Factura client incasata dar fara reglare tva in jurnale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudorachel
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 15, 2009 12:00 am

Factura client incasata dar fara reglare tva in jurnale

#1 Mesaj de tudorachel »

Buna ziua

Am urmatoarea situatie:
Factura client incasata apasand butonul Incasare din ecranul Iesiri(factura) si completand contul 413.
Asteptarea mea era sa se comporte ca o incasare normala si sa faca reglarea tva-ului (nota contabila si jurnale).
Am inchis luna, a trecut ceva timp si am constatat ca desi s-a operat inchiderea sumei din 413 prin banca, nu s-a facut reglarea tva-ului.

Intrebare: Cum dezasociez incasarea 413=411 de factura de client, astfel incat sa o stornez si sa o fac corect?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24527
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura client incasata dar fara reglare tva in jurnale

#2 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa faci o incarcare cu minus pe acel client, dupa care sa utilizezi meniul "cecuri, bo emise/primite" (nu am testat daca va functiona, dar poate merita incercat)?

tudorachel
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 15, 2009 12:00 am

Re: Factura client incasata dar fara reglare tva in jurnale

#3 Mesaj de tudorachel »

Buna seara
Am incercat dar din pacate nu functioneaza aceasta solutie.
Alte sugestii?

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4352
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Factura client incasata dar fara reglare tva in jurnale

#4 Mesaj de pomparaus »

Ca sa nu iti denaturezi evidenta in luna in care ai facut incasarea din facturi, te pozitionezi pe factura in cauza si devalidezi cu stergere incasare, apoi o validezi din nou), dar cu aceeasi data faci NC de mana 413=411 (este NC generata de tine prin incasare factura client).
Cecurile/BO nu se opereaza direct din facturi (e material suficient pe forum despre cum se opereaza CEC-urile/BO).
Acum cand ai constatat stornezi acea nota 413=411 prin articole contabile iar in banca din luna in curs stornezi 5121=413 si repui incasarea 5121=4111 pe acea factura (nu denaturezi nici banca si ai si factura incasata cu exigibilitatea TVA)

Scrie răspuns