantitativ-valorica?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

O societate care se ocupa de vanzari fie cu amanuntul fie engros poate sa opteze pentru ce fel de evidenta doreste: fie cantitativ valorica fie global valorica fie ambele.
Se bifeaza gestiuni distincte la Administrare.
Receptiile nu se fac neaparat la pret de vanzare batut in cuie la cantitativ valorica, ci atunci cand se creeaza un produs nou atunci i se poate si pret de vanzare cu amanuntul. In cazul in care pretul se schimba se merge in Articole, se cauta produsul respectiv si se modifica manual pretul de vanzare cu amanuntul.
Este bine sa citesti si aici despre felul in care ne alegem felul de evidenta la o societate:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=9578
Nu se fac fise de magazie pentru programul face fise de magazie.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gafitae177
Mesaje: 89
Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:00 am

desc gest eronta

#3 Mesaj de gafitae177 »

Sa inteleg: eu daca am numai evidenta canitativ-valorica bifez gestiuni distince de Administrator. Mai vreau sa zic ca intreg mele cand primesc marfa sunt:
%=401
371
4426
receptie:
371=%
378
4428

programul imi face descarcarea de gestiune asa: 607=371 si nu inteleg de ce, ca doar eu am si 378 si 4428 de descarcat, iar la sf de luna ramane 371 cu sold enorm. trebuie sa mai bifez ceva in program?

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#4 Mesaj de eugen01 »

1.La gestiunile cantitativ valoric evidenta se tine la pret de achizitie.Deci Saga face corect 607=371.(nu cred ca mai are rost sa insir aici omfp 1826 sau 1850
2.Iesirile trebuie operate prin ecranul iesiri.
3.Nu trebuie sa mai bifati nimic (Atentionare in rosu la ecranulConfigurareSocietati).La gestiunile cantitativ valoric fiecare articol trebuie creat in meniu Articole, "pus" in gestiunea aferenta, iar la iesire selectez gestiunea si articolul respectiv.Deci nu pe NEDEFINIT precum la gestiunile global valorice.

tudosien
Mesaje: 504
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: desc gest eronta

#5 Mesaj de tudosien »

gafitae177 scrie:...programul imi face descarcarea de gestiune asa: 607=371 si nu inteleg de ce, ca doar eu am si 378 si 4428 de descarcat, iar la sf de luna ramane 371 cu sold enorm. trebuie sa mai bifez ceva in program?
Eu cred ca-ti descarca si 378 si 4428 in functie de ce ai bifat la cantitativ-valoric(FIFO, LIFO, CMP). Soldul 371 nu e imens, este stocul de marfa(vezi SITUATII-Stocuri)+sold 378+sold 4428.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

Din pacate eroarea provine din neinregistrarea corecta a vanzarilor cu amanuntul.
Exista 2 posibilitati atunci cand se vinde cu amanuntul:
Fie se adauga la iesiri un client fictiv (se creaza ca si cum nu ar exista) care in loc de analiticul 4111 va avea analiticul 5311 iar in partea de jos se alege nedefinit iar la contul contabil se alege 707, iar daca am la casa cu care lucrez un analitic atunci trec acel analitic)
Fie se adauga tot un client fictiv (folosind traditionalul 4111) iar la contul contabil se va trece tot 707 eventual cu un analitic
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

lucute764
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 28, 2009 12:00 am
Localitate: SATU MARE

#7 Mesaj de lucute764 »

Va rog ajutati-ma!!!! Am o firma de fast food(pui rotisati, aripioare rotisate, pulpe pane,salate, sosuri etc).
Intampin probleme la consumuri, ceea ce este legat de productie, si la transferuri din materii prime la produse finite , am creat si gestiunile si articolele si retetele si m-am blocat, am citit de mi-au iesit ochii manualul si tot nu ma pot dumerii! :shock: :shock: , undeva nu inteleg eu bine ceva !! Va rog ajutor!!!!!!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11930
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#8 Mesaj de septimiuv »

in meniul productie ai intrat?

lucute764
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 28, 2009 12:00 am
Localitate: SATU MARE

#9 Mesaj de lucute764 »

da am intrat si-n meniul productie , am facut inregistrarile de rigoare, mi-a facut si consumul pe baza retetei si de aici imi incep problemele, cand fac transferurile, sau ar trebui s afac transferurile

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#10 Mesaj de eugen01 »

lucute>
cum faceti , transferurile?va folositi de meniul Comenzi?
Daca folositi meniul Comenzi, sunt 2 posbilitati de a scadea consumurile:
a) odata cu predarea produsului finit in ecranul de productie (daca e vorba de consumuri in aceeasi zi)
b) prin bonuri de consum, daca comanda se desfasoara pe mai multe zile.
Deci doar una din cele de mai sus nu ambele odata.
Ar trebui sa verificati, sa nu aveti la consum, materiale nereceptionate la data consumului sau sa nu dati la consum materiale din alte gestiuni(materiale receptionate din eroare in alta gestiune).

sau puteti folosi metoda lui Herganiec din topiculProductie panificatie.

lazurl333
Mesaje: 79
Membru din: Joi Feb 12, 2009 12:00 am

#11 Mesaj de lazurl333 »

daca va ajuta cu ceva,eu lucrez cu fast food.am creat 2 gestiuni ex.pui la rotisor - si pui la rotisor marfa.eu inregistrez la productie ex.1 pui la rotisor,apoi la transferuri de la prima gestiune la a doua (pui la rotisor -pui la rotisor marfa) si apoi la iesiri pui la rotisor marfa.consumurile sunt generate la productie,am verificat ..cu pixul...si este corect.sper sa va ajute.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de herganiec »

produsele finite le poti vinde vinzi direct asa, fara sa mai faci transfer in marfa.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

lucute764
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 28, 2009 12:00 am
Localitate: SATU MARE

#13 Mesaj de lucute764 »

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in ceea ce priveste productia, monografia contabila o stim , in ceea ce priveste programul de productie , am facut in felul urmator , productie-transfer-iesiri, dupa ce fac inchiderea in balanta nu apare contul 348 si lunar apare sold debitor pe 345, lamuriti-ma! societatea are activitate de fast food(pui rotisati, aripi rotisate si pane, sosuri, salate, hamburgeri, shaorma etc
Mercii mult sa fiti iubiti, ca eu deja iubesc saga la nebunie cu tot cu productie si transfer si iesir si consumuri .

lucute764
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 28, 2009 12:00 am
Localitate: SATU MARE

#14 Mesaj de lucute764 »

lazurl333 scrie:daca va ajuta cu ceva,eu lucrez cu fast food.am creat 2 gestiuni ex.pui la rotisor - si pui la rotisor marfa.eu inregistrez la productie ex.1 pui la rotisor,apoi la transferuri de la prima gestiune la a doua (pui la rotisor -pui la rotisor marfa) si apoi la iesiri pui la rotisor marfa.consumurile sunt generate la productie,am verificat ..cu pixul...si este corect.sper sa va ajute.
Va rog frumos , sa ma lamuriti , am inteles ca d-voastra tineti evidenta unui fast food,am incercat in fel si chip, comenzi, productie, iesiri, totul bine si frumos dar in balanta nu am contul 348, si oare de ce, probabil undeva am omis ceva , si nu-mi dau seama unde !!!!!!
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26120
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#15 Mesaj de tomac »

Saga nu are suport pentru inregistrarea automata a sumelor in contul 348. In cazul acesta diferentele de pret intre pretul standard si costul efectiv se inregistreaza manual, prin articole contabile.
Totusi, daca, la finele lunii, nu aveti stoc de produse finite, nu e neaparat necesara utilizarea contului 348.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns