persoana intocmire revisal

Mesaj
Autor
pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#16 Mesaj de pelihacim25 »

eugen01 scrie:hop si eu cu o intrebare (desi imi aduc aminte ca e discutata intr-un topic;eu prin salarizare fiind mai mult musafir)...nu o sa trebuiasca si calitatea de operator de date cu caracter personal? adica...inteleg ca nu se opereaza numai datele propriilor angajati...
Pai atunci si firmele de contabilitate care transmit declaratiile salariale ar trebui sa se inregistreze ca operatori de date cu caracter personal (au acces la CNP-ul persoanelor, serie si nr. buletin, adresa etc.) ?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: persoana intocmire revisal

#17 Mesaj de apetrem »

Eu zic ca nu este necesară, prelucrarea este efectuată în vederea îndeplinirii unor obligaţii legale.
http://www.sagasoftware.ro/?p=167
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#18 Mesaj de eugen01 »

clenciul, ca sa zic asa, rezida in sintagma "colaborator extern".Eu zic ca un colaborator extern este o persoana cu care am relatii comerciale in baza unei conventii civile (contract colaborator) nu este angajatul meu, dar trebuie sa-i fac retinere la sursa.In conditiile in care prestez servicii de transmitere revisal, pentru o persoana juridica, angajatii respectivei persoane juridice nu mai sunt colaboratori mei externi...deci...in opinia mea ar cam trebui inregistrarea ca si operator cu date personale. :oops: :oops: :oops:
(doar de dragul dezbaterii..simple pareri...chiar daca nu sunt sustenabile)

Avatar utilizator
gaalo
Mesaje: 226
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Romania
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#19 Mesaj de gaalo »

paturcai scrie:De ce sa mai am inca un sef deasupra capului?
Este treaba noastra sa depunem acest nenorocit de REVISAL?
Nu!NU!NU!..
Ce facem? Ne specializam in toate aceste domenii ca sa nu stapanim de fapt niciunul?
.
M-am saturat sa ma duc sa fac cursuri pentru ca pierd nu-stiu-ce avantaj in relatia pe care o am cu o firma.
NU MAI VREAU SI NU MAI SUPORT sa ma duc si sa ma pregatesc in activitati care nu sunt in domeniul meu.
Sunt total de acord !!! ... dar s-ar putea sa pierdem clientii daca nu conducem si REVISAL - ul.
De ce spun asta ... Cu cativa ani in urma si eu am spus la fel:
- NU, NU ma duc la ITM pentru nici o firma sa depun: State de plata, Declaratia de comision, plata comisionului, angajari/decizii etc...etc ... sa mearga administratorul, si asa am pierdut mai multe evidente contabile, ca am zis un NU hotarat.
Asa ca eram nevoit sa fac aceste plimbari, sa pierd vremea pe la ghisee, in loc sa lucrez la birou.
Trebuia pana la urma sa ma plimb, pentru ca aproape toti contabilii au facut acest lucru si eram nevoit si eu, altfel nu mai ramaneam cu nici o firma, eventual numai cu cei fara salariati.
Eu cred ca tot asa va fi si acuma ... vom conduce mai departe acest REVISAL ca si pana acuma, pentru aceeasi bani.

Sa aveti grija la Art.9
Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
b) refuzul de a pune la dispozitie inspectorului de munca registrul in format electronic, precum si dosarul personal al salariatilor;
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
d) completarea registrului de catre alte persoane decat cele prevazute la art. 2 alin. (5) sau alin. (6);
e) completarea registrului cu date eronate sau incomplete;
f) alterarea sau stergerea datelor din registru, precum si interventia neautorizata asupra aplicatiei informatice a registrului.
g) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (8) privind informarea inspectoratelor teritoriale de munca cu privire la prestatorii de servicii;
h) refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat;
i) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (7);
j) nerespectarea prevederilor art. 7.

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
c) cea prevazuta la lit. d)—f) si i) cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei;
d) cea prevazuta la lit. g) cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
e) cea prevazuta la lit. h) si j) cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.
(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
(4) Contravenientul poate achita in cel mult 48 de ore jumatate din minimul amenzii contraventionale prevazute la alin. (2) lit. b)—e).
(5) Aplicarea contraventiilor si sanctiunilor prevazute la alin. (1) si (2) se face cu respectarea:
a) art. 22 din Conventia de la Viena privind relatiile diplomatice, respectiv ale art. 31 din Conventia de la Viena privind relatiile consulare referitoare la inviolabilitatea localurilor misiunilor diplomatice, respectiv ale oficiilor consulare;
b) art. 31 din Conventia de la Viena privind relatiile diplomatice, respectiv ale art. 43 din Conventia de la Viena privind relatiile consulare referitoare la imunitatea de jurisdictie a agentilor diplomatici, respectiv a agentilor consulari.


... daca cumva gresim nu stiu din ce vom platii amenzile ... sincer eu pentru o firma trebuie sa lucrez cativa ani buni ... ca sa pot plati o astfel de amenda ... :wink:
[color=brown]Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.[/color]

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#20 Mesaj de eugen01 »

Gaalo>
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... &start=495
(Paturcai 03 Feb 2011 si tot Paturcai 19 martie 2011 la pagina 36 in acelasi topic)

Ideea e ca daca totul s-ar reduce numai la intocmire si transmitere Revisal (plus doua trei CIM-uri, insotite de decizii) nu ar fi mare frasuiala.Revisalul este numai varful aisbergului, ceea ce nu se "vede" are o mult mai mare importanta adica..fisele de evaluare, ROI-ul etc...am gugalit asa sa ma interesez dupa "documente cerute la controlul ITM"....sincer am ramas extaziat !!!In mod normal avem probleme cu documentele strict ale contabilitatii (mai din vina noastra, mai din vina colaboratorilor ...in fine), pe care in mod normal s-ar presupune ca le visam noaptea, si care la numar...eu zic ca nu le egaleaza pe cele cerute de ITM.De exemplu in documentele intitulate Planuri, eu trebuie sa am planificarea sedintelor cu angajatii, in vederea instruirii, constientizarii (ca e mai la moda), dovada acelor sedinte, sunt tabele in care angajatii semneaza de luare la cunostinta.Doamne fereste sa se intample ceva, si angajatul sa spuna "dom'le eu eram chemat sa semnez, asa ca doar dadeam cu batu'..ca primaru' "....in fine...pe scurt e o problema destul de spinoasa.

Avatar utilizator
gaalo
Mesaje: 226
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Romania
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#21 Mesaj de gaalo »

eugen01 scrie: adica..fisele de evaluare, ROI-ul etc...am gugalit asa sa ma interesez dupa "documente cerute la controlul ITM"....sincer am ramas extaziat !!!
La noi DOAR ATAT se cere, ... dosar personal cuprinre:
DOSAR
- cerere de angajare (scris de titular)
- curriculum vitae
- certificat de nastere titular
- certificat de casatorie titular; certificat nastere copii titular
- act de identitate
- acte de studii
- acte de calificare (exclusiv pentru postul oferit)
- certificat de cazier judiciar (daca este cazul)
- dispozitie de repartizare in munca (emisa de AJOFM, daca este cazul)
- recomandari de la locurile anterioare de munca (la solicitarea angajatorului)
- fisa de aptitudine (eliberata de medical de medicina muncii)
- fisa postului
- fisa de evaluare a aptitudinilor profesionale
- informarea salariatului cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice

.....
[color=brown]Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.[/color]

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#22 Mesaj de paturcai »

Si ce facem GaalO la sfarsitul anului cand trebuie sa facem evaluarea angajatilor?
De unde avem noi pregatirea sa intocmim astfel de documente?
Cati dintre colegii de pe forum:
- la plecarea in concediu a unui angajat il puneti sa faca cerere de concediu de odihna?
- la angajarea unui angajat il puneti sa faca cerere de angajare?
- la angajare solicitati fisa medicala a angajatului fara de care contractul de munca este nul de drept?
- intocmiti fisa postului pentru fiecare angajat in parte?
- faceti fluturasi care sa fie si semnati de catre angajati?
- vom evalua criteriile de competente, vom da "note" ca sa ne acoperim?
- vor intocmi fise de protectia muncii?
- au intocmit dosarele de personal care sa contina acele documente de care facea vorbire mai sus GaalO?
- au intocmit registre de evidenta pentru accidente si alte rahaturi (pentru ca asta sunt: rahaturi)?
- etc, etc, etc
Nici nu vreau sa ma gandesc ca pentru o amarata de greseala vom fi pusi sa platim amenzi mai mari decat la ANAF. (3.500 lei? dar ce-am facut oameni buni ca sa traiesc cu un astfel de stres?!).
Vor sa plece firmele la alte firme care fac si REVISAL si contracte de munca si decizii,. etc, etc? Sa plece! Stati linistiti ca la nivelul amenzilor nu vor accepta nici cei care ii preiau. Nimeni nu-i tampit sa munceasca ca sa plateasca amenzi.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#23 Mesaj de paturcai »

Mai doriti exemple?
Hai sa va dau unul de saptamana trecuta:
- Fa-mi si mie un contract de munca pentru angajatul .... iti trimit CI pe email salariul minim (670 lei), perioada determinata de 6 luni si ca sa am si eu de model in viitor trimite-mi un contact de munca in alb format "DOC" ca sa am si eu.
M-am pus pe treaba: contract, fisa de post si am trimis REVISAL-ul.
Simplu!
Angajatul (culmea!) ma suna pe mine si ma intreaba:
- Eu am vorbit cu domnul...si am negociat un contract pe 6 luni cu un salariu de 1.200 lei NET iar eu in fata un contract de munca pe perioada determinata de 3 luni cu un salariu de 700 lei BRUT.
Intrebare:
Daca REVISAL-ul se depunea cu toate detaliile din contract, ce faceam acum?
Plateam amenda?
Si pentru ce? Pentru ca un nebun imi spune telefonic una iar in realitate el face un altfel de contract care nu are nicio legatura cu ce mi-a transmis sa fac.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
gaalo
Mesaje: 226
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Romania
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#24 Mesaj de gaalo »

paturcai scrie:Si pentru ce? Pentru ca un nebun imi spune telefonic una iar in realitate el face un altfel de contract care nu are nicio legatura cu ce mi-a transmis sa fac.
si eu am patit la fel ... stai linistit nu suntem ultimii .....
Am primit datele prin telefon ... si dupa doua saptamani tot prin telefon ''desface contractul de munca la salariatul X'' ... atunci m-am revoltat si eu ... fara cerere, fara semnatura ... GATA asa NU mai fac nimic!!! mai bine renunt ...
[color=brown]Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.[/color]

meira
Mesaje: 285
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#25 Mesaj de meira »

apetrem scrie:Poate fi 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management,
sau 8299- Alte servicii prestate intreprinderilor n.c.a
Sigur nu poate fi 6920 activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal

Prin luna aprilie 2011 am fost informati ca CECCAR-ul a aprobat completarea listei codurilor CAEN cu urmatoarele coduri:
7830 Servicii de furnizare si management al fortei de munca
8211 Activitati combinate de secretariat
8219 Activitati de fotocopiere, de pregatire a documentelor si activitati specializate de secretariat.

Deci pentru Revisal cred ca merge 7830, dupa ce il includem in obiectul de activitate (pentru cei care nu il au).

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 208
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#26 Mesaj de lupitaa »

apetrem scrie:Eu zic ca nu este necesară, prelucrarea este efectuată în vederea îndeplinirii unor obligaţii legale.
http://www.sagasoftware.ro/?p=167
In legătură cu acest subiect, ANSPDCP a postat pe site-ul propriu în 14 iulie nişte precizări cu privire la " Protecţia datelor personale şi registrul general de evidenţă a salariaţilor ": http://www.dataprotection.ro/?page=Prot ... or&lang=ro din care am înţeles că:
-angajatorii şi prestatorii împuterniciţi de ei sunt operatori de date cu caracter personal;
-au "în principal" obligaţii conform art.12,13,14,15,17,18,19,20 (nici unul din aceste articole nu se referă la notificare);
-sunt scutiţi de notificare conform Deciziei 90/2006;
-din ultimul paragraf (cel scris cu italic) dacă n-ar lipsi prepoziţia "pentru" reiese că operatorii care prelucrează date în scopul HG 500 au obligaţia de a notifica pentru celelalte prelucrări care nu se încadrează la excepţii,
Deci sunt de acord cu apetrem.... totuşi, cei de la ITM au respins un prestator pe motiv că nu are notificarea ....
https://adilupita.wordpress.com/

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 208
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#27 Mesaj de lupitaa »

Am găsit și motivul refuzului lor : în 25.07.2011, MMFPS a emis ordinul 1918, prin care se aprobă procedura și actele necesare din partea angajatorilor. În cadrul procedurii, la Cap. III, punctul 11, scrie și despre dovada înregistrării prestatorului ca operator de date cu caracter personal. Deci, cu toate că activitatea se încadrează la excepțiile stabilite prin Decizia 90 / 2006, ITM vrea ca prestatorul să se înregistreze ca operator. Ordinul este postat pe ITM Timiș și nu cred că a apărut încă în MO. :(
https://adilupita.wordpress.com/

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: persoana intocmire revisal

#28 Mesaj de mocanl378 »

Buna ziua, am o intrebare: persoana desemnata prin decizie interna sa transmita date pe revisal este obligatoriu sa fie angajata firmei pentru care transmite datele?
pun aceasta intrebare deoarece seful meu este administratorul a trei societati, iar eu sunt angajata numai la una dintre ele, dar ma ocup de transmiteri revisal pt. toate trei, ar trebui sa fiu angajata la toate sau nu?
Va multumesc si imi cer scuze daca s-a mai raspuns pe aceasta tema, dar nu am timp sa citesc tot.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: persoana intocmire revisal

#29 Mesaj de eugen01 »

http://www.mmuncii.ro/pub/imagemanager/ ... 8-2011.pdf

Doar citind raspunsul lui Lupitaa, sunt de parere ca ar trebui sa aveti CIM la toate trei societatile, pentru a putea beneficia numai de "decizia scrisa administrator".

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: persoana intocmire revisal

#30 Mesaj de herganiec »

exact.. sau sa transmita el in numele lui pt toate firmele si nu va mai amesteca in revisal. (chiar daca il faceti dvs)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns